Po žiemos dažnas jaučia vitaminų stygių. Norint padėti išsekusiam organizmui medikai pataria ne bėgti į vaistinę, o geriau nusipirkti šviežių vaisių, daržovių ir juos valgyti kuo dažniau, tai padės atgauti jėgas ir pasijusti geriau. Tik ar žmonės paiso medikų rekomendacijų?

Pasidairius prekybos centruose matyti, kad nemažai žmonių stabteli prie ant prekystalių išrikiuotų šviežio derliaus gėrybių, renkasi, kas jiems patinka, atkreipia dėmesį ir į kainas, dairosi, gal kokia akcija yra.

„Pavasarį organizmas prašyte prašosi kažko šviežio. Tik, štai, lūkesčiai ne visada pasiteisina. Kai viename prekybos centre pasirodė švieži trumpavaisiai agurkai, ėmiau ir nusipirkau pusę kilogramo. Daugiau neėmiau, nes buvo ganėtinai brangu. Bet ne kaina nuvylė mane, o tai, kad jau kitą rytą du agurkus teko išmesti, nes jie tapo dėmėti, galai suminkštėjo, lyg ne agurkas, o kažkokia košė būtų. Kiti iš pažiūros lyg ir neblogai atrodė, bet skonis kažkoks „išplaukęs“ buvo.

Visgi, ne natūraliomis sąlygomis augintas. Ketinau tuos sugedusius agurkus atgal į prekybos centrą nešti, bet artimieji sulaikė, sako, ką čia dėl dviejų agurkų akis plėšysi, bet, manau, kad prekybininkams būtų gera pamoka, kad nereikia šviežių produktų sudėti į vieną dėžę kartu su jau senstelėjusiais. Po tokios nemalonios patirties apie agurkus bent kol kas nė pagalvoti negaliu“, – apie neseniai nutikusį įvykį pasakojo Margarita.

„Žmonės dabar daugiau perka agurkus, salotas, krapus, o štai rauginti kopūstai pirkėjų nedomina taip, kaip žiemą – jų žmonės jau atsivalgė “, – sakė Audrius.

„Dabar žalumynų, aišku, norisi. Namie ant palangės užsiauginu svogūnų laiškų, o ridikėlių ir salotų parūpina sodo kaimynė. Žinoma, nusiperku ir obuolių, bananų, net braškių susigundžiau paragauti, tik vasarą jos skanesnės būna“, – šypteli prekybos centre sutikta Regina.

„Mes visus metus valgom daržoves, daugiausia pomidorus, agurkus. Pasakysiu taip: mes, lietuviai, gerai gyvenam. Viską perkam ir viską valgom“, – kalbėjo Juzė.

Žalumynų yra, tik pirkėjų mažoka

„Jaunatvės“ turgelyje prekiautojų kol kas nedaug, tačiau pasirinkimas – nemažas. Kas nori perka per žiemą išlaikytas bulves, morkas, svogūnus, kopūstus, obuolius, kiti – dairosi šviežio derliaus.

Ant prekystalių išrikiuoti ne tik įvairūs žalumynai, bet ir šviežios braškės. Pirmojo derliaus kainos labai „nesikandžioja“.

„Kėdainių rajone užaugintų šviežių agurkų kilogramas kainuoja 5 eurus, salotos – 4 eur. už kg., 100 gr. svogūnų laiškų – 1 euras, ridikėlių ryšulėlis – 80 centų. Žmonės po truputį perka, bet nedideliais kiekiais, pvz.: salotų po 100 ar 200 gr., po 4-5 agurkus, panašiai taip ir obuolius. Žmonės dabar pinigų gal neturi. Šildymas dar nesibaigęs. Gal, kai nebereikės už šildymą mokėti, gal daugiau pirks, tada ir daržovės jau bus pigesnės.

Apskritai, pirkėjų srautas turgelyje labai sumažėjęs, gal šeštadienį kiek daugiau apsilanko, o šiokiadieniais, tai pravažiuojantys dažniau perka – sustoja su mašina, nusiperka, ko reikia, ir nuvažiuoja. Pensininkai irgi perka“, – apie savo darbo kasdienybę kalbėjo prekiautoja Elvyra.

Jai antrino ir jau nemažai metų šiame turgelyje daržovėmis prekiaujantis Audrius.

„Pirkėjai tai bangom tokiom užeina, ryte, paskui per pietus ir vakarop. Trečiadienį, kai veikia centrinis turgus, pirkėjų pas mus sumažėja. Tas pats būna ir kai prekybos centrai akcijas paskelbia, tada irgi pasijaučia.

Prieš savaitę pradėjau prekiauti šviežiomis graikiškomis braškėmis, 3 eur. už pusę kilogramo. Daugiausia šias uogas (beje, jos saldesnės už lenkiškas) perka jaunos mamos, bet irgi tik po dėžutę, nėra taip, kad pirktų kelias. Vieną dieną pardaviau 10 indelių, o šiandien tik 2.

Žmonės dabar daugiau perka agurkus, salotas, krapus (50 ct. už ryšulėlį), o štai rauginti kopūstai (2 eur už kibirėlį) pirkėjų nedomina taip, kaip žiemą – jų žmonės jau atsivalgė “, – sakė Audrius.

Palaiko smulkiuosius prekybininkus

„Turguje dažnai perku bulves, morkas, agurkus, salotas ir visas kitas gėrybes. Labai mėgstu obuolius. Perku iš tų prekiautojų, kuriuos pažįstu jau nemažai metų, ir dar neteko nusivilti.

Pirmasis derlius, aišku, yra šiek tiek brangesnis, bet aš pati kadaise auginau agurkus, žinau, kiek reikia įdėti darbo, kiek kainuoja apšildyti šilnamius, todėl ta kaina – 5 eurai už agurkų kilogramą – nestebina. Vėliau daržovės atpigs.

Manau, kad reikia palaikyti smulkiuosius ūkininkus bei prekybininkus. Ar šaltis, ar lietus, ar vėjas – jie vistiek dirba nuo ryto iki vakaro. Darbas išties nelengvas, todėl norisi juos paremti“, – kalbėjo „Jaunatvės“ turgelyje daržovių įsigijusi Aldona.

Medikai teigia, kad organizmą galima sustiprinti ne tik valgant vaisius ir daržoves, bet ir daugiau laiko praleidžiant gryname ore, juolab, kad ir orai dabar lepina pavasariška šiluma. Saulutė papildys vitamino D atsargas, tai pagerins ne tik nuotaiką, bet ir bendrą savijautą. Tik svarbu, saulės voniomis mėgautis saikingai.