„Mano kelias buvo vienas – arba mirti, arba eiti gydytis“. „Jei ne anoniminių alkoholikų grupė, šimtas procentų, jau būčiau miręs.“ „Buvau pasiekęs patį dugną, todėl tikrai netikėjau, kad man gali padėti paprastas pokalbis.“ Taip kalbėjo į Kėdainių bendruomenės socialinio centro paslaugų socialinės rizikos asmenims padalinį (arba trumpiau – Kėdainių nakvynės namus) atvykę Anoniminių alkoholikų (AA) draugijos Kauno regiono ir Kėdainių AA grupės „Taškas“ nariai.
Kad viskas yra įmanoma, tereikia tik didelio noro, įrodė ir šie, kadaise nuo priklausomybės alkoholiui kentėję žmonės. Dabar visi jie kelis ar net keliolika metų gyvena visiškai blaiviai.
Vienija noras padėti
Lietuvoje apytikriai yra apie 115 AA grupių, kurios veikia beveik kiekvienoje šalies savivaldybėje. Kas savaitę Lietuvoje įvyksta apie 600 tokių grupių atvirų arba uždarų susirinkimų. Taigi, apie šią ligą, paliečiančią įvairių amžiaus grupių, nepriklausomai nuo socialinės padėties, išsilavinimo, profesijos, turtingumo, vyrus ir moteris, kalbama vis garsiau, drąsiau ir plačiau. „Mūsų vienintelis ir pagrindinis tikslas – perduoti savo patirtį kitam nuo priklausomybės kenčiančiam alkoholikui. Mes atvirai pasakojame, ką patys patyrėme. Dažnas mūsų buvo prie pat mirties ar beprotybės slenksčio“, – atviravo Raimundas, save taip ir pristatantis – alkoholikas Raimundas. Pasak pašnekovo, visus grupės narius, kokie skirtingi jie bebūtų, vienija tik viena – noras mesti gerti. „ Alkoholizmas – tai nepagydoma fizinė, dvasinė ir psichinė liga, kuria sergama visą gyvenimą. Tačiau yra AA Dvylikos žingsnių sveikimo programa, kurią taikydami mes galime ne tik išlikti blaivūs, bet ir gyventi pilnavertį normalų gyvenimą. Pasitaiko, kad kuris nors grupės narys atkrenta ir vėl pradeda gerti. Tačiau tarp mūsų tarpe nemaža ir tokių, kurie negeria dešimtmečius“, – pažymėjo pašnekovas.
Mamos graudinosi
Kėdainiuose nakvynės namuose vykusio susitikimo metu atvykę Anoniminių alkoholikų draugijos nariai susitiko ne tik su šių namų gyventojais, bet ir su socialinės rizikos šeimų nariais. Pasak padalinio vadovės Reginos Chmieliauskienės, anoniminių alkoholikų pasakojimai ypač suvirpino moterų širdis. „Atvykusios į susitikimą socialinės rizikos šeimų mamos net susigraudino: ypač po vienos moters pasakojimo, kuriame ji atskleidė, kad dėl nuolatinio gėrimo jai grasino atimti vaikus. Manau, tai susirinkusioms mamoms priminė ir jų pačių gyvenimo realybę“, – kalbėjo R. Chmieliauskienė. Ji teigė norinti tikėti, kad išgirstos tikros ir realios gyvenimo istorijos suvirpino ne vieną širdį. „Juolab kad po susitikimo buvo išgraibstyti visi anoniminių alkoholikų atsivežti lankstinukai ir brošiūros“, – sakė ji.
Geria, nes bijo ir jaučia kaltę
Draugijos narys alkoholikas Virginijus pažymėjo, kad į atvirus AA susirinkimus kviečiami visi norintieji – tiek patys kenčiantieji nuo priklausomybės, tiek jų artimieji, nežinantys, kaip galėtų padėti artimam žmogui pasveikti. Kviečiami ir specialistai: mokytojai, dvasininkai, gydytojai, policininkai, darbdaviai ir visi kiti, kam opi alkoholizmo problema. „AA grupėse vyksta uždari susirinkimai, kuriuose pasakojame, kokie mes buvome, ką praradome gerdami, kaip degradavome, kas mus paskatino ieškoti pagalbos, ką darome, kad pasikeistume, kad sveiktume nuo šios mirtinos ligos. Tik per gyvą patirtį, per susitapatinimą, per patikėjimą galima išmokti gyventi blaiviai“, – kalbėjo Virginijus.
„Jei gali jie, galiu ir aš“
Kitas draugijos narys Tomas dalinasi patirtimi, kas jį paskatino ateiti į pirmąjį susirinkimą. „Atėjau visiškai prasigėręs, matydamas tik dvi išeitis – gerti arba pasikarti. Pasijutau visiškas bejėgis ir pirmąkart paprašiau pagalbos. Pavargau kovoti, nors iki tol visada maniau, kad galiu susitvarkyti pats, – pasakojo jis. – Tik anoniminių alkoholikų dėka aš supratau tikrąsias savo ligos – alkoholizmo – priežastis. Gėriau ne todėl, kad buvo skanu, o todėl, kad visą gyvenimą buvau išpuikęs egoistas, melagis, bailys, egocentrikas. Gėriau, nes buvau nepatenkintas valstybe, darbu, žmona, vaikais, tiek ir savimi, mane slėgė baimė, kaltė, savigaila. Aš nepritapdavau prie visuomenės, nes norėjau, kad visuomenė pritaptų prie manęs. Gėriau, nes alkoholis mane išlaisvindavo nuo visų baimių, išvaduodavo nuo bet kokios atsakomybės ir išgydydavo nuo visų ligų. Net nepastebėjau, kaip laisvė tapo vergove, o vaistai – nuodais. Atėjęs į grupę, aš pamačiau daug žmonių, visai nepanašių į alkoholikus. Vienas po kito jie pasakojo savo istorijas, kurios taip priminė manąją. Jie buvo atviri, nuoširdūs ir draugiški, bet, svarbiausia – jie buvo blaivūs. Aš jais patikėjau. Nebūčiau davęs nei penkių centų už tai, kad man pasiseks, bet aš gavau viltį – jei jie būdami kartu gali negerti, tai gal ir man su jais pavyks…“
Verta ir dėl vieno žmogaus
Ar Anoniminių alkoholikų grupės naudingos? Į šį klausimą AA nariai atsakė entuziastingu pritarimu. „Viską išbandžiau, tačiau niekas nepadėjo… Pradėjau lankyti susirinkimus, ir nebegeriu dvidešimt metų… Niekada nebuvau toks laimingas, koks esu dabar… Blogiausia mano blaivaus gyvenimo diena geresnė už geriausią gėrimo metais…“, – kalbėjo į Kėdainius atvykę svečiai.
Dažnas, prieš ateidamas į AA grupę, tokius susirinkimus vertina skeptiškai: „Ar man gali padėti paprastas pokalbis? Netikiu… Ką man gali padėti kažkokie alkoholikai, jei man gydytojai nepadėjo?.. Aš juk šitiek vaistų prigėriau!“ Tačiau, vis garsiau visuomenėje apie tai kalbant, vis daugiau atsiranda gydytojų, dvasininkų, žiniasklaidos atstovų, socialinių darbuotojų ir mokytojų, kurie pradeda bendradarbiauti su anoniminiais alkoholikais, kviečiasi juos pristatyti savo draugijos veiklą ir rekomenduoja priklausomiems žmonėms AA grupes.
Liudija tik savo pačių patirtį
Pasak alkoholiko Raimundo, prisijungti prie anoniminių alkoholikų gretų dažną paskatina suvokimas, kad alkoholizmas yra mirtina liga. „ AA nėra nei stojamojo, nei nario mokesčio. Mes laikomės vienybės, saugome savo narių anonimiškumą, nes kiekvieno sveikimas priklauso nuo mūsų bendros gerovės. Viskas, ką mes turime – tai nuoširdumas, atvirumas ir paprastumas bei nuoširdus noras padėti kenčiančiam alkoholikui. Mes nekalbame lozungais ar laikraštinėmis frazėmis – mes liudijame savo pačių patirtį, praradimus ir kančias, kurie visų, sergančių šia liga, yra labai panašūs. Tik blaiviu gyvenimu galime paliudyti, kad išeitis yra ir suteikti viltį jos ieškančiam“, – kalbėjo svečiai.
Kur ieškoti pagalbos?
Kėdainių AA grupė „Taškas“ gyvuoja jau antras dešimtmetis. Miesto centre, Radvilų gatvėje 4, susirinkimai vyksta keturiskart per savaitę: antradieniais ir ketvirtadieniais – 19 valandą, šeštadieniais – 17, o sekmadieniais – 11 valandą. Daugiau informacijos galite gauti telefonu 864175490.