Kiekvienas iš mūsų gyvybę gavome iš mamos, todėl Motinos diena yra visuotinė šventė. Dažnas skubės pasveikinti savo mamos, močiučių, o jau išėjusias Amžinybėn pagerbs aplankydami jų amžino poilsio vietas. Kapinės ir vėl pasipuoš gėlėmis. Prekyba margaspalviais žiedais turguje jau įsibėgėjo.

„Pirkau kelių spalvų našlaičių: baltų, geltonų ir švelniai oranžinių, kad prie paminklo ir skaldelės derėtų. Rudenį įprastai sodinu viržius, tačiau ne visi per žiemą išsilaiko, kai kurie nekaip atrodo, todėl dabar pasodinsiu našlaičių.

Turguje gėlių pasiūla gana nemaža, yra iš ko pasirinkti, kelmeliai gražūs, o kainos, kaip ir visur – šiek tiek pakilusios. Vis tiek perkam. Anksčiau daugiau gėlių sodindavome ant kapų, dabar truputį mažinam, nes ne tik kad gėlės brangesnės, bet ir kad sunku prižiūrėti. Vasaros dabar karštos, reikia dažnai laistyti, našlaitės irgi ilgai neužsibus, reikės birželį keisti kitomis“, – pasakojo Giedrė.

„Ruošiamės į kapines važiuoti, todėl nupirkau gėlių. Prieš Motinos dieną visada stengiamės sutvarkyti kapus. Labai džiaugiuosi, kad mano mama dar yra gyva, tad lankau močiučių, prosenelių kapus. Tokia tradicija“, – sakė Daiva.

Gėlininkams – didysis darbymetis

„Dabar perkamiausios – našlaitės (70 centų), kitos gėlės, kol pasitaiko šalnų, būtų pasmerktos, o našlaitė – ji šalčio nebijo, gali net apledėti, bet saulutė pašviečia – ir ji vėl atsigauna. Aišku, mes į turgų atsivežam ir kitų gėlių, pavyzdžiui, pelargonijų (2,5 Eur už daigelį), žemaūgių jurginų (3 Eur), sanvitalijų (1,50 Eur), serenčių (60 centų), bet labiau tam, kad prekybinį plotą užpildytume. Jei žmogus šias gėles jau pasodino, kai prognozuojamos šalnos, jas turėtų pridengti arba, jei prie namų vazone pasodina, įnešti į patalpą, kitaip nušals.

Nors gėlininkai gali pasiūlyti įvairių gėlių: jurginų, serenčių, begonijų ar pelargonijų, populiariausios yra našlaitės.

Pastebiu, kad jaunimas labiau perka smulkiažiedes našlaites, vyresni – nori pompastikos, tad renkasi didžiažiedes, kad žiedai kapinėse iš tolo matytųsi. Nors, tiesą sakant, smulkiažiedės ilgiau vegetuoja, jos auga lėčiau ir žydi gausiau, aš pati kapinėse jas kitomis gėlėmis keičiu tik liepos mėnesį. Didžiažiedės išsilaiko trumpiau, kadangi būna šilta, žmonės dar mėgsta gerai jas patręšti, ko tikrai nereikia daryti, nes tada jos pradeda staigiai augti, krūmeliai ištįsta ir nebebūna tokie gražūs.

Nereikia jų ir kasdien laistyti. Apskritai, jei žemės nejudintume, pribyrėjusios sėklytės rudenį sudygtų ir vėl žydėtų kitą pavasarį. Tačiau, jei žemė nuolat judinama, našlaitėmis galima pasidžiaugti tik vieną kartą“, – naudingais patarimais dalijasi kėdainietė gėlininkė Vilma.

Augintojų pastebimai sumažėjo

Apsilankius sekmadieniniame turguje buvo tuštoka. Gėlėmis prekiavo vos keli gėlininkai, ankstesniais metais jų būdavo gerokai daugiau.

„Pelėdnagiuose iš 4 gėlininkų likau aš viena. Šiemet taip viskas pabrango. Įsivaizduokit, pernai už beržines malkas mokėjom 750 eurų, šiemet paprašė net 1 500 – dvigubai! Durpių maišas buvo po 7 eurus, dabar 10,50 Eur. Daigelių ir vazonėlių kainos irgi išaugo. O mes našlaičių negalim pabranginti dvigubai, kainą padidinom vos 10-čia centų. Ir tai dar žmonės ateina, dėl centų derasi. Aš pati esu pensininkė, jei pamatau kokį suvargusį žmogų, tai šiek tiek nuleidžiu kainą. Reikia atjausti žmogų. Nors mes patys tai neką teuždirbam iš tų gėlyčių. Maždaug apie 13 centų tik lieka, o kiek darbo reikia įdėti. Parsivežam vasarį daigelius, pikiuojam, auginam šildomame šiltnamyje, po to jau nešam į lauką, kad apsiprastų ir kad per daug neištįstų nuo šilumos.

Giedrė: branginkime mamas, kol jas dar turime, ne brangiausių rožių joms reikia, o vaikų dėmesio ir nuoširdumo.

Auginame apie 3 000 daigelių, tai įsivaizduojat, kiek reikia pritupinėti. Nebėra jau sveikatos. Viena klientė atvažiavo nusipirkti našlaičių tiesiai iš namų. Patariau eiti pasirinkti, kokių norėtų. Kol išsirinko 30 našlaičių, sako, nugarą paskaudo, o kaip mums reikia 3 000 apšokinėt… Pažiūrėkit, nuo to darbo ir kokie mūsų rankų sąnariai“, – apie nelengvą gėlių augintojų kasdienybę pasakoja pelėdnagiškė gėlininkė Roma.

Vargsta ir parduodami

Pasak pakalbintų gėlininkių, šiemet ir parduoti gėles sunkiau. Prekybą prieš Velykas pradėjo, bet orai nekokie pasitaikė, po to velykinės šventės buvo, Atvelykio savaitgalį abi dienas stiprokai lijo, tai vėl pirkėjus išbaidė.

„Žinokit, čia reikia būti stiprių nervų. Motinos diena čia pat, o gėlių dar nemažai turime. Labai tikiuosi, kad pavyks viską parduoti, kad neteks su skaudama širdimi ir su ašaromis akyse išmesti į kompostą. Našlaitė, kaip ir chrizantema, yra proginė gėlė, praeina šventė ir jos niekam nebereikia. O kiek darbo būna įdėta, tiesiog skaudu išmesti.

Kita vertus, žmonės neskuba sodinti gėlių iš anksto. Tai daro prieš pat Motinos dieną. Ir, beje, ne vien šalnų žmonės baiminasi. Teko girdėti, kad Kauno g. kapinėse neretai apsilanko stirnos. Jos mėgsta paskanauti našlaičių žiedelių. Daigelis lieka, o grožio jau nėra“, – teigė gėlininkė.

Pasitaiko ir nesąžiningų pirkėjų

Augintojai pasiguodė, kad gėles, kaip ir agurkų ar pomidorų daigus perkantys žmonės ne visada pasižymi sąžiningumu.

„Būna atvejų, kai žmogus laiko rankoje pinigus, o kol mes jam į maišelius dedam daigus, jis įsideda monetas ar kupiūras į kišenę ir, paėmęs augalus, dar reikalauja grąžos. Grįžti namo, nėra nei daigų, nei pinigų. Ir taip elgiasi ne kokie jaunikliai, o vyresni žmonės. Ir dar ne vienas neatėjo atiduoti to, kas ne jo.

Bet yra ir gerų pirkėjų, kurie, žinodami, kiek mums kainuoja vazonėliai, leidžia iš jų gėles išimti – tokiu būdu aplinka neteršiama plastiku, o mes tuos vazonėlius galime vėl panaudoti. Kai kurie net maišais jų atneša“, – žmonių supratingumu džiaugiasi augintoja Roma.

Dvasininkai kviečia
palaiminimui ir maldai

Kėdainių Šv. Juozapo bažnyčioje Motinos dieną tradiciškai bus laiminamos visos mišiose dalyvaujančios mamos. Kunigai kviečia melstis už gyvybės davėjas, už tai, kad visos mamos vertintų joms suteiktą motinystės dovaną, kad jos sulauktų deramos pagarbos iš savo vaikų ir anūkų.

O už Amžinybėn iškeliavusias mamas bus meldžiamasi ne tik šį sekmadienį, bet ir visą ateinančią savaitę visų šv. Mišių metu.

Mamas reikia mylėti, kol jos dar yra

„Aš mamos nebeturiu jau 5-eri metai, tėčio – metai. Kai ateina Motinos ar Tėvo diena, taip būna tuščia. Būdamas kapinėse, turbūt dažnas pamąsto, kad gal per retai lankė savo tėvus, gal per mažai skyrė laiko, nerado laiko paskambinti, pykosi dėl smulkmenų… Vis skubam, bėgam, svarbiau karjera ar taip kokie reikalai. O kai tėvų netenkam, tada suprantam, kad reikėjo daugiau laiko praleisti kartu. Nereikia mamai brangiausių rožių, tiesiog dažniau pradžiuginkime kokia smulkmenėle – pavyzdžiui, priskinkime jai lauko gėlių ir nelaukime specialios progos jas įteikti. Jei negalime dažnai aplankyti, bent paskambinkime – mama tada žinos, kad mums viskas gerai ir taip nebesijaudins. Mamai tereikia dėmesio ir nuoširdumo.

Įvertinkime tai, ką turime dabar. Vėliau laiko jau nebeatsuksime. Branginti mamas reikia, kol jos dar yra šalia mūsų“, – sakė Giedrė.

„Kartais vaikai atvažiuoja per Motinos dieną, įteikia mamai didžiausią puokštę, o po to vėl ją užmiršta ilgiems mėnesiams, arba, išvykę svetur, nė negrįžta aplankyti. Dirbu socialine darbuotoja ir matau, kiek yra vienišų senolių, kurie per gyvenimą viską atidavė savo vaikams ir jų šeimoms, o patys senatvėje liko be jokios artimųjų priežiūros. Taip neturėtų būti“, – įsitikusi Genė.

„Artėjančios Motinos dienos proga visoms mamoms linkiu stiprybės, sveikatos ir kuo geriau sutarti su savo vaikais ir anūkais. Tai irgi labai svarbu. Tebūna žemėje taika“, – linkėjo Daiva.

Titulinė nuotrauka: Turguje labai sumažėjo prekiaujančiųjų gėlėmis. Kai viskas brangsta kone dvigubai, išsilaikyti šiame versle – sunku.