Šią savaitę Kėdainių rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas išanalizavo savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos I ir II ketvirčių ataskaitą. Išaiškėjus trūkumams, kviečiamas pasiaiškinti vienos savivaldybės įstaigos vadovas.

 Kontrolės komitetas negalėjo apsvarstyti visų darbotvarkėje numatytų klausimų dėl iš savivaldybės tarybos sekretoriato laiku negautų dokumentų. Rugsėjui liko klausimas dėl Viešųjų pirkimų prevencinių patikrinimų. Taip pat rugsėjį pasiaiškinti Kontrolės komitetui turės Kėdainių krašto muziejaus direktorius.

Direktoriui teks aiškintis

Per du pirmuosius šių metų ketvirčius savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba patikrino septynias savivaldybės įstaigas: gimnazijas, biblioteką, Priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, muziejų.

Po auditorių patikrinimo paaiškėjo, kad tarp patikrintų savivaldybės įstaigų daugiausiai problemų – Kėdainių krašto muziejaus buhalterijoje.

Apie sudėtingą finansinę įstaigos padėtį muziejaus direktorius neva sužinojęs tik vasarį, atėjęs į savivaldybės finansų skyrių.

„Nesuprantame, kas įvyko Kėdainių krašto muziejaus buhalterijoje”, – Kontrolės komitete sakė savivaldybės kontrolierė Zita Valiauskienė.  

Pasak jos, anksčiau šioje įstaigoje problemų nebūdavę, bet dabar išaiškinta trūkumų, o buhalterė, prasidėjus patikrinimui, išėjusi iš darbo.

„Žinoma, visa atsakomybė tenka įstaigos vadovui. Mums Krašto muziejaus direktorius sakė, jog ne viską žinojęs, ne visa informacija jam buvusi pateikta”, – Kontrolės komitete apie problemas muziejaus buhalterijoje kalbėjo Z. Valiauskienė.

Vienas iš pažeidimų – išmokėti avansai muziejaus darbuotojams be pirminių buhalterinių dokumentų. Didžiulis įsiskolinimas mokos fonde – praėjusių metų pradžioje skola buvusi 200 eurų, o metų pabaigoje – jau 22 900 eurų. Kaip sakė Z. Valiauskienė, nesuprantama, kodėl dėl COVID‘19 nepanaudotos lėšos buvo grąžintos į biudžetą, bet nepanaudotos darbo užmokesčiui. Nesuprantama kontrolierei, ir kodėl Krašto muziejus avansu į priekį sumokėjo už komunalines ir ryšio paslaugas.

„Nesuprantame, kas įvyko Kėdainių krašto muziejaus buhalterijoje”, - Kontrolės komitete sakė savivaldybės kontrolierė Zita Valiauskienė.  

Pasak kontrolierės, muziejaus darbuotojams gruodį už darbą buvę sumokėti tik avansai, nes įstaiga tiek teturėjusi lėšų. Nuo gruodžio vidurio iki sausio direktorius atostogavęs. Apie sudėtingą finansinę įstaigos padėtį neva sužinojęs tik vasarį, atėjęs į savivaldybės finansų skyrių.

Situacija muziejuje tikrai nėra gera. Norėčiau išgirsti įstaigos vadovo paaiškinimą. Turime apie tai išgirsti iš pirmų lūpų“, – sakė Kontrolės komiteto pirmininkas Saulius Grinkevičius, pasiūlęs į kitą komiteto posėdį pakviesti Kėdainių krašto muziejaus direktorių Rimantą Žirgulį.

Savivaldybėje dirba „apsileidusios buhalterės“?

Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba patikrino ir savivaldybės administracijos buhalterijos darbą.

Nustatyti neatitikimai biudžeto vykdymo ataskaitoje. Išaiškinta, jog neteisingai buhalteriniuose įrašuose atspindėtas darbo užmokesčio savivaldybės tarybos nariams išmokėjimas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus teigimu, neatitikimas biudžeto vykdyme atsirado, dėl to, kad „paprasčiausiai apsileidusi buhalterė ne į tą straipsnį įrašė“.

Kontrolės komiteto pirmininkas S. Grinkevičius suabejojo, ar sumokami „Sodros“ mokesčiai nuo tarybos narių atlyginimų. Z. Valiauskienė patikino, kad sumokami, tačiau buhalterijoje jie atspindėti kaip prekių ir paslaugų įsigijimas.

„Nesuprantu, kaip galima tokius dalykus sugalvoti, – stebėjosi S. Grinkevičius. – Kaip įmonės vadovas galiu patikinti, jei taip būtų mano įmonėje ir kokia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) tokius dalykus atrastų, turbūt apkaltintų mane kaip didžiausią nusikaltėlį. Koks tikslas perkėlinėti išlaidas iš vienos „eilutės“ į kitą? Ir tai ne vienkartinė klaida, tai vyksta nuo praėjusių metų lapkričio, kai pradėtas mokėti atlyginimas tarybos nariams.“

„Čia mums daug kas nesuprantama, – sakė savivaldybės kontrolierė Z. Valiauskienė. – Kai aiškinamės, kalbame, klausiame, kodėl taip daroma, niekas nepaaiškina.“ Pasak kontrolierės, patikrinimo ataskaitoje pažymėti didesnių sumų neatitikimai, bet esama dar ir smulkių klaidų.

Kontrolės komiteto narė Adelė Štelmokienė suabejojo: gal savivaldybės buhalterijoje priimti nauji žmonės skaičiuoja atlyginimus tarybos nariams? Z. Valiauskienė patikino, kad savivaldybės buhalterijoje dirba patyrusios buhalterės. O administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus teigimu, „paprasčiausiai apsileidusi buhalterė ne į tą straipsnį įrašė“.

Prašymas išsiaiškinti priežastis

Išklausęs kontrolės ir audito tarnybos ataskaitą, komiteto pirmininkas S. Grinkevičius reziumavo: „Visose įstaigose išryškėję smulkūs pažeidimai dėl viešųjų pirkimų: tai nedeklaruojami viešieji ir privatūs interesai, tai viešai nepaskelbta apie sudarytus sandorius. Tokių dalykų negali būti. Tas smulkmenas pavadinčiau lengvu apsileidimu. Tai yra elementarūs reikalavimai, kuriuos privalu vykdyti. Todėl administracijos direktoriui siūlyčiau apie tai griežčiau pasikalbėti su įstaigų vadovais.“

Panašu, kad valdančiųjų kadencijos pradžioje įvykdytas savivaldybės įstaigų apskaitos centralizavimas kol kas nepasiteisina.

S. Grinkevičius: "Siūlyčiau griežčiau pasikalbėti su įstaigų vadovais".

Kontrolės komiteto pirmininkas S. Grinkevičius sakė, kad po patikrinimų lauktų auditorių įžvalgų apie trūkumų atsiradimo priežastis ir ką reikėtų keisti, tobulinti, kad klaidos nesikartotų. Taip pat jis pasiūlė savivaldybės administracijai organizuoti buhalteriams papildomus mokymus.

„Darbas padarytas didelis, informacijos surinkta daug, – savivaldybės kontrolierių darbą įvertino Kontrolės komiteto pirmininkas. – Tikiuosi, kad ir ateityje mes konstruktyviai dirbsime, siekdami geriausio rezultato.“

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.