Dar 1996 metais dingęs kėdainietis pernai birželį buvo paskelbtas mirusiu, bet po kelių mėnesių išaiškėjo, kad Rusijoje besislaptęs asmuo yra gyvas, tačiau turi rimtų sveikatos problemų, todėl imta ieškoti, kaip jį grąžinti į Lietuvą. Praėjusią savaitę teismo sprendimas, kuriuo asmuo buvo pripažintas mirusiu – panaikintas.

Kebli istorija prasidėjo prieš 26-erius metus, kai asmuo dėl turto pasisavinimo turėjo būti suimtas. Tąsyk vyriškis nuo teisėsaugos pasislėpė Rusijoje. Paskelbta jo paieška buvo bevaisė, per visą laikotarpį negauta jokių duomenų apie jo buvimo vietą, tad buvusios žmonos prašymu 2013 metų gegužę vyras buvo pripažintas nežinia kur esančiu, o 2021 metų birželio 25 dieną Kėdainių teismas paskelbė jį mirusiu.

Pasirodo – gyvas

Tais pačiais metais išaiškėjo, kad kėdainietis yra gyvas – visą dingimo laiką gyveno Rusijoje, Krasnojarsko krašte. Dirbo padienius darbus, dokumentų neturėjo. Atsitiko taip, kad asmuo sunkiai susirgo, tad svetimame krašte tapo nereikalingu. Apie jo buvimo vietą buvo pranešta Krasnojarsko lietuvių bendruomenės pirmininkui, o šis 2021 m. rugsėjo mėn. pabaigoje kreipėsi į Lietuvos Respublikos ambasadą, pranešdamas apie Krasnojarsko krašte gyvenantį ir progresuojančia genetine liga sergantį asmenį, tikėtinai Lietuvos Respublikos pilietį J. A., kuris šiuo metu negali nei kalbėti, nei rašyti.

Siekiant identifikuoti asmenį, buvusiai žmonai ir broliui buvo parodytos asmens nuotraukos, bet artimieji jo neatpažino, tada teismo 2022 m. birželio 30 d. nutartimi buvo paskirta DNR ekspertizė, kuri patvirtino, kad asmuo tikrai yra mirusiu laikytas J. A.

Prokuratūra kreipėsi į teismą, prašydama panaikinti ankstesnį teismo sprendimą dėl vyro pripažinimo mirusiu.

Teismo sprendimas – skubos tvarka

Kauno apylinkės teismas praėjusį trečiadienį patenkino prokuratūros prašymą ir skubos tvarka įpareigojo Civilinės metrikacijos skyrių panaikinti įrašus apie vyriškio mirtį.

„Asmuo, kuris buvo paskelbtas mirusiu, J. A. šiuo metu gyvena užsienio valstybėje, neturi jokio galiojančio asmens dokumento, sunkiai serga, jam reikalingos medicininės paslaugos“, – skubų sprendimo vykdymą išimties tvarka motyvavo teismas.

Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmus.

Sunkia liga sergantis kėdainietis į Lietuvą galės būti parvežtas, kai tik jam bus išduotas asmens dokumentas.

Parengta pagal Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų pranešimą spaudai

„Kėdainių mugės“ archyvo nuotrauka