Daugelyje šalių opią nepilnamečių rūkymo problemą Kėdainių J. Paukštelio progimnazija ėmė spręsti pasitelkusi išmaniąsias technologijas. Visuose mokyklos tualetuose įrengti specialūs detektoriai, fiksuojantys net ir elektroninių cigarečių dūmus.

„Džiaugiamės turėdami galimybę pasinaudoti išmaniosiomis technologijomis. Kiek mums žinoma, esame kol kas vienintelė mokykla regione, turinti šiuos detektorius”, – sako J. Paukštelio progimnazijos socialinė pedagogė Egidija Kalčinskienė.

Ne paslaptis, kad tarp vaikų ir jaunimo rūkymas yra labai paplitęs. Rinkoje labai išpopuliarėjo elektroninės cigaretės, kaitinamojo tabako gaminiai. Nepilnamečiai nevengia jų atsinešti ir į mokyklą.

Vieni jaunuoliai dūmą dažniausiai traukia lauke už pastatų ar kur nors teritorijoje, bet kai kurie pabando parūkyti ir, pavyzdžiui, mokyklos tualete.

Siekdama užkirsti tam kelią, J. Paukštelio progimnazijos administracija ėmėsi papildomų priemonių.

Prieš kiek daugiau nei mėnesį visuose mokyklos tualetuose įrengti specialūs detektoriai, suveikiantys vos tik kas nors patalpoje užsirūko.

Detektoriams įrengti 13 000 Eur skyrė rajono savivaldybė, dar 1 431,67 Eur prisidėjo progimnazija (panaudotos 1,2 proc. GPM lėšos).

„Elektroninės cigaretės yra opi problema, o jai spręsti bandome panaudoti kiek įmanoma daugiau įvairių priemonių.

„Visuose mergaičių ir berniukų tualetuose iš viso įrengta 14 detektorių.

Rūkant el. cigaretę, detektoriai sureaguoja į joje esančius komponentus ir mokyklos atsakingiems darbuotojams tuoj pat išsiunčia pranešimą apie užfiksuotą pažeidimą.

Detektoriai labai jautrūs, todėl užtenka net vieno mažo išpūtimo, kad sistema sureaguotų.

Gavę pranešimą pirmiausia patikriname vietą, kurioje detektoriai suveikė.

Taip pat į pagalbą pasitelkiame vaizdo stebėjimo kameras, vykdome pokalbius su mokiniais, esant būtinybei prašome parodyti turimus daiktus.

Pasitvirtinus rūkymo faktui ar pas mokinį radus neleistinus pagal įstatymą daiktus, informuojame policiją“, – pasakoja J. Paukštelio progimnazijos socialinė pedagogė Egidija Kalčinskienė.

Kaip teigia mokyklos atstovai, naujieji detektoriai per kiek daugiau nei mėnesį buvo suveikę tris kartus. Paaiškėjo, kad rūkė 7 ir 8 klasių moksleiviai. Apie pažeidimus pranešta pareigūnams.

Elektroninių cigarečių paplitimas kelia nerimą

Kėdainių rajone atlikti tyrimai atskleidė, kad 26 proc. rajono jaunimo turi rūkymo įpročių. Tradicines ar elektronines cigaretes rūko ne tik paaugliai, bet ir jaunesnių klasių moksleiviai.

Su šia problema susiduria kone visos mokyklos. Pedagogus, pareigūnus ir sveikatos specialistus ypač neramina elektroninių cigarečių paplitimas.

„Žvelgdami ne tik į mūsų mokyklos moksleivius pastebime, kad el. cigaretės yra labai populiarios tarp vaikų. Manome, kad tam įtakos turi keletas faktorių: lengvas prieinamumas, patraukli išvaizda ir į vaikus orientuotas skonių asortimentas bei dalies tėvų rodomas pavyzdys ir įsitikinimas, kad šios cigaretės nedaro žalos.

Jauniausias mokinys, į progimnaziją atsinešęs el. cigaretę buvo ketvirtokas. Rūkančius ar su savimi turinčius el. cigaretes vaikus padeda identifikuoti ne tik detektoriai.

Labai norisi pasidžiaugti moksleivių sąmoningumu, kurie praneša apie pastebėtus nusižengimus, tokiu būdu turime galimybę kuo anksčiau užkirsti kelią el. cigarečių rūkymo plitimui progimnazijoje ir suteikti tinkamą, savalaikę pagalbą vaikui“, – sako socialinė pedagogė Egidija Kalčinskienė.

Išbando įvairiausias priemones

J. Paukštelio progimnazijos atstovė pasakojo, kad kovai su moksleivių rūkymu pasitelkiamos įvairios priemonės.

„Progimnazijoje vykdome prevencines programas, integruojame žalingų įpročių temas į mokomuosius dalykus, vedame diskusijas, organizuojame protmūšius mokiniams, kviečiame lektorius, stengiamės atkreipti mokinių dėmesį vairiomis akcijomis, renginiais.

Jei nustatomas el. cigaretės rūkymo faktas arba mokinys į progimnaziją atsineša el. cigaretę ar jos priedus, visuomet informuojame policiją. Policijos informavimas nėra bausmė, tai – prevencinė priemonė.

Apie tai, kad vaikas rūko, pranešama ir tėvams. Jie į tokią žinią reaguoja skirtingai. Labai svarbu, kad tiek mokykla, tiek tėvai būtų vieningos pozicijos, nes tik tada prevencija bus sėkminga.

Norime tikėti, kad visi tėvai savo vaikams nori paties geriausio, todėl visada prašome ir tikimės tėvų bendradarbiavimo ir esame labai dėkingi jo sulaukdami“, – sako socialinė pedagogė Egidija Kalčinskienė.

Viršelio nuotr.: J. Paukštelio progimnazija kovai su nepilnamečių rūkymu pasitelkė išmaniąsias technologijas. („K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Rolanas Valionis)

Panašios naujienos