Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu išgirstas valdančiųjų frakcijos seniūnės Nijolės Naujokienės paliepimas kitai tarybos narei pabalsuoti už žento kandidatūrą, gali vėl sulaukti Etikos komisijos dėmesio.

„Indre, prabalsuok už Paulių, pasitaisyk, na žinok, tikrai, vertinsiu neigiama, prašau tave“, – pasigirsta eteryje po alternatyvaus balsavimo dėl savivaldybės tarybos Narkotikų kontrolės komisijos pirmininko iš dviejų kandidatūrų: Karolinos Štelmokaitės ir Pauliaus Aukštikalnio.

Paliepimą girdėjo visi

N. Naujokienė telefonu, neišsijungusi kompiuterio mikrofono, paskambino „darbietei“ Indrei Fiodorovai, kuri nepabalsavo „prieš“ K. Štelmokaitės kandidatūrą, tik – „susilaikė“. I. Fiodorova iškart pasitikslina, ką reiškia jos „susilaikymas“ ir mero atsakymo nuraminta, savo balsavimo nepakeičia.

I. Fiodorova („Facebook’o” nuotr.)

Į tokį N. Naujokienės elgesį sureagavo K. Štelmokaitė. „Mes visi girdėjome netyčia į eterį papuolusią ponios Naujokienės repliką Indrei, kad, prašau, balsuok „prieš“ (t. y. K. Štelmokaitę – red. past.), nes aš tave vertinsiu blogai. Ta prasme – susilaikymas yra neskaičiuojamas, – po balsavimo sakė tarybos narė. – Aš tai laikau, kaip spaudimą tarybos narei (t. y. I. Fiodorovai – red. past.) balsuoti taip, kaip nori koalicijos partneriai. Mes visi girdėjome tai, yra įrašas ir jis išliks.“

N. Naujokienė („Mūsų krašto sėkmei” „Facebook;o” nuotr.)

N. Naujokienė ginasi

 „Jūs visiškai nežinote, kokiu klausimu ir dėl ko kalbėjome. Jinai (t. y. I. Fiodorova – red. past.) pabalsavusi jau buvo ir balsavimo nekeitė“, – supratusi, ką padarė, bandė aiškinti N. Naujokienė. Kaip visada jos pusėn stojo ištikima bendražygė Gitana Kaupienė, neva K. Štelmokaitė kelianti klausimą dėl to, kad nemokanti pralaimėti.

Politinis spaudimas

„Tai nėra kažkoks pralaimėjimas. Pralaimi Kėdainiai, kad šitai svarbiai komisijai vadovaus žmogus, kuris, mano nuomone, galbūt nepadarys to, ką padaryčiau aš, – į G. Kaupienės moralą atsakė K. Štelmokaitė. – Tačiau esmė ne tai, esmė yra tai, kad pagal LR įstatymus niekas negali daryti įtakos tarybos narių apsisprendimui balsuoti laisvai.“

K. Štelmokaitė (politikės „Facebook’o” nuotr.)

K. Štelmokaitė akcentavo, kad tarybos nariai girdėjo iš frakcijos pirmininkės ir valdančiosios koalicijos vadovės I. Fiodorovai skirtą paliepimą perbalsuoti į prieš“ iš „susilaikau“. „Mes tapome liudininkai politinio spaudimo, nes žodžiai „aš tave vertinsiu neigiamai“ yra labai stiprūs. Nežinau, ką tai reiškia – koalicijos partnerę vertinti neigiamai. Bet toks elgesys demokratinėje valstybėje ir demokratinėje savivaldoje neturi būti toleruojamas“, – įsitikinusi tarybos narė.

Politika be kultūros

V. Baltraitienė (LRT.lt nuotr.)

Tarybos narė Virginija Baltraitienė atkreipė dėmesį į politinę kultūrą. „Kelintą kartą mes minime, kokio lygio yra mūsų politinė kultūra ir kaip mes elgiamės, – į kolegas kreipėsi patyrusi politikė. – Turbūt į tai reikėtų atkreipti dėmesį visiems, o ne nukreipti į tai, kas laimėjo ar pralaimėjo, nes ši postas nėra ta pozicija, dėl kurios čia labai reikėtų „plėšytis“. Nekvescionuojame balsavimo rezultato, o kaltinimas nemokėjimu pralaimėti yra dalis politinės nekultūros.“ 

Verta etikos sargų dėmesio

„Kėdainių mugės“ žiniomis, grupė savivaldybės tarybos narių ketina kreiptis į tarybos Etikos komisiją dėl N. Naujokienės elgesio įvertinimo. (Beje, Etikos komisijos sudėtyje – ir pati N. Naujokienės paliepimą gavusi I. Fiodorova.)

„Kiek rimtai etikos ir teisės prasme gali būti įvertintas šis pasakymas kitam tarybos nariui – parodys ateitis. Mano klausimas tik vienas: kokį spaudimą kolegoms tenka patirti, kai balsuojama dėl kur kas svarbesnių klausimų nei neveikiančios komisijos pirmininko rinkimai?”, – savo “Facebook’o” paskyroje rašo K. Štelmokaitė, jame paskelbusi ir šio skandalingojo skambučio įrašą.

Panašios naujienos