Pašilių soduose įsikūrusi „Kooperatininko“ bendrija vienija apie 200 narių. Didžioji jų dalis – tvarkingi, savo sodo sklypelius puoselėjantys sodi­ninkai. Tačiau bendrijos nariai, besistengiantys savo mėgstamoje laisvalaikio praleidimo vietoje palaikyti tvarką, atsimuša į abejingumo sieną. Ją stato ne tik apsileidę sodininkai, bet ir biurokratinis aparatas. 

„Kooperatinko“ sodų bendrijos pirmininkas V. Bička (kairėje) dėkingas Pelėdnagių seniūnijos seniūnui V. Tamuliui bei seniūnijos darbuotojams, padėjusiems sutvarkyti nuo rudens kėpsojusią šiukšlių krūvą.

„Kooperatinko“ sodų bendrijos pirmininkas V. Bička (kairėje) dėkingas Pelėdnagių seniūnijos seniūnui V. Tamuliui bei seniūnijos darbuotojams, padėjusiems sutvarkyti nuo rudens kėpsojusią šiukšlių krūvą.

Pasak „Kooperatininko“ sodų bendrijos pirmininko Vytautos Bičkos, čia besidarbuojantys sodininkai nekantraudami laukia šiltojo metų laiko. Tačiau tiek jį, kaip pirmininką, tiek ir kitus sodininkus neramina apleisti, neprižiūrimi, krūmais ir medžiais apžėlę ir niekieno netvarkomi sodo sklypai. „Pats bandau ieškoti apleistųjų sodo sklypų savininkų. Susisiekęs su jais bandau paaiškinti, kad apsitvarkytų, bent kiek aptvarkytų ne tik apžėlusią teritoriją, bet ir griūvantį medinį namelį bent kiek paremontuotų. Medinis pastatas, nešienauta žolė – juk tereikia vos mažos kibirkštėlės, ir viskas aplink gali supleškėti“, – jaudinosi V. Bička.

Trokšta tvarkos
Pasižvalgius tokių niekieno neprižiūrimų sodo sklypų – nemažai. Paklausus, kodėl apsileidėliai sklypų tiesiog neparduoda, V. Bička gūžtelėjo pečiais. „Gal ir atsirastų norinčiųjų pirkti, tačiau tikriausiai savininkai užsikelia labai dideles kainas“, – svarstė pašnekovas. Apleistas sodo sklypas – privati asmens valda, kurioje svetimiems žmonėms šeimininkauti draudžia įstatymas.
V. Bička apgailestauja, kad sodininkai nori ir trokšta laisvalaikį leisti saugiai ir gražiai, tačiau apsileidėlių niekaip nepavyksta prikalbinti susitvarkyti. „Pas mus sodininkauja ne tik kėdainiečiai, bet atvažiuoja žmonių ir iš Kauno. Mūsų bendrijos nariai yra labai vieningi, kartu paminime sodo sezono pradžią bei pabaigą, švenčiame šventes. Labai džiaugiuosi, kad visų mūsų pastangų dėka pavyko įrengti melioravimo sistemą“, – sakė V. Bička.
Be to, visi sodų bendrijos nariai turi mokėti ir mėnesinį nario mokestį, siekiantį vos 7 eurus, kurio, žinoma, apsileidėliai taip pat nemoka.

Sodų bendrijoje galima pamatyti ne tik išpuoselėtų, bet ir labai apleistų sodo sklypų. Jie ne tik bjauroja vaizdą, bet ir kelia pavojų kitų sodininkų sklypams – net ir maža kibirkštėlė gali sukelti labai dideles liepsnas.

Sodų bendrijoje galima pamatyti ne tik išpuoselėtų, bet ir labai apleistų sodo sklypų. Jie ne tik bjauroja vaizdą, bet ir kelia pavojų kitų sodininkų sklypams – net ir maža kibirkštėlė gali sukelti labai dideles liepsnas.

Krūvos šiukšlių prie kelio
Tvarkingai gyvenantys sodininkai susiduria ir su dar viena problema – šiukšlių išvežimo. „Sodininkai visas susidariusias šiukšles tvarkingai neša ir išmeta į konteinerius. Deja, tačiau ir čia susiduriame su problemomis, mat niekas tų šiukšlių neišveža. „Skongaliui“ mokame už šią paslaugą, tačiau apmaudu, kad nors ir mokame, tačiau tų šiukšlių niekas neišveža“, – rankomis skėstelėjo V. Bička. Akivaizdus to įrodymas – pakelėse prie pilnų konteinerių pūpsančios šiukšlių, šakų, įvairių rakandų krūvos. Tokie prie kelio sumesti „kalnai“ bjauroja vaizdą, be to, trukdo kelininkams tvarkyti pakeles. „Ši krūva prie įvažiavimo į sodus stovi jau nuo praėjusio rudens. Visą žiemą. Tik Pelėdnagių seniūno Valentino Tamulio dėka ir rūpesčiu ši šiukšlių krūva bus išvežta“, – sakė V. Bička.

Tapo įkaitais
Pasak seniūno V. Tamulio, šiukšlių išvežimo darbai visiškai neįeina į jų veiklos sritį. „Tai kainuoja ir papildomus pinigus. Deja, su šia problema susiduriame jau ne vienerius metus. Tapome tarsi įkaitai – mums tas šiukšles išvežti nepriklauso, tačiau neretai mes, kaip seniūnija, iš žmonių sulaukiame priekaištų, kad nesitvarkome. Tapome šios situacijos įkaitais “, – pridūrė jis. Šiukšlių kalnai pakelėse bjauroja vaizdą, tad seniūnija, ne vieną kartą gavusi apdovanojimų už gražiausiai tvarkomą seniūnijos aplinką, tas krūvas savo jėgomis stengiasi kartas nuo karto aptvarkyti.

Neįeina į sutartį
Tačiau UAB „Skongalis“ vadovas Albinas Počiulpas teigė, kad šiukšlių vežimo darbai iš Pašilių sodų yra vykdomi. Tiesa, tų šiukšlių, kurias išvežti įstaiga yra įpareigota sutartimis. „Mes iš sodų bendrijoje pastatytų konteinerių esame įsipareigoję išvežti tik komunalines šiukšles. Veiklos sutartimi yra nustatyta, kad mes neturime teisės vežti šakų, baldų, padangų, įvairių kitų stambiagabaričių atliekų“, – paaiškino vadovas. Kadangi nėra sutarties su Pelėdnagių seniūnija, nekomunalinių šiukšlių išvežimo veiklos UAB „Skongalis“ vykdyti negali. Kadangi šių stambiagabaričių atliekų išvežimo sutartis yra pasirašyta tik su Kėdainių miesto seniūnija, šiukšlės iš miesto teritorijoje esančių sodų bendrijų, pavyzdžiui, Justinavos, vežamos yra.
„Nėra taip, kad padangų, elektronikos prietaisų, senų baldų apskritai nevežtume. Iš likusių rajono seniūnijų tokios šiukšlės yra vežamos du kartus per metus – pavasarį ir rudenį. Tačiau apmaudu, kad sodininkai į komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius meta žaliąsias atliekas, tinkamas kompostuoti. Į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius šakas, lapus, įvairias kitas bioskaidžias atliekas mesti griežtai draudžiama“, – sakė A. Počiulpas.

Gali ne visur privažiuoti
Pasak vadovo, šiltuoju metų sezonu komunalinės atliekos iš sodų yra vežamos net 5–6 kartus per savaitę. „Tačiau kitų šiukšlių vežti mes neturime teisės, nes tai neįeina į sutartį“, – dar kartą pažymėjo jis. Tiesa, dėl rekonstruojamo Labūnavos kelio gali kilti dar daugiau problemų – gali būti, kad UAB „Skongalio“ sunkioji šiukšlių išvežimo technika ne visada galės privažiuoti prie visų konteinerių.

Panašios naujienos