Be tėvų likę vaikų namų gyventojai, smurtą patyrusios moterys, fronte kariaujantys kariai… Ukrainiečiams, kovojantiems už savo laisvę, parama labai reikalinga nuolat.
Tad organizacijos „Mėlynai geltonas lašelis“ savanoriai, kartais mūsų tautiečių netgi keikiami, nenuilsdami ieško geradarių ir surinkę paramą gabena ją į ne pirmus metus karo alinamą Ukrainą.
Rita Pagirskienė, organizacijos atstovė Kėdainiuose, teigė, kad surinkta parama yra skubiai gabenama į Ukrainą. Viena tokių ekspedicijų išvyko prieš pat šv. Kalėdas.
„Kiekviena kelionė jiems yra lyg saldainių dėžutė – niekada nežinai, kokio skonio ji bus“, – kalbėjo ji.
– Parama Ukrainos kariams, žmonėms užsiimate jau ne vienerius metus. Nors aukojimo mastai visoje Lietuvoje ir sumažėjo, kaip šiame kontekste atrodo kėdainiečiai? Ar atneša aukų, ar perveda pinigų?
– Taip, oficialiai veiklą pradėjome nuo 2023 m. kovo, kai visi dar degė noru padėti nelaimėje atsidūrusiems ukrainiečiams. Tada matėme ir daugiau užuojautos, supratingumo, palaikymo.
Bet, deja, laikui bėgant, pajautėme, kaip keičiasi žmonių palaikymas ir požiūris į karą ir pačius ukrainiečius. Pradėjome girdėti kalbas su sarkazmo gaidele apie juos, galinčius įžeisti pravardžiavimus ir t.t.
Kalbant apie pačius kėdainiečius, tai truputį liūdna pasidaro. Turim kelis ištikimus ir labai palaikančius rėmėjus, kurie visada padeda ir paremia.
Bet dažniausiai, kai stovime miesto mugėse, verdame sriubą už paramą arba vaišiname naminiais skanėstais, tai nesulaukiame labai didelio susidomėjimo. Dažniausiai prieina pažįstami arba artimieji.
Būna, netgi sulaukiame ir negražių žodžių arba pastabų, kad ir Lietuvoje yra kuo rūpintis. Bet tokie dalykai tik sustiprina mūsų norą padėti kitiems ir eiti pirmyn.
– Kokios (daiktų, pinigų) paramos šiuo metu laukiate labiausiai? Kur ją galima pristatyti?
– Šiuo metu daugiausiai reikia higienos prekių, šiltos aprangos, negendančio maisto. Bet mielai priimame ir kitus daiktus – kaip žaislai, rūbeliai, indai, mokymosi priemonės ir t.t. Jos iškeliauja kariams, ligoninėms, vaikų ir moterų namams.
O kai planuojame paramos pristatymus, tai labai prašome prisidėti prie kuro išlaidų, nes susidaro gan nemaža reikalinga suma.
Paremti mus galite bankiniu pavedimu arba daiktais, kuriuos mes mielai priimame. Paramą daiktais pristatyti galite įvairiais būdais, susisiekus su mumis.
– Kam ji yra išdalinama? Mačiau, kad labai daug jos atitenka ne tik kariams, bet ir vaikams.
– Taip, tiesa. Mes remiame ne tik karius, esančius karo fronte, bet ir karius veteranus, senolius, moteris, vaikų namus.
Kiekvienais metais prieš Kalėdas ir Velykas vykdome akcijas ir renkame dovanėles, jas gražiai supakuojame kartu su savanoriais.
Dauguma vaikų, esančių ten, yra netekę tėvų arba tėvai išėję ginti savo tėvynės. Jie visąlaik gyvena baimėje ir bėgimas į bunkerius jiems tapo normalia kasdienybe, kurios nei vienas vaikas neturėtų patirti.
Tad kiekvieną kartą, kai mūsų savanoriai nuvyksta pas juos su lauktuvėmis, jų maži veideliai tiesiog švyti iš laimės.
– Šiuo metu organizacijos atstovai yra išvykę į Ukrainą. Ar sklandi jų kelionė, kokius taškus jie ruošiasi aplankyti, kokią paramą gabena? Kada planuoja grįžti į Lietuvą?
– Kiekviena kelionė jiems yra lyg saldainių dėžutė – niekada nežinai, kokio skonio ji bus. Būna ir linksmų nuotykių, būna ir erzinančių bei varginančių.
Sakyčiau, pati nemaloniausia dalis yra Lenkijos sienos kirtimas, nes kaip greitai galėsi keliauti toliau, priklauso nuo lenko muitininko nuotaikos tądien. Jeigu muitininkas ne nuotaikoj, tai reikės laukti nemažai…
Bet būna ir automobilių gedimų, nuleistų padangų.
Labiausiai jiems patinkanti dalis yra susitikti su ukrainiečių kariais, perduoti paramą. Deja, dėl karių saugumo nelabai galime šnekėti apie planuojamus aplankyti taškus, bet galime papasakoti šiek tiek apie gabenamą paramą.
Dažniausiai tai yra transporto priemonės, kurios yra kritiškai reikalingos „nulinėse“ zonose evakuacijai ar išvežti sužeistuosius. Taip pat pristatome ir medicinines, pirmosios pagalbos priemones, higienos priemones, kurios yra irgi labai svarbios, maisto, aprangos ir t.t.
– Ar per 2024 metus savanoriai dar buvo išvykę į tokias keliones į Ukrainą? Kaip dažnai jos organizuojamos?
– Taip, buvo. Dažniausiai išvykimas priklauso nuo to, kiek ir kokios paramos mums pavyksta surinkti.
Aukas galite pervesti: „Mėlynai geltonas lašelis”
LT267300010177162425 – Parama medicinai.
LT677300010176789304 – Parama frontui.
PayPal: ritap9835@gmail.com
Rita Pagirskienė +370 673 68149.