Tradiciškai, įsibėgėjus rudeniui, Kėdainių krašto gyventojai laukia rudens mugės. Būtent praėjusį šeštadienį rudeniškai nusiteikusi mugė „Rudenojai“ buvo atvykusi į Didžiosios Rinkos aikštę.
Dažnos mugės atributas – tautodailininkų, amatininkų, dizainerių bei kūrėjų dirbiniai.
Nė viena mugė neapsieina ir be lietuviškų delikatesų – nuo įvairių rūšių dešrų, sūrių ir rūkytų produktų iki uogienių, medaus, gaivios giros ir šviežių pyragų.
Visko būta apsčiai.
Vis dėlto, kas tarp tradicinių prekių privertė stabtelėti, ko norėjosi paragauti, kas dar buvo nematyta ir neskanauta?
Netradicinės bičių vaško žvakės
Bičių vaško žvakės tikrai nebe naujiena, tačiau prie šių, netradiciškai pagamintų, norėjosi sustoti.
„Esame iš Kauno, Indrė ir Evaldas, bet žvakes iš bičių vaško liejame ir kitus dirbinius darome Marijampolės rajone. Turime nedidelį bityną, todėl bičių vaško iš jo nepakanka“, – pasakojo žvakių gamintojai.
Pasidomėjus, kuo išskirtinės jų rankomis pagamintos bičių vaško žvakės, Indrė atsakė: „Mes jas paspalvinome, kiti gamintojai daro iš natūralaus vaško.“
– Tai gal kaip tik jūsų žvakės nėra nenatūralios?
– Vieniems taip atrodo, kitiems – taip. Dažai nėra natūralūs, rožės nudažytos ne su burokėliais, bet naudojami specialūs vokiški dažai, jie yra saugūs aplinkai. Mes esame dar nauji gamintojai – pradėjome nuo praėjusių metų sausio. Šiais metais Kėdainiuose lankomės pirmą kartą.
– O kuo labiausiai domisi kėdainiečiai?
– Labiausiai perka žvakes, susuktas į ritinėlį, ir rožes, nors perka ir moliūgėlius, o tai yra naujiena.
Pasisekimą turėjo trešnių sodinukai
Toje pačioje aikštės vietoje, kaip ir pavasarinėje, taip ir rudens mugėje, vaismedžių sodinukais bei uogakrūmiais prekiavo Domantas Butrimavičius iš medelyno „Domo sodai“.
„Matyti, jog esate patikimi prekeiviai, jei vis per muges sugrįžtate į Kėdainius?“ – teiraujuosi.
„Tikrai taip. Šiandien buvo atėję ne vienas ir ne du žmonės, kurie dar kitiems parekomendavo sakydami, kad čia pirko šilauogių, vynuogių, kad viskas gerai dera. Buvo džiugu girdėti“, – sakė Domas.
Pasidomėjus, kokie sodinukai labiausiai domina kėdainiečius šį rudenį, vyras vardino, kad labai myli trešnes, būtent trešnės visą sezoną labai domina ne tik kėdainiečius. Taip pat perka persikus.
„Žmonėms rekomenduoju įsigyti geriau porą trešnių medelių, nes jos yra savidulkės, ir, aišku, desertinių veislių. Abrikosų dar privengia pirkti, bet vis tiek atsiranda norinčių. Žinoma, domina ir obelys, standartiškai žmonės mėgsta „Auksį“, „Ananasinį“. Aš dar patariu įsigyti iš senesnių veislių „Koštelę“, kuri labai mėgstama dėl labai skanių obuolių, taip pat „Konfetnaja“ dėl saldžių vaisių. Perkant slyvų sodinukus, patariu įsigyti porelę, kad būtų produktyvesnė, aišku, jos gali augti ir po vieną – tai „Uleno Renklode“ geltonos ir „Althana“ – mėlynos slyvos“, „Žmonėms rekomenduoju įsigyti geriau porą trešnių medelių, nes jos yra savidulkės, ir, aišku, desertinių veislių. Abrikosų dar privengia pirkti, bet vis tiek atsiranda norinčių. Žinoma, domina ir obelys, standartiškai žmonės mėgsta „Auksį“, „Ananasinį“. Aš dar patariu įsigyti iš senesnių veislių „Koštelę“, kuri labai mėgstama dėl labai skanių obuolių, taip pat „Konfetnaja“ dėl saldžių vaisių. Perkant slyvų sodinukus, patariu įsigyti porelę, kad būtų produktyvesnė, aišku, jos gali augti ir po vieną – tai „Uleno Renklode“ geltonos ir „Althana“ – mėlynos slyvos“, – rekomendavo Domas.
Kol bendravome su medelyno savininku, Mindaugas iš Krakių išsirinko net penkis medelius – dvi obelaites, slyvą, kriaušę ir persikus. Šypsodamasis jis patvirtino, jog šimto eurų medeliams užtekę.
Iš medelyno „Šilagalio sodinukai“ atvykusi Daiva teigė, kad pirkėjai labiausiai domėjosi krūmeliais – aktinidijomis, sausmedžiais, svarainiais, pirko žydinčią sakurą, vieną kitą vynuogę.
Populiariausia – duona su kmynais ir vaisinė
Namine duona prekiaujanti vilnietė Jūratė teigė, jog ši duona kepama kepyklėlėje Elektrėnuose.
Mugėje moteris prekiavo rugine becukre duona su kmynais, kanapėmis, grūdėta su sėklomis, kurioje daug ląstelienos, begliutenine grikių bei vaisine, kuriai saldumo suteikia džiovinti vaisiai.
Kėdainiečiai mugėje labiausiai pirko tradicinę duoną su kmynais ir vaisinę.
Kaip pastebėjo duonos kepėja, vaisinė duona skani ir su silke, ir su mėsa, ir viena.
Jai pačiai skaniausia vaisinė duona su pelėsiniu lydytu sūreliu.
Perkamiausias – tradicinis varškės sūris
Iš Kauno atvykusi Sonata prekiavo savo mamos Aušros Ratkevičienės pieno ūkio gaminiais.
„Atstovauju savo tėvų ūkiui, kuris yra mišrus, esantis Biržų krašte. Tėtis labiau užsiima žemės darbais, mama daugiau prie karvių, gamina sūrius. Aš padedu prekiauti“, – teigė ji, į mugę atvežusi pačių įvairiausių skonių sūrių.
Kepti su šviežiu česnaku, rūkytas klasikinis, su žolelėmis ir čili pipirais, taip pat saldaus pieno, varškės sūriai, įvairių rūšių desertiniai su visokiais priedais – aguonomis, razinomis, džiovintais vaisiais, spanguolėmis.
Pasak Sonatos, kėdainiečiai vis tik labiau pirko tradicinius varškės sūrius – su kmynais, peletrūnais, gal dėl to, kad kitur tokiais sūriais niekas neprekiavo.
Pasirodo, kad ir gamybos technologija šių sūrių sudėtingesnė nei kitų.
Naujiena – sūriai su šonine
Iš Kelmės rajono, Valtainių kaimo, atvykusi Dalia pasakojo, jog tokių sūrių galbūt dar mažai kas ragavo.
Tai pati tikriausia naujiena – sūriai, kepti su šonine ir su kaimiškais lašinukais.
„Didieji pieno perdirbėjai jau pradėjo gaminti tokius sūrius, pagalvojau – o kuo mes prastesni, tai ir mes pabandėm, puikiai pavyko, paklausa tokių sūrių didelė. Turime savo pieno ūkį, 13 karvučių.
Ką pagaminame, pirma patys paragaujame, visa šeima paragauja, o jeigu jau visiems patinka, tada ir į rinką tiekiame.
Pastebėjau, kad kėdainiečiams labai patiko ir naminis sviestas su žolelėmis“, – komentavo ūkininkė Dalia.
Karinė amunicija ir ne tik
Neįprasta mugėje buvo pamatyti karinės amunicijos, kuria prekiavęs Andrius sakė, jog atstovauja elektroninę parduotuvę front.lt.
„Kadangi patys esame kauniečiai, Kėdainiai netoli, taip ir sugalvojome atvykti į mugę.
Atsivežėme prekių, labiau tinkančių šaltesniam rudens, žiemos sezonui.
Prekės labai praktiškos, todėl tinka ir kareiviams, ir civiliams.
Čia rasite visko, kad galėtumėte susikomplektuoti išgyvenimo kuprinę bei kuprinę išeiti į žygį. Turime rudeniui bei žiemai tinkamų kojinių, pirštinių, kaklaskarių, šalikų, kepurių, sulankstomų kastuvų, kirvukų, peilių, lietpalčių, išgyvenimo rinkinių, indų maistui ir gėrimui, kuprinių ir t. t.“, – pasakojo vyras.
„Ar mugės lankytojai prie jūsų prekių stabteli, pasidomi ar daugiau praeina?“ – klausiu.
„Kėdainiečiai domisi, nes tokio tipo prekybos taškas retai mugėse matomas. Ir šiaip ateina žmonės pasikalbėti. Daugiausiai įsigijo kojinių, kurių net per mažai atsivežėm“, – komentavo Andrius.
Iš mugės – su naminiais gaminiais
Mugėje sutikta šeimos gydytoja Vilma Šnurevičiūtė mielai sutiko pakomentuoti savo pirkinius: “Pirkau kaimiško sviestuko su žolelėmis, sūrio, lašinukų ir naminės duonos“.
Pašnekovė sakė mėgstanti lankytis mugėse, stengiasi jų nepraleisti.
“Visada mugėse ieškau netradicinių, namų gamybos gaminių, kokių nerasi prekybos centruose. Kartais paieškau dar ir kažkokių dirbinukų, kaip ir kiekvieną moterį, domina papuošalai.
Va, ir šiandien nusipirkau žiedelį, nors namuose papuošalų pilnos dėžutės. Smagu pasivaikščioti, kai dar tokia graži rudens diena. Sutinki pažįstamų, pabendrauji.“
„Ar vaiskrūmiai, medeliai mugėje nedomino?“ – klausiu.
„Dabartinis sodas truputį riboja naujų medelių sodinimą, bet jau reikėtų atnaujinti.
Mąstom, kad ateityje tikrai reikėtų kai kuriuos vaismedžius atnaujinti. O kol kas neturime, kur naujų sodinti.
Mamai tokių smilgų nužiūrėjau, bet galvoju, gal pavasarį geriau sodinti, nes kartais žiema būna neprognozuojama“, – teigė pašnekovė.