Sezoną keliuose miestuose pradėjusi pavasarinė lietuviškų prekių mugė ,,Pagaminta Lietuvoje“ praėjusį šeštadienį užsuko ir į Kėdainius, Didžiosios Rinkos aikštę. Kone trečdalis dalyvių prekiavo maisto produktais – duona ir konditerija, mėsos gaminiais, žuvimi, sūriais, gira bei alumi, ekologiškais maisto produktais, kiti – drabužiais mažiesiems ir suaugusiems, rankų darbo papuošalais ir aksesuarais, kosmetika ir švaros priemonėmis, namų dekoro detalėmis, bičių produktais. Buvo ir velykinių dekoracijų, verbų. Pasisekimą itin turėjo vaismedžiai bei uogakrūmiai. Būta ir modernių prekių, kurios pirkėjus privertė stebėtis, o ir paragauti siūlomo produkto ne visi išdrįso.

Kraštietės rankų darbo papuošalai

Mugės lankytojų dėmesį originaliais, išskirtiniais ir vienetiniais rankų darbo papuošalais traukė vilainietė Daiva Suchockienė ir jos prekinis ženklas „DAIVI“. Idėja gaminti papuošalus sutažo technika jai gimė lankant Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus būrelį ,,Rankdarbių kraitė“. Šis nemažai metų širdžiai mielas laisvalaikio užsiėmimas apželdintoja dirbančiai Daivai prieš porą metų tapo verslu.

Robertas Butkevičius su sūnumi Matu į mugę atsivežė bičių produktų.

Sutažo technika – labai sena, o pats sutažas buvo išplitęs po visos Europos karalių rūmus ir didikų dvarus. ,,Naudojami natūralūs akmenys, kelių spalvų sutažo juostelės ir, įmantriais išraitymais siuvinėjant, kuriami įvairūs papuošalai – kaklo vėriniai, apyrankės, auskarai. Pabaigus darbą būtina suklijuoti. Vienam reikia margo papuošalo, kitam – neutralus ar ryškių spalvų. Prie vieno darbo tenka padirbėti keletą dienų ar net porą savaičių. Turėjau vieną gaminį, kuriam prireikė net 80 metrų juostelės. Toks darbas reikalauja itin didelio kruopštumo. Man patinka visi akmenys, bet aš labiausiai mėgstu lavą, tai labiausiai žemiškas akmuo“, – pasakojo Daiva.

Gėlių kompozicijos iš muilo ir velykinės dekoracijos

Iš Telšių atvykusi draugų pora – Ovidijus ir Edita save vaidina mažaisiais verslininkais. Jie gamina ir į mugę atsivežė rankų darbo muilo gėlių puokščių, kompozicijų, įvairių muilo figūrėlių.

Vaismedžiais bei vaiskrūmiais prekiavo nuolatinė mugių dalyvė ūkininkė Vida Gaižauskienė iš Babtų.

„Mūsų gėlės kvepiančios, įvairių spalvų, pagamintos naudojant ir ožkų pieną. Tokie gaminiai kol kas nėra labai populiarūs, bet po truputį populiarėja. Žmonės vis labiau renkasi gėlių kompozicijas iš muilo, o ne iš gyvų gėlių. Gal dėl to, kad gyvos greičiau nuvysta, o tokią turi ilgam. Jei atsibodo, tas gėles galima panaudoti praktiškai vietoj muilo. Po vieną gėlės žiedą galima lengvai išsitraukti iš kompozicijos“, – apie savo gaminius pasakojo Ovidijus.

Iš Kauno atvykusi Vilija Stankevičienė prekiavo velykinėmis dekoracijomis. Moteris pasakojo, kad iš laikraščio ar lankstinuko ji pagamina kiaušinio formą, kurią apvynioja samanėlėmis ir dekoruoja varpomis ar tuo, ką randa miške, laukuose ar darže. Norint tokią dekoraciją pagaminti, reikia ruoštis prieš metus: pasisėti žolynų, paskui juos išdžiovinti, parūšiuoti, kai ką padažyti, apkarpyti.

,,Čia net ne verslas, o tiesiog hobis. Aš tai vadinu vaistais nuo depresijos. Kai rankos turi ką veikti, nebelieka kvailų minčių, nėra kada dejuoti ir sirgti. Gera terapija“, – pasakojo Vilija.

Dalia ir Vladas mugėje pristatė ypatingo skonio ,,Royalty“ šokoladą bei kitą produkciją iš kakavos pupelių.

Kakavos šokoladas, ,,Suvalkijos svirpliai“

Dviejų šeimų verslui – UAB ,,Cacao beans“ iš Vilniaus – atstovaujantys sutuoktinių pora Dalia ir Vladas mugėje pristatė ypatingo skonio ,,Royalty“ šokoladą bei kitą produkciją iš kakavos pupelių.

,,Gavę kakavos pupeles, patys jas skrudiname, lukštename ir smulkiname, malame akmenimis, pridedame rudojo nerafinuoto cukraus. Taip gauname 70 proc., 85 proc. ir 100 proc. kakavos turintį šokoladą. Dar siūlome kakavos pupelių lukštų arbatą, kakavos gėrimą, skrudintus kakavos pupelių trupinius bei pupeles, iš kurių gaminame savo šokoladus. Važinėjame po muges, turime savo internetinę parduotuvę, produkciją siunčiame į kitus miestus“, – kalbėjo Dalia.

Savo produkciją į mugę atvežė ir įmonės ,,Suvalkijos svirpliai“ atstovė Greta Budreikė. Ūkį Marijampolėje jie įkūrė dviese su vyru. ,,Auginame svirplius ir iš jų gaminame maisto produktus. Pagrindinis – džiovinti svirpliai. Kitaip tariant, svirplių traškučiai, pagardinti įvairiais prieskoniais: druska, česnaku ir druska, svogūnais ir kuminu, čili pipirais ir rūkyta paprika, sausu medumi. Taip pat svirplių miltai, granola, traškusis užkandis. Tai yra svirplių rūšis, skirta žmonių mitybai. Mes raminame visus, kad jie tikrai nevalgys svirplio iš gatvės, kiemo ar daržo. Pagrindinė nauda iš svirplių – baltymai, juose gausu geležies, vitaminų B12, skaidulų, mažai riebalų ir angliavandenių.

,,Svirpliai – ateities maistas šiandien,“ – sakė įmonės ,,Suvalkijos svirpliai“ atstovė Greta Budreikė.

Svirplius galima naudoti visur, beriant ant salotų ar tiesiog skanaujant kaip traškučius. Kažkada bijojom ir krevečių paragauti ar net alyvuogių. Bet mes tam ir esame čia, kad žmonėms gyvai papasakotume apie šią produkciją ir duotume padegustuoti. Vieni bijo, kiti praeina, bet grįžta, tačiau smalsumas vis tik nugali baimes. Mes sakome, kad tai ateities maistas šiandien“, – neįprastus gaminius pristatė G. Budreikė.

Jūros akmenėliai“ ir ,,Malkos“

Papuošalais iš Baltijos jūros akmenėlių prekiavusi panevėžietė Daina Morkuvienė teigė, kad šie akmenėliai nematė jokio apdirbimo – jie natūraliai nugludinti bangų. ,,Akivaizdu, kokia galinga jėga yra vėjas, smėlis ir vanduo. Aš pati juos renku, o kad atrodytų puošniau – piešiu ant jų pačia ploniausia plunksna ir darau įvairius papuošalus – pakabukus, auskarus, apyrankes. Šie darbai 2019 metų Kaziuko mugėje Vilniuje yra patekę į originaliausių gaminių dešimtuką“, – sakė ji. Ant akmenėlių ji piešia baltiškus ženklus, tačiau šiuo metu populiariausi su žvaigždutėmis, saulutėmis, su užrašytais palinkėjimais.

Daina Morkuvienė teigė, kad šie akmenėliai nematė jokio apdirbimo – jie natūraliai nugludinti bangų.

Aneta su Šarūnu iš Kauno atvežė ,,malkų“. Iš spygliuočių medienos, apdirbę tam tikromis technologijomis – apdeginę, pasendinę jie gamina žvakides, kiaušinių padėkliukus. ,,Tai mūsų pirma mugė. Kiek matome, labiausiai žmonės perka maistą, o tokiais gaminiais kaip mūsų daugiausiai pasigroži“, – sakė Aneta.

Kėdainietės mezginiai

Mamos Stanislavos Bukauskienės mezginius į mugę atnešė jos dukros Dalia su Virginija ir anūkė Agnė. ,,84-erių metų mama mezga ilgus ažūrinio rašto šalikus, kojines, megztas įprastu raštu bei kiauraraščiu. Savo mezginiais yra apdovanojusi visą giminę.

Sveikatos per daug neturi, bet negali nemegzti – žiūrint televizorių rankos tiesiog pačios dirba. Jai tai užsiėmimas, teikiantis malonumą. Nors, atrodo, pavasariui atėjus vilnonių kojinių sezonas baigiasi, bet dažnai plonesnių vilnonių kojinių prireikia ir vasarą“, – pasakojo moterys.

Telšiškiai prekiavo rankų darbo muilo gėlių puokštėmis ir kompozicijomis.

Tarp populiariausių prekių – medus ir sūris

Iš Jurbarko rajono atvykęs bitininkas Robertas Butkevičius su sūnumi Matu prekiavo pavasariniu, vasariniu bei rudeniniu medumi ir kitais bičių produktais.

Alvidas Butrimonis atvyko su savo gamybos karvių ir ožkų pieno sūriais. ,,Gaminame be jokios chemijos, daug sūrių receptų pats esu sukūręs. Kitų gamintojų aš nemėgdžioju. Tai yra fermentiniai, saldaus pieno sūriai, rikota, kepti, marinuoti žolelėse, brinza, brandinti daugiau nei 6 mėnesius, su česnaku, pomidorais, paprika, ciberžole, čili“, – pasakojo sūrių gamintojas.

Daiva Suchockienė ir jos išskirtiniai, vienetiniai rankų darbo papuošalai.

Nemažą dalį Didžiosios Rinkos aikštės buvo užėmę vaismedžiai, vaiskrūmiai, uogakrūmiai. Ne vienas prekeivis vos spėjo suktis – reikia ne tik parduoti, bet ir konsultuoti pirkėjus. Ūkininkai Vida ir Kęstutis Gaižauskai iš Babtų mugėje prekiavo įvairiais vaiskrūmiais: ,,Obelis paprastai perka rudenį, o dabar daugiau kaulavaisius ir uogakrūmius – agrastus, sausmedžius, sedulą, avietes, serbentus, šilauoges, spanguoles, aronijas. Prie nuosavo namo ar sode kiekvienam būtina užsiauginti šilauogių, pasisodinti sausmedį, reikia ir agrastų, serbentų. Įmanoma užsiauginti ir spanguolių, kurių ,,reikalavimai“ tokie pat kaip ir šilauogių – būtinas rūgštus dirvožemis.“

A. Raicevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Iš Kauno atvykusi Vilija Stankevičienė prekiavo velykinėmis dekoracijomis.

Panašios naujienos