Lieka kelios dienos iki liepos pirmosios, kai vairuotojai privalės automobiliuose turėti naujos sudėties vaistinėles. Vieni naujaisiais pirmosios pagalbos rinkiniais pasirūpino iš anksto, kiti – dar tik paieškų procese. Kai kurios vaistinės sako jau pritrūkusios naujų vaistinėlių, tad tenka atsisiųsti internetu. Tiesa, jos ir ten graibstomos.
Šiandien pakalbinau keletą vairuotojų. Didesnė jų dalis naujos sudėties vaistinėlių dar nebuvo įsigiję.
„Ne, dar neturiu. Kiek domėjausi apie 19 eurų kainuos, jei seną priduosi. Tegul bus Ukrainai, kam ji man reikalinga?
Tą naują vaistinėlę nusipirksiu, bet, kažin, ar ja pasinaudosiu, nes turbūt nemokėsiu. Praktiškai vaistinėlę perku, kad nereikėtų policijai baudų mokėti. Vairuoju nuo 1991 metų, vaistinėlę esu tik kartą panaudojęs, kai reikėjo pirštą užsibintuoti, bet jokių avarijų nesu turėjęs“, – teigia Raimundas.
„Dar tik važiuosiu pirkti, nežinau, nei kur, nei kiek kainuos. Pirkdamas žiūrėsiu ir į kainą, ir į kokybę.
Vairuoju per 30 metų, bet niekada neteko traukti vaistinėlės. Dėl tų naujųjų priemonių, gal ir išmoksiu jomis naudotis“, – sako Giedrius.
„Dar neturiu naujos vaistinėlės. Neskubėjau pirkti, nes galvojau, gal vėl atšauks. Įvedė, atsiprašant, nenormalų įstatymą, bet realiai, ką duos tie turniketai, ar mes išmokyti jais naudotis? Ne. Manau, kad jei kokia rimta nelaimė, pagalbą turi suteikti tarnybos, apmokyti žmonės.
Aš vairuoju nuo kokių 1976-ųjų, per tą laiko nė įdrėskimo neturėjau. Pirksiu tą vaistinėlę tik dėl to, kad reikia turėti. Girdėjau, kad akcija yra, gal nebus visos išpirktos. Bet, jei kaina bus didelė, vistiek reikės mokėti, kitaip nebus galima važiuoti“, – nauju reikalavimu nelabai patenkintas Teodoras.
„Jau turiu naują vaistinėlę. Pirkau internete, nesidomėjau, kas gamintojas. Man tik svarbu, kad vaistinėlė būtų nauja. Senoji vaistinėlė kol kas yra namuose, bet galvoju, kad reikės paaukoti Ukrainai, gi nemėtysi, o jiems reikia labiau“, – įsitikinusi jauna vairuotoja Normantė.
„Oi, seniai nusipirkau tą vaistinėlę, gal prieš 2 mėnesius, mokėjau apie 29 eurus. Nebandžiau nieko ten žiūrėti, kaip buvo užklijuota, taip ir stovi.
Mano vairavimo stažas jau 48 metai. Nebuvo jokio reikalo panaudoti vaistinėlę. Sekasi, kad taip ir toliau būtų. O mano senosios vaistinėlės (dvi turėjau) jau iškeliavo į Ukrainą. Paaukojau“, – tvirtina Steponas.
Daugiausia sumaišties kelia turniketai
Kaip teigia Lietuvos kelių policijos tarnyba, pasikeitus pirmosios pagalbos teikimo principams, atnaujinta pirmosios pagalbos rinkinio, skirto automobiliams ir geležinkelių transportui, sudėtis. Jame turės būti spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, 2 turniketai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, ir vienkartinė veido kaukė, skirta gaivinti (dirbtiniam kvėpavimui atlikti).
Vairuotojai, turintys pirmosios pagalbos rinkinius, atnaujintus po 2019 m. sausio 1 d., turi papildyti juos 2 turniketais, skirtais gausiam kraujavimui iš galūnių sustabdyti. Jei vaistinėlės rinkinys pirktas iki 2019 m., vairuotojai privalo įsigyti naują rinkinį.
Nuo š. m. liepos 1 dienos už turimą netinkamą pirmosios pagalbos rinkinį ar jo neturėjimą transporto priemonėje vairuotojams bus taikoma administracinė atsakomybė – skiriama bauda nuo 10 iki 12 Eur.
Tačiau, pasak pareigūnų, ne baudos turi motyvuoti vairuotojus pasirūpinti naujomis vaistinėlėmis. Svarbiausia yra, ištikus eismo ar kitokiai nelaimei, turėti priemones, su kuriomis būtų galima išgelbėti žmogaus gyvybę. Esant gausiam kraujavimui, tarnybos gali nespėti atvykti į vietą, tad nukentėjusysis bus pasmerktas žūčiai.
Internete tikrai yra vaizdo medžiagos ir specialistų patarimų, kaip naudotis turniketais ir padėti žmogui, o ne jam dar labiau pakenkti.
Nelabai kas domisi
„Aš pats esu šaulių sąjungos narys, tai mus mokė, kaip naudotis turniketais, bet daug žmonių to nežino ir nemoka. Manau, pirmiausia reikėjo padaryti apmokymus, o tik po to reikalauti, kad vairuotojai tuos turniketus turėtų vaistinėlėse“, – savo nuomonę išsakė Vitalijus.
„Dažniau žmonės perka naujas vaistinėles, gal tik vienas kitas atskirai pirko turniketus. Vienas jų kainuoja apie 13 eurų, o reikia turėti 2, tad gal labiau apsimoka pirkti naują vaistinėlę. Dažnai žmonės jas užsisako internetu, nes taip yra pigiau (apie 19–26 eurus, o vaistinėje apie 35 eurus). Populiaresnės yra pigesnės vaistinėlės.
Kaip nekeista, nebuvo nė vieno, kuris klaustų, kaip naudoti tuos turniketus. Jei paklaustų, tikrai suteiktume visą reikalingą informaciją. Gerai būtų, kad nusipirkę naująsias vaistinėles, žmonės jas apžiūrėtų, pasidomėtų, kaip kuo naudotis.
Geriau iš anksto tai žinoti, ne laikas mokytis, kai įvyksta kokia nelaimė. Bent internete galima pasižiūrėti, kaip taisyklingai turi būti uždedami turniketai, yra ir mokymų, kuriuose galima dalyvauti, tereikia domėtis“, – elgtis atsakingai ragina „Camelia“ vaistininkė Irena Garuckienė.
Ar Ukrainai bus surinkta milijonas vaistinėlių?
Prieš kelias dienas šalyje buvo paskelbta pilietinė akcija „Milijonas vaistinėlių Ukrainai“, kurios organizatoriai kviečia neišmesti senųjų vaistinėlių, o jas paaukoti už savo tėvynę kovojantiems ukrainiečiams, nes kare sužalojama daugybė žmonių, teikiant pagalbą reikia įvairių medicininių priemonių.
Kėdainiuose automobilinės vaistinėlės yra renkamos rajono savivaldybės pirmojo aukšto fojė (kol kas surinktos tik 4), degalinėje „Circle K“ paaukota jau beveik 40 vaistinėlių. Vos per dieną 21 vaistinėlė buvo atnešta ir į „Camelia“ vaistinę, esančią J. Basanavičiaus g. 89 a (šalia LIDL).
„Iš visų Kėdainiuose veikiančių „Camelia“ vaistinių tik mūsų vaistinėje yra renkamos vaistinėlės ukrainiečiams, apie tai, kad dalyvaujame akcijoje, byloja ant durų esantis užrašas „Milijonas vaistinėlių Ukrainai“.
Pastebėjome, kad vaistinėles dažniau aukoja pagyvenę žmonės. Kviečiame ir visus kitus atnešti nebenaudojamas vaistinėles į mūsų vaistinę“, – kreipiasi vaistininkė.
Akcija tęsis iki liepos 3 dienos. Iš šiol šalyje yra surinkta daugiau nei 100 000 vaistinėlių. Tai reiškia, kad dešimtadalis darbo jau padaryta, tačiau tikslas yra Ukrainai surinkti milijoną vaistinėlių. Ar Jūs prisidėsite?