Kėdainių profesiniame rengimo centre (PRC) ir toliau sėkmingai įgyvendinami įvairūs tarptautiniai projektai. Jie padeda tiek mokiniams, tiek mokytojams įgyti pačių įvairiausių žinių, įgūdžių ir kompetencijų, kurios praverčia ne tik moksluose, bet ir kasdieniame gyvenime. Tokie tarptautiniai projektai praplečia ir pažinčių ratą – užsimezgusios draugystės tęsiasi ne vienerius metus ir leidžia profesijos mokytojams dalintis sukauptomis žiniomis.
Vienas tokių, pusantrų metų trukęs projektas „Automobilių mechanikų šiuolaikinė mokymo medžiaga“, jau eina į pabaigą. Projekto partneriai iš skirtingų šalių tarpusavyje bendradarbiaudami parengė instrukcijas ir techninius brėžinius šešiems mokomiesiems stendams, kurie buvo pritaikyti automobilių mechanikos specialybės mokinių mokymui. Priemones bei įrankius, skirtus mokymuisi, susikūrė kiekviena projekto partnerė. Kėdainių PRC sukurtas stendas puikiai veikia ir yra naudojamas ugdymo procese.
Priemonę gamino savo rankomis
Pasak Vilijos Bakutytės, Kėdainių PRC vykdomų projektų koordinatorės, iš viso dalyvavo šešios ugdymo įstaigos iš Latvijos, Estijos, Turkijos. Lietuvą atstovavo kėdainiečiai – Kėdainių profesinio rengimo centro mokiniai bei mokytojai.
„Šis projektas buvo skirtas būtent profesijai ir yra naudingas mokyklai bei mokiniams, nes sukuria konkretų rezultatą – mokymosi priemonę. Daugelis kitų projektų yra labiau „popierinio“ pobūdžio, kurių rezultatai – rekomendacijos, strategijos. Labai dažnai jos ir nugula į lentynas. O šio projekto rezultatas – konkreti, mokymuisi skirta priemonė, kuria jau dabar naudojasi mūsų centro automobilių mechanikos mokymo programos mokiniai“, – kalbėjo V. Bakutytė.
Mokymosi priemonės – specialūs stendai buvo kuriami ir mokytojų, ir mokinių.
„Mokytojai buvo smegenys, o mokiniai prisidėjo darbais – patys iš įvairių medžiagų tuos stendus ir gamino“, – sakė pašnekovė.
Projektą finansavo Europos Sąjunga, jam įgyvendinti buvo skirta beveik 180 tūkst. eurų.
Tikisi tęsti bendradarbiavimą
Projektas vyko ne tik Baltijos šalyse, bet ir Turkijoje. Kėdainių PRC anglų kalbos mokytojas metodininkas Žilvinas Kapočius pasakojo, kad projekto partnerių susitikimai vyko visose šalyse. „Susitikę mes derindavome planus, kaip turi atrodyti tos mokomosios priemonės – stendai, kurie dabar naudojami automobilių automechanikų pamokose.
Mano darbas apsiribojo planavimu, mokomosios medžiagos rengimu ir jos sukėlimu į internetinį puslapį. Kiekvienai šaliai ir įstaigai buvo paskirtos temos, pagal kurią reikėjo ruošti tą medžiagą, versti ją į anglų kalbą. Mūsų tema buvo automobilio įkrovimo ir paleidimo sistema. Pagal tai mes turėjome parengti 52 aktualias, inovatyvias, įdomias pamokas, pristatyti mokymosi medžiagą specialybės mokiniams iš užsienio šalių bei mokiniams su specialiais ugdymo poreikiais“, – kalbėjo Ž. Kapočius. Jis pasakojo, kad projekto rezultatais jau galima džiaugtis – medžiaga parengta ir paskelbta internete, ja gali naudotis kiekvienas norintis, o Kėdainių PRC praktiškai naudojamas pagamintas stendas.
„Taip pat džiugu, kad buvo užmegzti draugystės ryšiai su kitų šalių įstaigomis, tikimės bendradarbiauti ir toliau“, – pažymėjo pašnekovas ir pridūrė, kad jau turima planų važiuoti į Turkiją dėstymo vizitui ir ten su kolegomis dalintis turimomis žiniomis.
Naudojamas pamokų metu
Pasak Kėdainių PRC vyresniojo automobilių mechanikos profesijos mokytojo Kęstučio Gužio, mokymosi priemonę – specialų stendą – reikėjo sukurti nuo nulio, kokia ji bus, rinkosi patys kėdainiečiai – visa mokytojų bei mokinių komanda.
„Viskas prasidėjo nuo brėžinių, nuo medžiagų parinkimo. Turėjome idėją, ir ją reikėjo įgyvendinti nuo pačių pradžių iki galutinio rezultato. Labai džiugu, kad į viską labai intensyviai įsitraukė ir mokiniai – su jais kartu pasidarėme priemonės brėžinius, susipirkome reikalingas medžiagas. Mes tą stendą kūrėme ilgai, apie kelis mėnesius, tačiau neintensyviai. Kai pagaliau viskas buvo baigta, stendą išbandėme, jis veikė.
Tačiau geriausia tai, kad mūsų pačių rankomis sukurto ir pagaminto daikto mes nepadėjome į kampą – jį sėkmingai naudojame pamokų metu. Tai saugus, paprastas naudotis mokiniams, nekeliantis pavojaus nei aplinkai, nei dirbantiems žmonėms įrenginys“, – pažymėjo mokytojas ir pridūrė, kad buitinėmis sąlygomis padarytas įrankis yra puiki praktika būsimiesiems mechanikams darbui ateityje, kur darbo vietoje teks susidurti su panašaus pobūdžio, tik, žinoma, žymiai sudėtingesniais automobilių mechanikos įrankiais bei įrenginiais.
Darbas tapo efektyvesnis
Šis įrankis yra skirtas konkrečiai funkcijai – automobilių elektros detalių testavimui. Naudojant stendą atliekama generatorių patikra (atliekama prieš automobilio remontą) bei starterio patikra bei techninė priežiūra. Suremontuotos detalės yra nebemontuojamos tiesiai į automobilį, bet prieš tai patikrinamos stende. Įsitikinus, kad detalės yra tvarkingos ir gerai veikia, jos tik tada dedamos į automobilį.
Pasak pašnekovo, iki tol būdavę atvirkščiai – konkreti detalė būdavo tvarkoma, remontuojama, o norint įsitikinti, ar ji veikia gerai, būdavo montuojama į automobilį. Jei detalė neveikia, ji vėl būdavo išmontuojama ir vėl remontuojama. Dėl šio, pačių rankomis pasigaminto įrankio darbas tapo žymiai efektyvesnis, greitesnis, nes neliko būtinybės detalės patikrinimui dėti ją į automobilį. Patikros funkciją nuo šiol atlieka naujasis įrankis.
„Galima sakyti, atsiranda ir darbo kokybė. Mokinys gali iš karto patikrinti detalę ir jei ji neveikia, iš karto ieškoti galimybių, kaip ją pataisyti. Taigi, laikas skiriamas problemai išsiaiškinti, o ne detalės montavimui ar išmontavimui iš automobilio. Šiuo atžvilgiu, ir pačiam mokiniui yra įdomiau, jis greičiau susikoncentruoja į užduotį, o ne atlieka pašalinius darbus“, – pažymėjo profesijos mokytojas ir pridūrė, kad į projektą įsijungusiems mokiniams buvo labai įdomu patiems, savo rankomis kurti daiktą: tuomet ir naujasis kūrinys yra labiau tausojamas, prižiūrimas.
„Šį stendą dar galėsime ir tobulinti, nes tobulumui ribų nėra. Be to, šis įrankis yra mobilus, jį galime transportuoti, pasidėti, kur mums patogiau“, – kalbėjo Kėdainių PRC profesijos mokytojas K. Gužys.