Valstybinių miškų urėdija, kaip ir kasmet, prieš Kalėdas šalies gyventojams įteikia dovaną – organizuoja akciją, kurios metu visiems norintiesiems nemokamai dalina eglių šakas ir jų kankorėžius.

Šiemet akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ vyks gruodžio 16 d. (ketvirtadienį) nuo 13 iki 17 val. pagrindinėse miestų ir miestelių aikštėse ar prekybos centrų aikštelėse. Miškininkai pasiruošę išdalinti apie 100 000 mišku kvepiančių kalėdinių puošmenų.

Kėdainiuose eglišakiai bus dalijami miesto centre (J. Basanavičiaus g. 51, priešais savivaldybę).

„Džiaugiamės, kad šiais metais vėl galime organizuoti visų taip laukiamą, tradicinę akciją, kurią pernai buvo pristabdžiusi pandemija. Tai viena gražiausių miškininkų dovanų gyventojams, kai galime prisidėti prie šventinės nuotaikos kūrimo ir su eglės šaka į namus atnešti džiugų švenčių laukimą. Mums svarbu, kad gyventojai namams puošti renkasi eglės šaką ir taip prisideda prie miško išsaugojimo ir sąmoningo vartojimo – tai pati geriausia dovana mums“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Tradicinei akcijai miškininkai ruošiasi iš anksto. Kirtavietėse jie surenka eglių šakas bei kankorėžius, kad galėtų pradžiuginti tuos, kuriems gal per brangu nusipirkti eglutę arba tiesiog nori išsaugoti gyvus medelius nuo kirtimo. Juk tam, kad galėtume per šventes pasigrožėti eglute, jai reikia augti ne vienus metus, o nukirstas medelis po dviejų–trijų savaičių išmetamas, tad, puošdami šakas, gamindami iš jų kalėdines kompozicijas, prisidedame prie gamtos išteklių tausojimo.

Aplinkosaugininkai drausmins

Prieš Kalėdas, kurios neįsivaizduojamos be papuoštos eglutės, vis dar pasitaiko atvejų, kai gyventojai eina į mišką ir savavališkai kerta eglutes. Tai daryti neturint leidimo yra draudžiama. Aplinkosaugininkai jau nuo lapkričio 20 dienos vykdo akciją „Miškas“, kurios metu turgavietėse ir lauko prekyvietėse, kur prekiaujama Kalėdų eglutėmis, tikrina šių medelių įsigijimo dokumentus, taip pat rengia reidus miškuose, stebėdami, kad žmonės savavališkai „neretintų“ eglučių jaunuolynų, stabdomos ir tikrinamos transporto priemonės. Akcija bus vykdoma iki pat švenčių.

„Tokiu būdu stengiamės išguiti iš miškų tuos asmenis, kurie, norėdami pasipelnyti, piktavališkai naikina miško sodmenis ir žaloja medelius. Būna atvejų, kai yra nukertama gražiausia dalis – viršūnė, o apačia paliekama. Toks medelis dažniausiai žūsta, daroma žala tiek privačiam, tiek valstybiniam miškui.

Svarbu prisiminti, kad privataus miško savininkas savame miške gali nusikirsti eglutę, tačiau tokiu atveju jam reikėtų turėti miško nuosavybę įrodančius dokumentus (jaunuolynuose iki 20 metų leidimai kirtimams nereikalingi).

Taip pat kalėdinę eglutę galima įsigyti jų pardavimo punktuose. Įprastai jomis prekiauja VĮ Valstybinių miškų urėdijos teritoriniai padaliniai, prekybos centrai ir pan. Tereikia pasiimti čekį.

Savavališkas eglučių kirtimas užtraukia administracinę baudą. Nelegaliai pasipuošti namus bandančiam fiziniam asmeniui tektų sumokėti nuo 60 iki 300 eurų baudą bei atlyginti gamtai padarytą žalą. Juridiniam asmeniui tokia bauda siekia nuo 300 iki 600 eurų“, – teigia Miškų kontrolės departamento direktorius Tadeuš Ablačinskij.

Apie neteisėtus miško kirtimus ar kitus pastebėtus pažeidimus galima pranešti telefonu 112 arba Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu (8 5) 273 2995.