Ką veikti moterims, auginančioms mažus vaikus, kuo paįvairinti savo kasdienybę? Ogi, galima pasiėmus savo atžalėles eiti į Vytauto parką ir prie fontano du kartus per savaitę mankštintis Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuojamose mankštose, skirtose būtent mamoms su vežimėliais.

„Aš pati esu dviejų vaikų mama. Kai gimė pirmas vaikas, tai dar buvo veiklų su mažais kūdikiais, o kai su antru, nebeliko jokių mankštų ir tai paskatino mane, grįžus po vaiko priežiūros atostogų, inicijuoti tokias mankštas mamoms.

Džiaugiuosi, kad Visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė pritarė mano norui išjudinti mamas, kurios galbūt neturi galimybės palikti mažus vaikus seneliams ar auklėms, kad jos bent trumpam išeitų iš namų, pajudėtų ir pabandytume sukurti mamų bendruomenę, kur galima pašnekėti tiek apie savo pačių fizinę ir psichologinę savijautą, tiek apie vaikus, jų priežiūrą, mitybą ir pan.

Mamos bendrauja sportuodamos ir džiaugiuosi, kad jos išeina iš namų aplinkos.

Tokias mankštas gryname ore organizuojame pirmą kartą, nesu girdėjusi, kad Kėdainiuose būtų kas nors daręs kažką panašaus.

Vaikus migdo sportuodamos

Kadangi tai yra naujiena, iš pradžių nebuvo lengva prisikviesti mamas, į užsiėmimus susirenka 5–7 mamos. Buvo truputį tokio apmaudo, kad yra dejuojama, jog nieko Kėdainiuose nevyksta, o kai vyksta, neateina. Kodėl, nežinia.

Mūsų mankštos yra nemokamos, vyksta du kartus per savaitę po 45 min., tad tikrai galima surasti laiko. Laiką parinkome tokį (11 val.), kad būtų prieš vaikų pietų miegą.

Čia nereikia jokio specialaus fizinio pasirengimo, kiekviena gali sportuoti pagal savo galimybes. Nereikia rūpintis jokiu inventoriumi, nes VSB turi visas reikalingas priemones: gimnastikos kamuolius, elastines gumas ir pan. Tik ateik ir sportuok.

Džiaugiuosi tomis mamomis, kurios išdrįso ateiti ir dabar kartu leidžia laiką, kalbasi, mankštinasi. Jų mažyliams maždaug nuo 3 mėnesių iki 1,5 metų.

Vaikučiai būna vežimėliuose, kol darome pratimus. Jei vaikai tądien būna neramūs, keičiame mankštų pobūdį“, – pasakoja mankštas mamoms su vežimėliais inicijavusi ir pati jas vedanti Kėdainių rajono savivaldybės VSB visuomenės sveikatos specialistė Kristina Butkienė.

Atvyksta net iš kaimo vietovių

Į mankštas, kurios nuo gegužės mėnesio vyko Vytauto parke prie fontano, susirinkdavo ne vien mieste gyvenančios mamos su vaikais, atvykdavo ir iš Josvainių ar Vainotiškių.

„Labai gera iniciatyva, aš turbūt dažniausiai atvažiuojanti į užsiėmimus. Apie juos sužinojau iš draugės. Skubinau ją, kad greičiau mane užregistruotų, galvojau, kad nebeliks vietų.

Namie reikia prisiversti sportuoti, o čia padarai tokius pratimus, kurių, atrodo, namuose nepadarytum. Su kompanija yra daug geriau, tave tiesiog užveda, o namuose jau ne tas.

Rekomenduočiau ir kitoms čia ateiti, juk reikia išeiti iš namų, pajudėti. Aš pati galvoju, kaip čia reikės sportuoti, kai baigsis tie mūsų užsiėmimai. Jei organizuos dar kartą, būtinai vėl dalyvausiu“, – gera nuotaika tryško josvainiškė Gertrūda.

„Gerai sekasi sportuoti. Po gimdymo sakiau sportuosiu namie, nusipirkau priemonių, bet namie –ne, trūksta motyvacijos, o čia visos drauge pasimankštiname, pasikalbame, pasidaliname patirtimi. Man patinka tai, nes ir sveikatą pastiprini, atsiranda daugiau ištvermės, svoris krenta, ir pasichologiškai geriau pasijauti.

Gatvėje matau daug mamų su vežimėliais, ir man keista, kad čia tiek nedaug ateina. Gal informacijos trūksta, kitoms – gal motyvacijos, mamos įstojusios į savo tą rutiną ir iš namų neišeina. Kitos gal gėdijasi sportuoti viešoje erdvėje, bet aš tai sportuoju ir visai nekreipiu dėmesio į aplinkinius.

Dar labai gerai, kad gali atsivežti vaiką su savimi, nereikia ieškoti, kam jį palikti. Čia ir mažyliai pabendrauja, žaisliukais pasidalija. Aš tik už tai, kad tokie užsiėmimai būtų Kėdainiuose, juolab, kad tai yra nemokama ir vyksta gryname ore“, – sūpuodama vežimėlyje gulintį vaikelį sako Airida.

„Atrodė, kad bus labai lengva, bet pasportuojam tai gerai. Net ir grįžusi į namus tuos pratimus darau. Tai, ką išmokau, tikrai panaudosiu ir ateityje.

Esu iš Vainotiškių. Miestelyje yra ir daugiau mamų, manau, reikėtų plačiau pasidalinti informacija, kad vyksta tokie užsiėmimai ir galima būtų susikooperuoti ir kartu važiuoti.  Jei dar bus tokia iniciatyva, tai tikrai plačiai skleisim žinią ir kitų kaimų bendruomenėms, kad daugiau mamų pasinaudotų tokia galimybe.

Ši idėja šviežia, bet tikrai geras dalykas, nes iš savo patirties galius pasakyti, kad pratimai pakelia tonusą, gerina bendrą savijautą, standina raumenukus. Mes čia ir „mamiškomis“ temomis pasišnekame, pasidalijame informacija, ir vaikams tai yra puiki socializacija. Tai tikrai naudinga veikla“, – neabejoja sportiškai nusiteikusi jauna mama Saida iš Vainotiškių.

Ar mankštų dar bus?

Nuo gegužės vidurio trečiadieniais ir penktadieniais Vytauto parke vykusios mankštos baigsis birželio 21 d. Jei mamoms įdomu, kaip viskas vyksta, gali 11 val. ateiti prie fontano ir pasižiūrėti. Galbūt kils noras ir pačioms ateityje ateiti į tokius užsiėmimus, juolab, kad tokių planų yra.

„Yra minčių kažką panašaus organizuoti ir rudenį, kol dar bus geri orai ir bus galima mankštintis gryname ore, o jei pavyktų gauti finansavimą, mankštas rengtume ir salėje“, – planais ateičiai dalijasi Kėdainių rajono savivaldybės VSB visuomenės sveikatos specialistė Kristina Butkienė.