Vakar, kai Kėdainių rajono valdžia paskelbė apie vandenyje ženkliai padidėjusią gyvsidabrio koncentraciją, Kėdainių mieste kilo tikra panika. Nors bendrovė „Kėdainių vandenys“ tyrimų rezultatus paskelbė dar balandžio 17 dieną, valdininkai, užuot pasitarę su kompetetingais specialistais, gyventojams uždraudė vartoti centralizuotai tiekiamą vandenį. Dėl to karantino laikotarpiu žmonės plūdo į parduotuves, iš lentynų šluote šlavė geriamą vandenį, o tokie valdžios veiksmai pasitarnavo nebent prekybininkams.
Pasidomėjus, kokį poveikį žmogaus organizmui gali padaryti 0,7 mikrogramo daugiau nei leistina norma gyvsidabrio geriamajame vandenyje, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas klinikinis toksikologas Linas Zdanavičius patikino, kad jeigu kažkas dabar Kėdainiuose sunegaluos, tai tikrai ne nuo gyvsidabrio.
Ūminių susirgimų nebus
Žmogaus organizmui pavojingesni yra gyvsidabrio garai, nes pažeidžia plaučius. Bet kokie gyvsidabrio junginiai per ilgą laiką gali sukelti chroniškus pakitimus. Bet! Pasak toksikologo, tik ilgai – mėnesiais, metais – vartojamas gyvsidabriu užterštas vanduo gali sukelti chroniškus žmogaus organų pažeidimus.
„Ir tai, gyvsidabrio kiekis žmogaus organizme būtų juokingai mažas, – „Kėdainių mugei“ sakė L. Zdanavičius. – Net nežinau, ar išvis galėtų sukelti kažkokius sveikatos sutrikimus. Teoriškai gal galėtų, bet per labai ilgą laiką.“
Daktaras patikino, kad ūminio apsinuodijimo nuo šių dalykų nebus.
„Jeigu dabar Kėdainiuose kažkas sunegaluos, tai tikrai ne nuo gyvsidabrio, – ramina kėdainiečius toksikologas. – Greičiau nuo streso, bet ne nuo gyvsidabrio. Nes tokia koncentracija, kuri ten yra, negali sukelti ūmaus apsinuodijimo.“
„Norėčiau, kad žmonės nepanikuotų, – sako L. Zdanavičius. – Jei yra padidėjimas vandenyje, rekomenduojama to vandens negerti. Jeigu netyčia išgersit irgi nieko neatsitiks. Tam, kad turėtų kažkokį poveikį, reikia ilgo laiko.“
Paniką sukelia nežinojimas
Gydytojo įsitikinimu, žmonės pradeda rūpintis kažkokio nedidelio skaičiuko padidėjimu, bet patys rūko ar valgo bet ką, nuo ko jie numirs greičiau nei nuo šiek tiek padidėjusios gyvsidabrio koncentracijos vandenyje. Gyvsidabris iš organizmo pasišalina natūraliai savaime. Per kūno skysčius, per negyvas ląsteles.
Iš patirties gydytojas klinikinis toksikologas L. Zdanavičius žino, jog kiekvieną kartą, kai iškyla gyvsidabrio ar bet kokio sunkaus metalo tema, nežinojimas ir „gydymasis google“ sukelia visuomenėje stresą.
Šiandien, antradienį, pranešta, kad vandens pakartotiniai tyrimai yra geri.