Jolanta Šarpnickienė

Praėjusį savaitgalį Kėdainių miesto šventės atidarymo metu Evangelikų reformatų bažnyčioje iškilmingai įteikta Kėdainių krašto garbės piliečio Czesławo Miłoszo premija. Ji atiteko redaktorei bei pačios įkurtos leidyklos „Apostrofa“ vadovei, leidėjai ir kultūros renginių organizatorei Giedrei Kadžiulytei.

„Su visu senamiesčiu atgimusioje bažnyčioje, Kėdainiuose, jau yra Miloszo gatvė, šiandien čia prasideda Radviliada. – Gūdžiu sovietmečio laikotarpiu to nebūčiau nė susapnavusi…“ – tardama padėkos žodį pastebėjo apdovanojimą pelniusi leidėja, prisimindama, kad kadaise šioje šventovėje, dar vadintoje kalvinka, žaidė krepšinį rajono mokyklų turnyre…

Giedrė Kadžiulytė teigė, kad prieš tris dešimtmečius, jau nepriklausomoje Lietuvoje, prasidėjusi jos milošiada. Iš Dot­nuvos kilusi leidėja teigia, jog suvokusi, kad jos gimtąją Akademiją nuo Šetenių – Czesławo Miłoszo gimtinės – skiria vos 12 km, suprato, kiek mažai žino apie šį kūrėją. Tad puolusi skaityti, domėtis, jo kūryboje atradusi daugybę nuorodų į kitus svarbius tekstus.

„Jis man atvėrė akis – ne tik atsakydamas į man rūpimus klausimus, bet ir iškeldamas dar nekilusius – tarsi gaires pasaulyje sudėliojo“, – teigė apdovanojimo kaltininkė.

Iki tol augusi tarp lietuvių, ji sakėsi neturėjusi daugiatautės patirties. Tad šio kūrėjo dėka, pasak jos, ėmusi visai kitaip suprasti istoriją, XX amžių – Miloszo amžių – ypač vadinamuosius ‚nepatogius“ jo epizodus, su kuriais susipažino studijuodama jo biografiją ir kūrybą.

Giedrė Kadžiulytė teigė, kad prieš tris dešimtmečius, jau nepriklausomoje Lietuvoje, prasidėjusi jos milošiada. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

„Jis buvo gyvas pavyzdys, kaip vienu metu galima būti ir lenku, ir lietuviu, įkūnijo lenkų-lietuvių bendrystę tiek savo kūryba, tiek savo laikysena, tiek savo gyvenimu“, – teigė leidėja, prisidėjusi prie 20-ties Czesławo Miłoszo knygų leidybos, bet vis dėlto mananti, kad tai tik lašas jo kūrybos vandenyne. „Daryti tai, kas patinka, kuo tiki, kad tai prasminga, – yra didžiulė privilegija“, – tvirtino Cz. Miłoszo premijos laureatė. Čia pat prisipažino esanti laiminga, nes galėjusi asmeniškai bendrauti su garsiu savo krašto kūrėju, vadinu jį vienu svarbiausių savo gyvenimo mokytoju.
Beje, apdovanojimas sutapo su iš Kėdainių krašto kilusio lenkų ir lietuvių rašytojo, poeto, literatūros mokslininko bei Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo 110 metų gimimo sukaktimi.

Giedrė Kadžiulytė Czesławo Miłoszo premija įvertinta už išskirtinį indėlį į lenkų ir lietuvių kultūrinių santykių plėtojimą ir už savo gimtojo Kėdainių krašto garbės piliečio Czesławo Miłoszo kūrybos vertimus ir sklaidą. Pretendentę premijai pasiūlė literatūrologė Jūratė Čerškutė.

Du kitus pretendentus pristatė Lietuvos rašytojų sąjunga. Už literatūros ir eseistikos kūrinius, skirtus Česlovo Milošo kūrybai, nuopelnus, organizuojant Lietuvos ir Lenkijos kultūrinį dialogą, projektus, populiarinančius Česlovo Milošo kontekstus, į premiją pretendavo kultūros veikėjas, poetas, eseistas, redaktorius, idėjų generuotojas Krzysztofas Czyzewskis. Taip pat prozininkė, vertėja, poetė, eseistė, daugelio literatūrinių premijų laureatė Birutė Jonuškaitė – už Lietuvos ir Lenkijos santykių puoselėjimą – knygą „Laikas ir likimai“, kurioje surinkti ir užrašyti žymių lietuvių ir lenkų kultūros veikėjų, rašytojų interviu.

Algimanto Barzdžiaus nuotraukos

Panašios naujienos