Jau ne pirmus metus Kėdainiuose yra įgyvendinama Ankstyvosios intervencijos programa, skirta 14–21 metų jaunuoliams, eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką), siekiant paskatinti jų nevartoti.

Kaip žinia, narkotikai ir alkoholis yra vienos labiausiai paplitusių medžiagų, kurios sugadina jauno žmogaus gyvenimą, kelia sveikatos problemų, kartais net kyla grėsmė gyvybei. Psichoaktyvių medžiagų vartojimas turi neigiamų pasekmių ir asmens bendravimui su aplinkiniais, kai kuriuos žalingi įpročiai nuveda už grotų. Tam, kad jaunimas neįklimptų į šį liūną, pagalbos ranką tiesia specialistai, kurie siekia motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, kol dar neiškilo didelių problemų. Jaunuoliams yra suteikiama galimybė būti išklausytiems, suprastiems, diskutuoti bendraamžių rate, suaugusiajam moderuojant šią veiklą.

Renkama nauja grupė

Kaip informavo Ankstyvosios intervencijos programos Kėdainiuose vadovė Kristina Orechovaitė, šios programos užsiėmimai rajone vyksta bent 2 ar 3 kartus per metus. Šiuo metu vėl renkama nauja grupė, kurioje turėtų būti 7 jaunuoliai.

„Nors Ankstyvosios intervencijos programoje galima dalyvauti savanoriškai, su psichoaktyviomis medžiagomis pradėję eksperimentuoti ar jas vartoti jaunuoliai patys į mus pagalbos beveik nesikreipia, dažniausiai į šiuos užsiėmimus juos nukreipia Pagalbos šeimai centras, atvejo vadybininkai, mokyklų socialiniai pedagogai, kartais tėvai, arba jaunuoliai pas mus patenka policijos nutarimu, įpareigojančiu dalyvauti tokioje programoje.

Anksčiau buvo manoma, kad narkotikus ar alkoholį labiau vartoja miesto jaunimas, bet dabar tai susilygino su kaimu. Kartais mergaičių net būna daugiau nei berniukų.

Pastebime, kad psichoaktyvias medžiagas vartojančiųjų jaunuolių rajone, kaip ir visoje šalyje, daugėja, eksperimentuoti su šiomis medžiagomis pradedama anksti. Dažniausiai mums su Švietimo pagalbos tarnybos psichologe Arūne Jakutiene tenka dirbti su 14–16 metų jaunimu“, – teigia programos vadovė.

Kokie užsiėmimai laukia?

„Pirmasis susitikimas vyksta asmeniškai, po to pagal numatytą metodiką vyksta užsiėmimai grupėse, jų bendra trukmė 8 val. Užsiėmimai vyksta Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro patalpose, o kartais – švietimo įstaigose. Užsiėmimus lankiusiems jaunuoliams išduodami pažymėjimai“, – pasakoja K. Orechovaitė, kviesdama suaugusiuosius, pastebėjusius, kad jaunuoliai pradeda vartoti narkotikus ar alkoholį, nukreipti juos į Ankstyvosios intervencijos programą.

Daugiau informacijos sužinosite paskambinę tel. 8 665 32 112. Užsiregistruoti galima el. p. kristinaokedainiuvsb@gmail.com.

Jei susirinks 7-ių jaunuolių grupė, užsiėmimai prasidės gegužę, jei ne, bus nukelta į rudenį.