Užderėjus gausiam grybų derliui į miškus traukia vis daugiau žmonių, tačiau ne visiems grybavimas baigiasi sėkmingai. Daugėja atvejų, kai žmonės paklysta tankmėje. Vieni surandami po kelių valandų, o kartais paieška užsitęsia ne vieną parą. Būtent taip nutiko Kėdainių rajone praėjusį savaitgalį.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio duomenimis, rugpjūčio 10 d. apie 16.40 val. gautas pranešimas, kad Pernaravos sen., Pavinkšnių k. miške pasiklydo grybauti išėjęs vyras (gim. 1960 m.). Policijos pareigūnai paskelbė vyro paiešką. Blogiausia, kad asmuo su savimi mobilaus telefono neturi, kas labai apsunkina paiešką.
Mestos gausios pajėgos
Vyro ieško kinologai, pasitelktas bepilotis orlaivis (dronas) bei keturračiai. Kadangi šeštadienį vyras nebuvo rastas, jo paieška tęsėsi ir sekmadienį. Tuomet prie dingusiojo vyro paieškos prisijungė ne tik policijos pareigūnai, bet ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, Šaulių sąjunga, Raudonojo kryžiaus savanoriai bei artimieji. Paieška tęsėsi iki vakaro, šiandien ji atnaujinta.
Kadangi miškuose šiomis dienomis gausu lankytojų, prašoma ir jų pagalbos. Dingęs grybautojas vilkėjo pilkos spalvos striukę, rudos spalvos kelnes, avėjo juodus batus, dėvėjo juodą kepurę. Jei pastebėsite taip atrodantį klaidžiojantį vyrą, prašoma skubiai pranešti tel. 112.
Tai ne pirmas toks atvejis
Šią vasarą Kėdainių rajone miškuose buvo pasiklydęs jau ne vienas asmuo. Vieno jų ieškota vos prieš kelias dienas.
Rugpjūčio 7 d., vėlai vakare pranešta, kad garbaus amžiaus vyras (gim. 1943 m.) išėjo į mišką ir pasiklydo. Laimei, tąsyk paieška buvo sėkminga. Apie 01.45 val. policijos pareigūnai kartu su tarnybiniu šunimi sėkmingai iš miško tankmės išvedė sveiką ir gyvą vyrą.
Deja, ne visi atvejai baigiasi taip laimingai. Vos prieš keletą dienų Prienų rajone, miško griovyje rastas dingusios grybautojos kūnas.
Prašo nepamesti galvos dėl grybų ir nerizikuoti
Pareigūnai pastebi nerimą keliančias tendencijas – miškuose neretai pasiklysta vyresnio amžiaus žmonės, kurie neįvertina savo sveikatos ir jėgų, nueina per toli nuo kelio, o panaši aplinka suklaidina, tad patiems rasti išėjimą tampa ypač sunku.
Rūpindamiesi gyventojų saugumu bei sveikata, Kauno apskrities policijos pareigūnai vykstantiems grybauti primena, jog reikėtų pasirūpinti ne tik krepšiais grybams, bet ir mobiliojo ryšio telefonu, pasitikrinti, ar jis pilnai įkrautas, ypač svarbu, kad vyresni žmonės nepamirštų būtinų ir kasdien vartojamų vaistų. Pravartu turėti ir vandens buteliuką, truputį maisto.
Taip pat gyventojai raginami dėvėti ryškesnę aprangą, su savimi turėti ryškios spalvos kibirą, degtukų, žibintuvėlį, švilpuką ir visada susitarti dėl tikslios susitikimo vietos, jei išvyksta grybauti ne vieni. Jei tai daryti žada vieni, nepamiršti apie kuo tikslesnę vietą, į kurią išvyksta, informuoti artimuosius. Policijos pareigūnai rekomenduoja miško lankytojams rinktis kuo geriau pažįstamas vietoves. Jeigu žmonės sumano grybauti nepažįstamuose miškuose, nenukrypti toli nuo kelio arba vaikštinėti ne po vieną, kad būtų lengviau orientuotis.
Neikite į mišką, jei prastai jaučiatės ar jums sunku judėti. Taip pat nepatariama eiti į mišką pavakarę ar grybauti iki sutemų.
Pasiklydus reikia būti kuo atviresnėje vietovėje. Paieškos orlaiviuose sumontuotos termovizorinės kameros, su kuriomis galima aptikti šilumą skleidžiančius objektus. Tad jei atėjo tamsus paros metas, turite likti atviroje vietovėje.
Pasiklydus miško tankmėje ar krūmynuose, raginama nepanikuoti ir nedelsiant skambinti pagalbos telefonu 112. Jei telefonas yra išsikrovęs, patariama gerai įsiklausyti, gal kažkur girdisi žmonių balsai ar automobilių signalai, tuomet eiti link tos pusės.
Kauno AVPK nuotr.