Šeštadienis, 21 gruodžio, 2024
2.5 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiau,,Narkomanai Anonimai“: gyvenimo būdą galima pakeisti

,,Narkomanai Anonimai“: gyvenimo būdą galima pakeisti

-

Įgyvendinant VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau – PSPC) žemo slenksčio paslaugų teikimo Kėdainių rajone projektus ir siekiant didinti šių paslaugų tikslinėms grupėms prieinamumą, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre buvo surengtas tarpinstitucinis susitikimas – praktinė diskusija, tema „Narkomanų anonimų draugijos pristatymas“.

Renginys vyko Lietuvos narkomanų anonimų draugijos narių iniciatyva, kurie į susitikimą kvietė įvairių sektorių specialistus, ypač dirbančius psichikos sveikatos bei socialinėje srityje. Daugiau žinodami apie teikiamas paslaugas, galėsime lengviau padėti nuo priklausomybės kenčiantiems bei jų artimiesiems. Stigma, susijusi su priklausomybės liga sergančiais žmonėmis Lietuvoje, vis dar gaji.

Susitikime dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės gydytoja bei atstovai iš Lietuvos narkomanų anonimų draugijos, VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro,  Gruzdžių vaikų socializacijos centro Kunionių skyriaus, Kėdainių rajono Moterų krizių centro, Kėdainių rajono Visuomenės sveikatos biuro, Lietuvos probacijos Tarnybos Kauno regiono skyriaus, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro, VšĮ ,,Vilties švyturys“, labdaros paramos fondo „Teen Challenge“ krikščioniškų savarankiškumo namų, Kėdainių pagalbos šeimai centro.

Apie žemo slenksčio paslaugas

Projektų koordinatorė Jūratė Vaitonienė pristatė, jog  VšĮ Kėdainių PSPC šiais metais įgyvendina du projektus, susijusius su žemo slenksčio paslaugų teikimu. Žemo slenksčio paslaugas Kėdainių PSPC pradėjo teikti dar 2007 metais. Vienas projektas yra finansuojamas Kėdainių rajono savivaldybės, o kitas projektas –  Respublikinio priklausomybės ligų centro. Abu jie skirti žemo slenksčio paslaugų kokybei gerinti, didinti dalyvių skaičių ir pan.

,,Žemo slenksčio paslaugos yra nemokamos, anoniminės, paslaugos teikiamos stacionarios ir mobilios, nors kitur respublikoje jos yra teikiamos ir nevyriausybinių organizacijų, įvairių fondų bei kt. struktūrų. Šios paslaugos yra teikiamos asmenims, kurie vartoja narkotines ir psichotropines medžiagas, siekiant sumažinti riziką užsikrėsti visai bendruomenei įvairiomis infekcijomis, kurios plinta kraujo keliu, naudojant narkotines  medžiagas.

Su tuo susiję ir tikslinė paslaugų gavėjų grupė, kurie tas medžiagas vartoja – turi patys didelę riziką užsikrėsti, dalindamiesi tais pačiais švirkštais bei priemonėmis, gali užkrėsti kitus bendruomenės narius. Šis projektas skirtas ne tik tiems žmonėms, su kuriais mes susiduriame, bet ir visai bendruomenei, mūsų visų saugumui, ypač mūsų vaikų saugumui,“ –  teigė Jūratė Vaitonienė.

Pažintis su NA draugija

Susitikime dalyvavę Lietuvos Narkomanų Anonimų draugijos atstovai supažindino su draugijos veikla, principais, tradicijomis ir ,,12 žingsnių“ programa, kurios dėka draugijos nariai sveiksta ir atranda naują gyvenimo būdą.

Pristatę savo draugiją, atvirai kalbėję apie jos veiklą, keli nariai pasidalino savo istorijomis. Nors visi atvykusieji nesislėpė po kaukėmis, tačiau vis tik jie norėjo išlikti bent kiek anonimiški, nes nenorėjo būti fotografuojami. ,,Mūsų draugija yra be veido, mūsų veidai nieko nesako, iškalbingos yra mūsų istorijos,“ – taip jie apibūdino Lietuvos Narkomanų Anonimų draugijos misiją.

Narkomanai anonimai (NA) – tai pelno nesiekianti vyrų ir moterų draugija arba bendrija, kuriems narkotikai tapo pagrindinė problema. Mes esame sveikstantys priklausomieji, kurie reguliariai susitikinėja tam, kad padėtų vieni kitiems išlikti ,,švariems”. Tai visiško susilaikymo nuo visų rūšių narkotikų programa. Yra vienintelė sąlyga tapti draugijos nariu – noras nustoti vartoti. Mes siūlome jums būti atviriems naujoms mintims ir suteikti sau galimybę.

Kas yra priklausomasis?

Daugelis iš mūsų apie tai ilgai nė nemąsto. Mes žinom! Visas mūsų gyvenimas bei mintys vienaip ar kitaip sukosi apie narkotikus: kaip jų gauti, vartoti ir kaip rasti būdų bei galimybių gauti dar. Mes gyvenome, kad vartotume, ir vartojome, kad gyventume.

Kalbant paprastai, priklausomasis – tai vyras ar moteris, kurio gyvenimą valdo narkotikai. Mes esame žmonės, kuriuos užvaldė chroniška ir progresuojanti liga, ir jos baigtis visada ta pati – kalėjimas, ligoninė ir galiausiai mirtis.

NA veikia visame pasaulyje, 2010 m. draugija yra pripažinta PSO, kiekvieną savaitę 146 šalių vyksta daugiau negu 70 tūkst. susirinkimų.

Atsiskyrusi nuo Anoniminių Alkoholikų (AA), Narkomanai Anonimai (NA) tapo antra pagal dydį ,,12 žingsnių“ programa.

Pasak pranešėjų, pagrindinis dalykas – priklausomybės liga, atėjome čia dėl narkotikų vartojimo ir susitinkame tam, kad atrastumėm naują gyvenimo būdą ir gyventumėm kitaip.

Pirmoji grupė NA buvo įregistruota Kaune 1992 m., bet nepertraukiamai Lietuvoje NA veikia  nuo 1999 m. Šiuo metu yra apie 10 grupių, veikiančių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Panevėžyje, yra ir online grupės, susirinkimai vyksta ir įkalinimo vietose.

,,Lankydamiesi susirinkimuose gyvai, bandome perteikti tą mintį, kad mes kiekvienas galime nustoti vartoti, kokioj būsenoj jis būtų pasilikęs – daug kas esame buvę ir be namų. Kiekvienas priklausomasis, kuris vartojo, turi galimybę atrasti naują gyvenimo būdą ir nustoti vartoti,“ – pripažino NA draugijos nariai. 

Kiekvienas žmogus yra laukiamas

,,Nesvarbu kiek tau metų, kokios tu esi rasės, kuo tu tiki, kiekvienas žmogus yra laukiamas. Vienintelis ribojimas – noras nustoti vartoti. Susirinkimuose gali dalyvauti ir pavartoję narkotikų, laukiame visų, kurie nori nustoti vartoti.

Mes išsilaikome patys. Narystė nėra privaloma, bet mes patys aukojame į krepšelį pinigėlius, iš kurių mes išsilaikome (kurui ir pan.) Būdami Europos Parlamente, pristatėme savo draugiją. Buvome apibūdinti, kad esame pirma organizacija, kuri nieko nepaprašė.

Priklausomam žmogui, kuris nori rasti naują gyvenimo būdą, mes siūlome ,,12 žingsnių programą“, patys dalinamės patirtimi, kaip atradome naują gyvenimo būdą, kaip mes gyvename ,,švarų“ gyvenimą šiandien, kaip sukūrėme šeimas, pabaigėme mokslus, susirandame darbus,“ – teigė jie savo pasakojimuose.

Visada yra išeitis

Pasak NA draugijos atstovų, mūsų statistika – viena iš geriausių statistikų, nes ji akivaizdžiai rodo, kad 70 proc. žmonių, pakliuvusių į šią draugiją, išlieka ,,švarūs“ ir tampa pilnaverčiais visuomenės nariais. Kitos programos yra prevencinės, kurios mažina žalą, ši programa tokių tikslų neturi.

,,Mes turime tikslą – perduoti žmogui informaciją, kad jis gali nustoti vartoti. Visuomenei žinia, kad nėra beviltiško narkomano, nėra beviltiško net gi to, kuris guli gatvėje, smirdantis ir visoks kitoks, jis vis tiek gali suteikti sau galimybę. Neretai mes susiduriame su tuo, kad žmonės turi išankstinę nuostatą, iš karto priklijuojama ,,etiketė“, iš karto ,,nurašoma“, kad tai žmogus – be ateities ir be galimybių.

Kartais ko labiausiai trūksta – tai tikėjimo iš tų žmonių, kurie yra šalia, kad bet kokiu atveju visada yra išeitis. Didžioji dalis iš mūsų tarpo buvo pakliuvę į gatvės gyvenimą – gyveno be namų, o šiandien yra tokių pavyzdžių, kad tie patys žmonės yra įkūrę įmones, turi darbus ir gyvena socialinį gyvenimą,“ – iliustravo sėkmingomis istorijomis.

Atvyko bendradarbiauti

,,Mes atvykome su jumis bendradarbiauti, pasidalinti savo istorijomis, papasakoti apie mus, kadangi jūs esate iš tų institucijų, kurios susiduria su tais žmonėmis, kurie vartoja. Jūs galite jiems pasakyti, kad yra tokia organizacija, kad yra dar vienas kelias. Mes nesakome, kad esame vienintelis kelias,  mes esame dar viena alternatyva, kurią gali pamėginti žmogus, kuris vartoja, kuris jau išmėgino vieną būdą, antrą, trečią.

Dalis iš mūsų, aš pats ir mano kolegos, kol atėjome iki to supratimo, kad galima gyventi be narkotikų, nebevartoti ir jaustis laisvai ir dėl to nesikankinti, kad gyventume pilnavertį žmogaus gyvenimą, neretai praeiname nemažai kelių. Ne visiems iš karto pavyksta.   

Galbūt kažkam pavyks vienas kelias, kažkam – kitas. Viena iš informacijų, kurią jūs galit perduoti, kad yra tokia draugija ­– Narkomanai Anonimai, kurie laukia žmonių, norinčių nustoti vartoti, kurie dvejoja ar nežino, ką daryti su savo vartojimu,“ – teigė vienas iš NA draugijos narių.

Pasak kitos NA draugijos narės, mes bendradarbiaujam su visom įstaigom, visiems galim papasakoti apie save, kam tai yra aktualu.

,,Rengiame pristatymus kolegijų studentams, būsimiems socialiniams darbuotojams, galvodami apie ateitį, kad kažkada jie su tuo susidurs ir žinos apie mus ir perduos tą žinutę, kam jos reikia,“ – teigė jauna moteris, į šią draugiją atėjusi dar būdama nepilnametė.

Kokie keliami reikalavimai

Pasidomėjus, kokie keliami reikalavimai, norint tapti draugijos Narkomanai Anonimai nariu, išgirstame paaiškinimą: ,,Nėra jokių socialinių, religinių, ekonominių, rasinių, etninių, nacionalinių, lyties ar visuomenės sluoksnio skirtumų, ribojančių narystę. Nėra jokio stojamojo ar nuolatinio mokesčio; nepaisant to, daugelis narių reguliariai įneša nedideles sumas, padedančias padengti išlaidas; šie aukojimai nėra privalomi.

Narkomanai anonimai siūlo sveikimo procesą ir palaikymo tinklą, glaudžiai susijusius tarpusavyje. Vienas iš raktų į NA sėkmę yra vienų priklausomųjų darbo su kitais priklausomaisiais terapinė vertė.

Nariai dalijasi savo sėkme ir iššūkiais, įveikiant aktyvią priklausomybę ir gyvenant laisvą produktyvų gyvenimą be narkotikų, pritaikant principus, išdėstytus NA ,,12 žingsnių“ ir ,,12 tradicijų“ programoje. Šie principai yra Narkomanų anonimų sveikimo programos esmė.

Tarp nusakytų žingsniuose principų yra: pripažinimas, kad tai yra problema; pagalbos ieškojimas; gilus ir nuodugnus savęs vertinimas; konfidencialus savęs atskleidimas; padarytos žalos atitaisymas; pagalba kitiems priklausomiesiems, kurie nori sveikti.“

Jaučiantiems poreikį, kviečiame prisijungti 

Pasidomėjus, ar Kėdainiuose yra NA grupė, pasirodo, kad tokia grupė buvo susikūrusi. ,,Su viena mergina teko bendrauti, bet kadangi tos žinios apie mus buvo mažoka, taip ši grupė ir neišsilaikė. Kėdainiečiams artimiausia būtų bendrauti su kauniečių grupe.

Tačiau dabartinės technologijos leidžia išspręsti susitikimų vietos klausimą – kiekvieną dieną vyksta susirinkimai online, prie kurių galima prisijungti.

Nebūtina kalbėti, rodyti savo veido, jūs galite išlikti anonimiški. Lietuvos NA draugai yra ir Anglijoje, Airijoje. Šiais laikais nėra problema sudalyvauti susirinkime gyvenant bet kur.

Atėjusiajam į draugiją naujokui, jam suteikiama išskirtinė informacija, kaip jaustis saugiai, ko tikėtis iš susitikimų ir pan.

Narkomanų Anonimų draugiją galima susirasti internetu www.lietuvos-na.lt, susisiekti el. p. info@lietuvos-na.lt arba skambinti tel: +370 633 222 72.

Taip pat skaitykite