Pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai pažengus statybų technologijoms, ilgus metus statytus mūrinius namus pradėję keisti mediniai vasarnamiai pradėti naudoti ne tik vasaros poilsiui, bet ir kasdieniam gyvenimui. Permainas lėmė tai, jog pavykstant išsaugoti vis daugiau gerųjų medinių namų savybių savo privalumais ir patvarumu jie nenusileidžia mūriniams namams. Vis dėlto labiausiai pagrindiniai abiejų tipų namų privalumai priklauso nuo individualaus projekto, todėl prieš priimant sprendimą, mūrinis ar medinis namas galėtų būti jūsų lūkesčius geriausiai atitiksiantis pasirinkimas, rekomenduojame iš arčiau apžvelgti 5 esminius faktorius, kurie leis priimti teisingą sprendimą.
1. Kuris – mūrinis ar medinis vasarnamis kainuos daugiau?
Nenuostabu, kad prieš galutinai nusprendžiant, kokio tipo namą rinktis kaip savo nuolatinius namus, vienas iš svarbiausių faktorių klientams vis dar yra bendra namo statybų kaina. Todėl ypač svarbu žinoti, kad teiginys, jog mediniai nameliai yra brangesni nei mūriniai – plačiai paplitęs mitas. Ilgus metus medinių vasarnamių gamyboje besispecializuojantys profesionalai teigia, jog bet kurio tipo namo galutinė kaina labiausiai priklauso nuo individualaus projekto, parengto pagal individualius užsakovo poreikius.
- Pamatų kaina
Kalbant apie mūrinio namo statybų išlaidas bei išlaidas, kuriomis pasižymi mobilus nameliai, verta akcentuoti, jog medinio namo konstrukcijos praktiškai visais atvejais būna gerokai lengvesnės nei mūrinio namo. Tai turi tiesioginės įtakos ir platesniam namo pamatų pasirinkimui. Mediniai vasarnamiai leidžia naudoti kur kas paprastesnius bei lengvesnius polinius pamatus, kurie dažniausiai būna gręžtiniai arba spraustinio tipo.
Dėl gerokai sunkesnių mūrinio namo konstrukcijų, dažniausiai mūrinių namų statybose naudojami plokštuminiai pamatai, kurių įrengimo kaina, lyginant su polinių pamatų kaina, yra daug didesnė – su cokolio apdaila ir geru apšiltinimu pamatų mūriniam namui kaina svyruoja vidutiniškai nuo 70 eurų už m2.
- Šiltinimo darbų kaina
Dar vienas mūrinio ir medinio namo statybų išlaidoms nemažai įtakos turintis faktorius, kuris mažai priklauso nuo pasirinkto statybų projekto – šiltinimo darbai. Čia svarbu žinoti, jog lyginant mūrinį ir medinį namą, kurie nėra apšiltinti, medinukas mūriniam statiniui gerokai nusileis šilumine sienojaus varža. Tai reiškia, jog norint pasiekti tą pačią šiluminę varžą, mediniai vasarnamiai greičiausiai pareikalaus daugiau išlaidų.
Nors įvairiuose informacijos šaltiniuose mediena dažnai įvardijama kaip puikią šilumos ir garso izoliaciją užtikrinanti medžiaga, geras medinio namo apšiltinimas iš tiesų reikalauja ypatingo smulkmeniškumo. Taip yra todėl, kad iš atskirų dalių statomas medinis namas, priešingai nei mūrinis, nėra pagamintas iš vientisos medžiagos, kuri savaime užtikrina sandarumą.
Svarbu! Tai, kaip gerai izoliuoti mediniai nameliai bei mūriniai namai priklauso ne tik nuo apšiltintų sienų. Remiantis bendrais skaičiavimais, net 25% šilumos nuostolių tenka langams ir durims, o 10–15% luboms.
2. Mūrinio ir medinio namo apdaila: esminiai skirtumai
Daugeliu atveju statybose naudojama, natūrali medžiaga – mediena, lyginant su mūru, pasižymi ne mažais privalumais. Tačiau, svarstant ją naudoti savo gyvenamojo namo statyboms, vertėtų atkreipti dėmesį į namo apdailos klausimą. Atsižvelgiant į tai, kad kiekvieno namo sienos yra nuolat veikiamos įvairių oro sąlygų, o mediena – natūrali medžiaga, mediniai vasarnamiai privalo gauti išskirtinę priežiūrą. Tik tokiu atveju užsitikrinsite, kad mobilus nameliai iš medžio puikią išvaizdą išlaikys ne vienerius metus.
- Ventiliuojami fasadai
Vienas dažniausių, visus metus gyventi pritaikytų medinių namų apdailai pasirenkamų sprendimų – ventiliuojami fasadai, kurių konstravimo metu, tarp namo šiluminės izoliacijos, priglaustos ant pastato išorinės sienos, ir išorinės apdailos, pakabintos ant specialiai pritaikytų profilių, yra paliekamas ventiliacijai skirtas oro tarpas. Taip ventiliuojami fasadai, lyginant su kito tipo fasadų konstrukcijomis, pasižymi daugeliu reikšmingų pranašumų: nuo išskirtinės namo sienų apsaugos iki nepralenkiamo ilgaamžiškumo.
Vienas didžiausių ventiliuojamo fasado privalumų – ir apsauga nuo perteklinės drėgmės keliamų problemų, kurias išspręsti tampa itin aktualu renkantis medinę namo konstrukciją. Ne mažiau svarbus privalumas – ventiliuojami fasadai oro tarpo dėka nepalieka šalčio tiltų ir leidžia padidinti medinio pastato be apšiltinimo šiluminę varžą, taip sumažinant bendras pastato šilumos sąnaudas. Trečia, šie fasadai gali būti gaminami iš visai nedegių medžiagų, todėl gaisro atveju jie gali gerokai sumažinti ugnies nuostolius, o tai ypač svarbu, kai kalbame apie namą, pagamintą iš medinių konstrukcijų.
- Mediniai fasadai
Svarbu paminėti tai, jog medinis, papildomų apdailos medžiagų nereikalaujantis fasadas galimas tuo atveju, kai statomas klijuoto tašo medinis namas. Namo fasado natūralaus medžio apdaila gana dažnai paliekama statant karkasinius namus, tačiau daugeliu atvejų ji vis tiek yra kombinuojama su kitomis medžiagomis.
Žvelgiant iš techninės perspektyvos, pagrindiniai medinių fasadų privalumai – ypač gera savaiminė izoliacija ir oro cirkuliacija bei mažos eksplotacijos išlaidos. Vis dėlto verta žinoti, kad šioms medienos savybėms įtakos turi ne tik pasirinkta medienos rūšis, bet ir tinkama, nuolat palaikoma medinio fasado apsauga specialiomis priemonėmis, kurios taip pat nėra itin pigus sprendimas.
- Šlapi fasadai
Mūrinių namų atveju apdailos klausimas yra šiek tiek paprastesnis – jai dažniausiai naudojamas šlapias fasadas arba klinkerio plytelių apdaila. Įrengiant šlapią fasadą įprasta naudoti tik vieną pagrindinę, šilumos izoliaciją užtikrinančią medžiagą, apsaugančią namą nuo neigiamų aplinkos poveikių, todėl toks pasirinkimas taip pat gali sumažinti šiltinimo kaštus. Nors tokio tipo fasadus turintys namai nepasižymi gera oro ventiliacija, dėl ypač aukšto lygio izoliacinių savybių jie leidžia žymiai sumažinti ir namo šildymo kaštus, o jų kaina – viena prieinamiausių rinkoje.
- Plytelių fasadai
Mūriniam namui renkantis klinkerio apdailą, ant tinkamai įrengto armavimo sluoksnio klijuojamos plytelės pasižymi ne viena dėmesio verta savybe, tačiau didžiausiu klinkerio plytelių fasadų privalumu įvardijamas jo ilgaamžiškumas. Viena pagrindinių priežasčių, kodėl klinkerio plytelių fasadai yra itin populiarūs statybų rinkoje – plytelių atsparumas drėgmei. Klinkerio plytelės pasižymi itin mažu įgeriamumu, o jis glaudžiai susijęs ir su mūrinių namų atsparumu šalčiui. Sudrėkusios medžiagos yra nesunkiai suardomos šalčio (įmirkusi bei sušalusi medžiaga plečiasi ir tokiu būdu ardo sieną), todėl atsparios drėgmei klinkerio plytelės žemos lauko temperatūros nėra pažeidžiamos net ir šalčiausiu metų laiku.
3. Mūriniai ir mediniai vasarnamiai: statybų trukmė
Ne mažiau svarbus, nuo individualaus namo projekto mažai priklausantis, bet namo tipo pasirinkimui įtakos turintis faktorius – namo surinkimo skirtumai. Šioje vietoje, be abejonių, didesnį pranašumą praktiškai visose srityse turi mediniai vasarnamiai, pasižymintys itin paprastomis konstrukcijomis, kurias galima surinkti greitai ir be specifinių žinių.
Verta akcentuoti, jog vidutiniškai medinį namą, jei projektas nėra labai sudėtingas, surinkti užtrunka nuo 1 iki 7 darbo dienų, kai mūrinio namo statybos geriausiu atveju užtrunka mėnesius. Tai reiškia, jog nusprendę nuolatiniam gyvenimui rinktis medinį namą, į jį įsikelti galėsite gerokai greičiau nei į mūrinį.
Medinio namo statybos gerokai greičiau vyksta ir dėl to, kad jų metu, priešingai nei statant mūrinį namą, nėra atliekama daug šlapių statybos darbų – pavyzdžiui, nereikia laukti kol sustings mūro mišinys, išdžius tinkas ir pan. Svarbu paminėti ir tai, kad medinio namo statybos darbus galima vykdyti praktiškai bet kokiu oru – jei daugeliui mūrinio namo statybų metu atliekamų darbų nėra tinkamos šlapios ir šaltos dienos, medinį namą galima statyti net ir žiemą.
Gerokai greitesnis medinio namo pastatymas, be abejonių, daro tiesioginę įtaką ir namo statybų kainai. Mažesnis darbų sudėtingumas nereikalauja brangios technikos naudojimo, statybinės medžiagos gali būti pristatomos paprastesniu transportu net ir į sunkiai privažiuojamas vietas. Medinio namo statybų metu nereikia atlikti ir daug smulkių, papildomo laiko ir medžiagų sąnaudų reikalaujančių darbų, o tai leidžia sutaupyti ne mažai statybos kaštų.
Didesniais privalumais medinis namas pasižymi ir rekonstrukcijos atveju. Pavyzdžiui, sugalvojus jame įrengti papildomą sieną, užteks papildomai iškloti lentas. Mūrinio namo atveju, norint įgyvendinti tokius pakeitimus, teks papildomai betonuoti sieną, kas greičiau primins dar vieną statybų procesą nei paprastą rekonstrukciją.
Užs. Nr. 108