Vasariški orai gena visus į gamtą, bet ten tyko uodų antplūdis. Krauju mintantys kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik neduoda ramybės savo zyzimu, bet ir sugelia taip, kad žmogus dar ilgai jaučia stiprų niežulį, pasitaiko, kad atsiranda patinimas ar išsivysto alerginės reakcijos. Kaip išvengti uodų atakų?

„Uodai labai apkartina gyvenimą. Negali pasimėgauti buvimu lauke Dėl to vasaros ir nelaukiu, nes tie kraujasiurbiai nuolat sukandžioja, visas kūnas raudonom dėmėm išmargintas, negali nė suknelės apsivilkti. Jei tik pakasai kurį spuogelį, tuoj sužinai, kuriose vietose dar buvo įgelta. Atrodo, maži padarėliai, bet tiek nemalonumų sukelia. Bandau ir vienas priemones, ir kitas, bet nelabai kas padeda“, – guodėsi Vilma.

Specialistų teigimu, uodai labiau gelia prakaituojančius, aukštesnę kūno temperatūrą turinčius arba alkoholio vartojusius žmones. Uodai taip pat reaguoja į iškvepiamo anglies dvideginio kiekį bei kraujo grupę, kiek mažiau gelia vaikus bei žmones, kurie yra A kraujo grupės.

Intensyviau kraujasiurbiai atakuoja prie vandens telkinių, taip pat miškingose vietose. Ilsintis ar dirbant lauke reikėtų vengti ryškiaspalvių, gėlėtų, tamsių drabužių, geriau vilkėti vienspalvį šviesų apdarą.

Jei nesinori uodų kaimynystės, patariama prie sodybų nekasti kūdrų, neįrengti baseinėlių, kiemuose nelaikyti atvirų vandens talpų – visa tai yra uodų veisyklos.

Norint atbaidyti uodus namų aplinkoje, vaistininkė K. Kudzinskienė rekomenduoja pasimerkti levandų. Kad neprašyti zyziantys svečiai šiltomis vasaros naktimis netrukdytų miegoti atvertais langais, patariama juos dengti specialiais tinkleliais. Juos galima naudoti ir ant durų.

Uodų antplūdį mažina ir repelentai bei kitos priemonės

Repelentai gali būti įvairios konsistencijos (aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai arba garuojantys prietaisai). Be to, prekyboje apsaugai nuo uodų galima rasti įvairaus naudojimo priemonių: specialių žvakių, apyrankių, pakabukų, lempų bei natūralių kvapnių medžiagų (gvazdikėlių, pušų, mėtų, citrinų, levandų, citrinžolės, anyžių, čiobrelių eteriniai aliejai). Šios priemonės veikia nuo 15 minučių iki 10 valandų.

Specialistai primena, kad prieš naudojimą būtina įdėmiai perskaityti gamintojo informacinį aprašą ir priemones naudoti tik taip, kaip nurodyta etiketėje, būtina patikrinti ir gaminio galiojimo datą. Negalima naudoti pasenusių priemonių.

„Atkreipkite dėmesį į naudojimo būdą, nes kai kurie gali būti skirti naudoti tik ant odos ir perspėjama, kad ant rūbų gali likti dėmės. Stiprių repelentų, kurie veikia ir uodus, ir erkes reikėtų vengti mažiems vaikams, žmonėms turintiems jautrią odą ar sergantiems dermatitu. Taip pat repelentų nereikėtų purkšti ant nudegusios, pažeistos odos, nes tai gali paskatinti alerginę reakciją“, – pataria vaistininkė K. Kudzinskienė.

Naudojant purškiamas priemones, būtina saugoti akis, burną, nosį. Nerekomenduojama purkšti vaiko plaštakų, nes jomis vaikas gali pasitrinti akis.

Jeigu pasitepus ar papurškus pasireiškia alerginės reakcijos, paveiktas kūno vietas būtina tuoj pat nuplauti vandeniu ir kreiptis medicininės pagalbos.

Norintiems naudoti natūralias priemones, specialistė pataria rinktis citrinkvapių eukaliptų purškalą ir visada turėti arbatmedžio aliejaus, kuriuo galima patepti įkandimo vietą.

Ką daryti įgėlus uodui?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų specialistė entomologė dr. M. Žygutienė pasakoja, kad įkandus uodui, žmogui dėl toksinio uodų seilių pasireiškia įvairūs šalutiniai poveikiai.

„Kiekvieno žmogaus organizmo reakcija į uodo įkandimą yra individuali. Pavyzdžiui, daugybiniai uodų įkandimai gali lemti papulinį bėrimą, gali atsirasti vadinamoji papulė (standus iškilimas odoje) iki 12 mm diametro, taip pat neretai pasireiškia niežėjimas, odos deginimas. Besikasant nešvariomis rankomis, gali būti įnešama infekcija – tuomet žaizdelė supūliuoja. Be to, ypač nemaloniomis pasekmėmis uodo įkandimas gali baigtis alergiškiems žmonėms“,  – įspėja specialistė.

Po uodo įkandimo, didžiausią diskomfortą sukelia niežulys, kurį, pasak vaistininkų, geriausia malšinti dimetindeno turinčiais tepaliukais arba tą vietą atvėsinti – vandeniu, losjonais su mentoliu ar kamparu, padėti gali netgi trauklapis. Žmonėms, kurie turi jautrią ir į atopinį dermatitą linkusią odą, K. Kudzinskienė pataria naudoti greito poveikio niežėjimą raminančius purškalus, kurie tinka nuo kūdikystės.

Apie alergiją vabzdžių įkandimams dažniausiai išduoda smarkus ir ilgai neatslūgstantis patinimas. Vaistininkė sako, kad nors ir retai, bet pasitaiko atvejų, kai po įkandimo atsiranda bendras silpnumas, svaigsta galva, atsiranda viso kūno pabėrimai, gali užtinti gerklos ir veidas, atsirasti dusulys, kilus tokiai anafilaksinei reakcijai į vabzdžio įkandimą svarbu kuo skubiau suteikti pirmąją pagalbą.

Uodai platina ir pavojingas ligas

Lietuvoje yra bemaž 37 rūšių uodų. Jie paplitę labiausiai iš visų kraujasiurbių vabzdžių, tačiau jie nėra tokie pavojingi, kaip kai kuriose pasaulio vietose.

Entomologė dr. M. Žygutienė įspėja, kad uodai platina tokias ligas, kaip  geltonoji karštligė, dengės karštligė, filiarijozės – jos labiau būdingos tropinio klimato šalims, o vidurio klimato juostoje uodai gali platinti maliariją, daug arbovirusų, helmintus ir kitus susirgimus, tad, jei ruošiatės keliauti po svečias šalis, vertėtų pasisaugoti, mat kai kurie susirgimai gali baigtis ir mirtimi.

„Kėdainių mugės“ ir NVSC inf.