TAU lankytojai matuojamas arterinis kraujo spaudimas.

TAU lankytojai matuojamas arterinis kraujo spaudimas.

Lietuvoje 2015-ieji paskelbti orios senatvės metais. Todėl, minint Pasaulinę sveikatos dieną, Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto (TAU) vadovė Jūratė Vaitonienė pakvietė senjorus, lankančius užsiėmimus Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre, į paskaitą apie širdies kraujagyslių ligų riziką ir tuo pat metu dalyvauti akcijoje – pasitikrinti širdies kraujagyslių sistemos ligų ir cukrinio diabeto rizikos faktorius.

Kaip sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Lektorė Gintarė Griškonytė pastebėjo, kad gydytojai savo pacientams priėmimo metu paprastai nespėja išsamiai pristatyti situacijos Lietuvoje, kalbant apie širdies kraujagyslių ligas ir jų prevenciją.

Mirtingumas nuo širdies kraujagyslių ligų, t. y., nuo infarkto, insulto, palyginus su Vakarų Europa ar JAV, Lietuvoje yra labai didelis – daugiau nei per 56 proc. mirčių. Kaip bebūtų gaila, tačiau nuo 2009-tų metų šis skaičius, deja, nekito.

Nuo 45 metų amžiaus tiek moterų, tiek vyrų mirties priežastis Lietuvoje yra kraujotakos sistemos ligos. Tačiau statistika šiek tiek gerėja: anksčiau buvo nustatyta, kad vyrai vienuolika metų gyvendavo trumpiau negu moterys, dabar, remiantis statistiniais duomenimis, šis skaičius šiek tiek sumažėjo. Lietuvoje vyrų amžiaus vidurkis yra apie 69 metai, o moterų – 79. Tuo tarpu Europos Sąjungoje, šie skaičiai žymiai aukštesni – vyrų vidutinis amžius siekia 79 metus, o moterų – 84 metai.

TAU lankytojams demonstruotame filme buvo parodytas mechanizmas, kaip mūsų kraujagyslėse kaupiasi cholesterolis, kas atsitinka, kai jo būna per daug, taip pat pateikta bendra informacija apie cholesterolį.

Sveikatos mokymo organizatorė D. Šilkaitienė tiria cukraus kiekį kraujyje.

Sveikatos mokymo organizatorė D. Šilkaitienė tiria cukraus kiekį kraujyje.

Senjorai patenkinti galimybe atlikti tyrimus. VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė renginio metu atliko kai kuriuos tyrimus – pageidaujantiems nustatė bendrojo cholesterolio bei cukraus kiekį kraujyje bei trigliceridus, taip pat matavo arterinį kraujo spaudimą.

„Šiais metais Pasaulinės sveikatos dieną labiau orientuojamės į senjorus, kviečiame atlikti tyrimus, nors dėmesys brandaus ir pagyvenusio amžiaus žmonėms tuo tikrai nesibaigia“, – teigė D. Šilkaitienė, tądien surengusi savotišką sveikatos akciją.

Senjorai džiaugėsi galimybe užsiėmimų vietoje atlikti tyrimus. Kai kurie kalbintieji pastebėjo, kad šiuos tyrimus Kėdainių PSPC sveikatos mokymo kabinete atlieka reguliariai, kadangi turi padidėjusį kraujospūdį ar serga cukriniu diabetu.

„Labai naudinga ir paskaita, ir akcija“, – teigė jie. Nors tarp TAU lankytojų vyrų yra mažuma, tačiau pakalbintas Petras teigė išgirdęs daug naudingos informacijos apie širdies kraujagyslių ligas. „Ne kartą čia esame klausę paskaitų apie sveikatos palaikymą ir stiprinimą, tyrėmės akispūdį. Moterys juokauja, kad tokio amžiaus vyrų ateina mažiau, todėl, kad jie kapuose“, – šyptelėjo Petras.

TAU lankytojas Petras sakė išgirdęs daug naudingos informacijos apie širdies kraujagyslių ligas.

TAU lankytojas Petras sakė išgirdęs daug naudingos informacijos apie širdies kraujagyslių ligas.

Didžiausia problema – padidėjęs cholesterolio kiekis. Iš viso akcijoje dalyvavo daugiau nei 40 Kėdainių Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) lankytojų bei Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro bendruomenės narių.

Apibendrindama akcijos rezultatus, sveikatos mokymo organizatorė D. Šilkaitienė informavo, jog 82,5 proc. pacientų rastas padidėjęs bendrojo cholesterolio kiekis kapiliariniame kraujyje, 5 proc. – gliukozės, 17,5 proc. – trigliceridų, 22,5 proc. – arterinis kraujo spaudimas.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.