Ar žinote, kiek laiko trunka vadinamosios „Auksinės minutės“? Minutės, per kurias galima išgelbėti žmogaus, kuriam sustojusi širdis, gyvybę? Deja, jos netrunka nei pusvalandį, jei 15 minučių, nei 10 minučių. Viso labo tik 4-5 minutes. Tad per šį trumpą laiko tarpą būtina nepasimesti stresinėje situacijoje, o imtis teisingų gaivinimo judesių. Juk tokios žinios tiesiogine to žodžio prasme yra gyvybiškai svarbios!

Pasak Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus, jau netrukus defibriliatoriai bus įrengti prie rajono savivaldybės, „Atžalyno“ gimnazijos, Vilainiuose prie Sporto komplekso, taip pat geležinkelio stotyje.

Mokymai bendruomenei – nemokami

Vis dėlto, iki šiol mūsų visuomenė dar mažai nusimano, kaip teisingai gaivinti žmogų, vis dar bijo, esą gaivindamas pakenks žmogui dar labiau, nežino, kaip reiktų teisingai panaudoti elektros šoką (defibriliatorių arba širdies ritmo atstatymo aparatą)… Tad sugriauti šiuos mitus, išmokyti žmones teisingų gaivinimo judesių pasiryžo jauni žmonės – gydytojai, medicinos studentai, rezidentai, susibūrę į projektą „Auksinės minutės“, inicijuotą Jaunųjų gydytojų asociacijos. Dešimtys jaunų žmonių važinėja po Lietuvą ir, susitikimuose su mokiniais, įvairių įmonių ir įstaigų bei organizacijų nariais demonstruoja, kaip reikia gaivinti žmones.

Jauni medikai nuo balandžio startuoja su dar vienu nauju projektu „Saugi Lietuvos Širdis“, kuris visą mėnesį vyks Kėdainių rajone. Jaunuolių tikslas sukurti saugiausią bendruomenę mūsų šalyje, o Kėdainiai pasirinkti dėl to, kad ir yra įsikūrę būtent šalies centre, Lietuvos širdyje. Šiai iniciatyvai svarbus kiekvienas bendruomenės narys, nes bet kuris iš mūsų gali suteikti pagalbą savo artimajam.

Kėdainiuose medikai viešės visą balandžio mėnesį: darbo dienomis nemokami mokymai bus vedami įmonių bei organizacijų nariams (jau užsiregistravo 14 tokių organizacijų), o savaitgaliais taip pat nemokami mokymai yra organizuojami visai Kėdainių bendruomenei. Planuojama, kad susitikimai vyks Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre. Norintieji gali registruotis internetinėje svetainėje www.isgelbekgyvybe.lt

„Visą mėnesį kviečiame kėdainiečius į mūsų pradinio gaivinimo mokymus, kur praktiškai bus mokoma krūtinės paspaudimų bei kaip naudotis automatiniais širdies defibriliatoriais. Norime susidūrimui su staigia mirtimi parengti bent 10 procentų miesto gyventojų, ir taip sukurti saugios miesto bendruomenės pavyzdį mūsų šalyje“, – teigė jaunieji medikai .

Kuriuo numeriu skambinti – 033 ar 112?

„Projekto „Auksinės minutės“ tikslas – šviesti žmones, didinti jų sąmoningumą, suteikti žinių apie pradinį gaivinimą, – kalbėjo vienas projekto savanorių Karolis Kilčauskas. – Imtis šios iniciatyvos mus paskatino mūsų visuomenėje pastebima praktinių gaivinimo žinių stoka. Šiuo metu Lietuvoje situacija yra nepavydėtina – miršta žmonės, kurių niekas net nepradėjo gaivinti. Mes, medikai, dažnai susiduriame, kad nelaimėlius labai sudėtinga išplėšti iš mirties gniaužtų, nes jiems nėra suteikiama pagalba iki atvykstant medikams. Mano manymu, pradinio gaivinimo žinias privalu diegti nuo jaunaus amžiaus ir gaivinimo pamokas integruoti į mokyklų mokymosi programas.“

Medikas akcentavo, kad kiekvienam žmogui būtina žinoti kelis pagrindinius gaivinimo žingsnius – atpažinti staigios mirties atvejį, mokėti kokybiškai atlikti krūtinės ląstos paspaudimus ir kuo greičiau panaudoti elektros šoką (defibriliatorių). Pašnekovas pabrėžė, kad ištikus nelaimei, gelbėtojas turėtų skambinti telefonu 033, mat čia ragelį pakelia medikas, kuris iš karto paaiškina, kokią medicininę pagalbą nukentėjusiajam reiktų teikti. Paskambinus Bendruoju pagalbos telefonu 112, pasak pašnekovo, yra gaištamos brangios minutės, kol BPC operatorius sujungia skambinantįjį su medikais.

Mokymuose sudalyvavo per šimtas ugniagesių

Pirmoji įstaiga, kurią aplankė medikai, buvo Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Tiesa, patys ugniagesiai teigė, kad jiems ne kartą yra tekę gaivinti žmogų, tačiau atnaujinti savo įgūdžius yra vis tiek reikalinga ir naudinga.

Ugniagesiai gelbėtojai atnaujino savo žinias bei įgūdžius, kaip gaivinti žmogų.

„Ugniagesiai ne tik gesina gaisrus, bet ir atlieka nemažai gaivinimo darbų, jiems tenka kone kasdien susidurti su ekstremaliomis situacijomis. Todėl ši iniciatyva yra labai naudinga mums visiems: vėl pasikartoti turimas gaivinimo žinias“, – kalbėjo Erika Dumčienė, Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnioji inspektorė. Mokymuose dalyvavo apie 150 Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir Kėdainių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos darbuotojų.

Gaisrininkus bei projekto iniciatorius bei koordinatorius pasveikino ir Kėdainių rajono savivaldybės vadovybė: meras Saulius Grinkevičius bei pavaduotoja Olga Urbonienė.

„Ši „Auksinių minučių“ iniciatyva pasirinkta neatsitiktinai, nes mūsų rajone sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis yra gana aukštas. Tikiu, kad šiuose mokymuose įgytos žinios padės išgelbėti žmonių gyvybę. Net ir vienas išgelbėtas žmogus, vos viena išgelbėta gyvybė yra reikšmingas šio projekto rezultatas“, – akcentavo meras. Pirmosios pagalbos žinių yra įgijusi ir Kėdainių rajono savivaldybės administracija.

Kėdainiuose bus pastatytos defibriliatorių stotelės

Kartu meras teigė, kad jau netrukus Kėdainių miesto viešosiose vietose bus įrengti elektros šokai (defibriliatoriai): prie savivaldybės, „Atžalyno“ gimnazijos, Vilainiuose prie Sporto komplekso, geležinkelio stotyje. Iki šiol mieste yra tik vienas defibriliatorius: prekybos centre „Lidl“.

Pasak Raimundo Žebrausko, UAB „Hospitex Diagnostics Kaunas“, įmonės, užsiimančios defibriliatorių platinimu atstovo, šiuo aparatu nėra sudėtinga naudotis, be to, žmonės dar turi mažai apie juos informacijos, tiksliai nežino, kaip ir kada elektros šoką panaudoti. O iš nežinojimo visos baimės ir kyla. „Atsakomybę žmogus prisiima ir tada, kai nesiima veiksmų. Pakenkti žmogui neturite galimybės. Galite tik pagelbėti. – akcentavo pašnekovas. – Lietuvoje, viešosiose vietose defibriliatorių šiuo metu yra labai mažai, jų skaičius daugėja nežymiai. Daugiausiai jų turi Kaunas, Kėdainiuose, viešosiose vietose, defibriliatorių nėra. Tačiau jų daugėja gamyklose, verslo įmonėse: savininkai supranta apie šių aparatų naudą bei būtinybę turėti. Pavyzdžiui, prieš trejus metus Šiauliuose būtent defibriliatoriaus pagalba buvo išgelbėta vieno žmogaus gyvybė. Ir tą padarė paprastas žmogaus, neturintis medicininio išsilavinimo.“

Kuria Pirmos pagalbos teikėjų tinklą

Statistika mūsų šalyje yra negailestinga: dabar Lietuvoje po širdies sustojimo išgyvenamumas siekia vos 1 procentą. Tokiose šalyse kaip Olandijoje ar Šveicarija šis rodiklis viršija 50 procentų. „Kas skiria mus nuo Olandijos? Pirmos pagalbos teikėjų tinklas – tai struktūra, kuri apjungia greitosios medicinos pagalbos (GMP) pajėgas, neabejingus bendruomenės narius, kurie moka atlikti pradinį gaivinimą bei automatinius širdies defibriliatorius (AID), kitaip tariant – elektrošokus, į vientisą sistemą“, – sakė Augustė Stalmokaitė, projekto „Auksinės minutės“ koordinatorė.

Ji paaiškino, kaip veikia pagalbos teikėjų tinklas: kai asmeniui už ligoninės ribų sustoja širdis, paskambinus GMP, ši per Pirmos pagalbos teikėjų tinklo programėlę aktyvuoja netoli įvykio vietos esančius pagalbos teikėjus, mokančius gaivinti. Kai asmuo gauna pranešimą į savo išmanųjį telefoną, GMP dispečeris nurodo tikslias nelaimės vietos koordinates, padedančias gelbėtojui greitai, per kelias minutes, atbėgti prie nukentėjusiojo ir suteikti pradinį gaivinimą, kol į vietą atvyksta medikai. Taip pat gelbėtojui suteikiama informacija apie artimiausioje vietoje esantį defibriliatorių, kurį jis turėtų panaudoti, kad gaivinimas būtų efektyvesnis. Šis Pirmos pagalbos teikėjų tinklas jau veikia užsienio šalyse ir parodė ženkliai didėjančius žmonių išgyvenamumo po klinikinės mirties už ligoninės ribų rodiklius. Asmenys, pasitikrinę savo įgytas pradinio gaivinimo žinias, po mokymų savo noru galės prisijungti prie Pirmos pagalbos teikėjų tinkle programėlės „AED Alert“.