Kėdainių rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas dar praėjusių metų rudenį atkreipė dėmesį į miesto apželdinimo organizavimą – viešuosius pirkimus, sutarčių su paslaugos teikėjais sudarymą bei kontrolę. Šiemet dėmesys tam – dar didesnis.

Sulaukę kėdainiečių nusiskundimų ir miesto svečių pastabų dėl pakankamai kukliai vasarą gėlėmis puošiamo miesto, Kontrolės komiteto nariai dar praėjusių metų rudenį kreipėsi į savivaldybės administraciją ir miesto seniūniją dėl visos informacijos apie paslaugos teikimo detales ir pageidavo stebėti konkursų šiai vasarai organizavimą.

Tačiau savivaldybės administracija neskuba teikti informacijos komitetui. Situacijai išsiaiškinti prireikė dviejų Kontrolės komiteto posėdžių.

Pasigenda informacijos

„Praėjusiais metais, kai nagrinėjome klausimą dėl Kėdainių apželdinimo, administracijos direktoriaus prašėme informuoti apie skelbiamus miesto apželdinimo konkursus, jų sąlygas. Rugsėjį ir gruodį buvo pasirašytos dvi papildomos sutartys dėl apželdinimo, apie kurias Kontrolės komitetas nebuvo informuotas, tik dabar sužinojome, – praėjusią savaitę savivaldybės administracijos direktoriui Arūnui Kacevičiui priekaištus išsakė komiteto pirmininkas Saulius Grinkevičius. – Apie šiais metais įvykusį konkursą, kurį (kaip ir pernai) laimėjo „Josvainių gėlės“, taip pat sužinojome tik dabar.“

S. Grinkevičius: „Kontrolės komitetui svarbiausia atkreipti dėmesį ir paskatinti savivaldybės administraciją į iškeltą problemą pasižiūrėti daug rimčiau bei ją išspręsti.“

Ne džiugino, bet liūdino“

„Mes turime matyti, kaip vyksta konkursai dėl apželdinimo. Nes pernai visi pripažino, kad miesto apželdinimas liūdino, o ne džiugino kėdainiečius, – antrino komiteto narė Adelė Štelmokienė. – Ir jeigu kažkam atrodo, kad miestas „skendi“ gėlėse, tai Kėdainių viešose erdvėse jos sužydėdavo tik apie birželį. Manau, kad sąlygose turi būti numatytas laikas, gėlių rūšys ir kainos. Kad nebūtų kaip pernai – kokias norėjo, tokias gėles ir sodino“.

Gėlynų įrengimo, apželdinimo ir priežiūros 2022 metais Kėdainiuose paslaugų konkurse dalyvavo trys pretendentai, laimėjo UAB „Josvainių gėlės“, su kuria savivaldybė pasirašė sutartį paslaugoms pirkti už 37 000 Eur.

Dėmesys duoda rezultatus

„Kas atsakingas už darbų kontrolę, priežiūrą?“ – domėjosi Kontrolės komiteto pirmininkas.

Atsižvelgiant į praėjusių metų patirtį, šiemet savivaldybėje sudaryta paslaugų dėl gėlynų ir apželdinimo vertinimo komisija. Pasak miesto seniūno Algimanto Krivičiaus, komisija jau dirba, pastabas ir pasiūlymus paslaugos teikėjui – UAB „Josvainių gėlėms“ – teikia.

Šiais metais kaip niekad anksti, iki balandžio 7 d., mieste buvo pasodintos ir pirmos kolekcijos našlaičių.

Iškilo viešumon

Kontrolės komitete aptariant miesto apželdinimo organizavimo klausimus netikėtai paaiškėjo naujos kompozicijos Nevėžio pakrantėje senamiestyje kaina.

A. Štelmokienė: „Jeigu kažkam atrodė, kad miestas „skendi gėlėse“, tai Kėdainių viešose erdvėse jos sužydėdavo tik apie birželį.“

Pasak administracijos direktoriaus A. Kacevičiaus, metalinis rėmas gėlėms – KĖDAINIAI – atsirado likus lėšų po įvykusio miesto apželdinimo konkurso.

A. Štelmokienei pasidomėjus, kiek metalinis rėmas be gėlių Nevėžio pakrantėje kainavęs ir iš kokių lėšų apmokėta, Žemės ūkio skyriaus ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Ieva Lukošienė atskleidė kainą – beveik 10 000 eurų. O lėšos tam esą panaudotos iš Aplinkos apsaugos rėmimo lėšų, kurios buvo skirtos miesto seniūnijai medeliams ir želdiniams.

„Oho! – buvo pirma A. Štelmokienės reakcija. – Kiek gėlių kompozicijų papuoštų miestą už 10 000 eurų!… Ir tai būtų natūralu, gražu. Kaip tas rėmas atrodys žiemą, kai nebus gėlių? Mano manymu, tai yra labai didelė suma.“

Pateikė pasiūlymų

Kontrolės komiteto narių nuomone, jei būtų nupirkta želdinių projektavimo paslauga, efektyviau būtų panaudotos apželdinimui skirtos lėšos ir Kėdainius puoštų modernesni, šiuolaikiškesni gėlynai.

Šis metalinis rėmas gėlėms rajono mokesčių mokėtojams kainavo beveik 10 000 Eur.

S. Grinkevičius pasiūlė savivaldybei turėti labai konkrečius apželdinimo projektus su numatytais konkrečiais augalais, grafiniais ornamentais, kainomis, taip, kaip yra daroma kitose savivaldybėse. Tada konkurse dalyvaujančioms įmonėms būtų aiškiau ir paprasčiau, išvengiama nesusipratimų.

„Kontrolės komitetui svarbiausia atkreipti dėmesį ir paskatinti savivaldybės administraciją į iškeltą problemą pasižiūrėti daug rimčiau bei ją išspręsti, – po klausimo dėl gėlynų įrengimo ir priežiūros konkurso organizavimo aptarimo sakė S. Grinkevičius. – Mums svarbiausia, kad miestas būtų gražesnis ir gyventojai patenkinti.“