Nuo sausio 1 d. atsiradus galimybei gauti vaiko išmoką, siekiančią 30 eurų, daug didesniam žmonių skaičiui nei anksčiau, labai padaugėjo prašymų, kuriuos galima pateikti interneto svetainėje www.spis.lt. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja dėl didžiulio prašymų antplūdžio susidūrusi su sistemos trikdžiais, tačiau jie yra laikini ir artimiausiu metu svetainė veiks.

Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės teigimu, nebūtina pirmomis šių metų dienomis pateikti prašymą dėl vaiko išmokos.
„Visi, kurie jau pateikė prašymus ir tie, kurie juos pateiks vėliau, vaiko pinigus tikrai gaus nuo teisės į išmoką atsiradimo dienos. Pavyzdžiui, jei vienas iš tėvų ar globėjų kreipsis sausio 10 arba liepos 10 dieną, pinigai bus pervesti skaičiuojant nuo 2018 m. sausio 1-osios“, – sakė J. Blinstrubaitė.

Vaiko išmoka išmokama iki kito mėnesio, einančio po kreipimosi mėnesio, 25 dienos.

Nuo 2018 m. išmokos vaikams bus mokamos už visus vaikus nuo gimimo dienos iki 18 metų (arba 21 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą). Prašymus išmokai gauti galima pateikti elektroniniu būdu arba kreiptis į seniūniją pagal deklaruotą arba gyvenamąją vietą.

Panaikino PNPD

Dirbančių ir vaikus auginančių šeimų šiemet laukia ir kiti pasikeitimai. Vaikus auginantiems darbuotojams atlyginimai nuo šių metų vis tik sumažės, nes Seimas nusprendė panaikinti 200 eurų dydžio papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį (PNPD). Jo panaikinimą labiausiai pajus vidutinę algą gaunantys žmonės, auginantys vaikus. Atlyginimai sumažės, tačiau politikai tikina, kad šį skirtumą padengs vadinamieji vaiko pinigai.

Didesnė parama nepasiturinčioms šeimoms

Atsižvelgiant į tai, kad išmoka vaikui bus mokama visiems vaikams, pakeistas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas. Nuo šiol, skiriant socialinę pašalpą, būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijas, išmoka vaikui nebus įskaitoma į šeimų pajamas.

Minėto įstatymo pakeitimais, kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, papildomai skatinami dirbantys žmonės. Štai skiriant piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams, į gaunamas pajamas nebus įskaitoma dalis darbinių pajamų. Pavyzdžiui, bendrai gyvenantiems ir vaikų (įvaikių) neauginantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui į jo pajamas nebus įskaitoma 15 proc. darbo užmokesčio. O jei šeima augina vieną ar du vaikus, į pajamas neįskaitoma dalis padidėja iki 20 proc. Tris ir daugiau atžalų auginantiems bendrai gyvenantiems asmenims ši dalis dar didesnė – 25 proc. Tiems, kurie vaikus augina vieni, į gaunamas pajamas neįskaitoma 30 proc. darbo užmokesčio, o jei vaikučių yra trys ar daugiau – 35 proc.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat informuoja, kad į nenuolatinio (vienkartinio) pobūdžio gaunamas pajamas bus įskaitoma tik ta lėšų dalis, kuri viršys 1 valstybės remiamų pajamų dydį. Šiemet jis yra 122 eurai.

Naujovės slaugantiems vaikus

Šeimoms, auginančioms vaikus, šiemet turėtų būti lengviau derinti vaikų priežiūrą ir darbo reikalus. Nuo 2018 metų slaugyti susirgusius anūkus gali ir seneliai, kurie už tai gaus ligos išmoką, tačiau tam jie turi būti dirbantys ir draudžiami ligos socialiniu draudimu bei turėti reikalingą ligos draudimo stažą.

Taip pat ilgėja sunkiomis ligomis sergančių vaikų slaugos laikotarpis. Ypač sunkių ligų atveju išmoka už vaiko iki 18 metų slaugą galės būti mokama iki 364 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo pirmosios slaugymo dienos, o už sunkiomis ligomis sergančio vaiko iki 18 metų slaugą – iki 180 kalendorinių dienų.

Šiemet didėja ir minimali motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka, kuri 2017 gruodį buvo 166 eurai. Nuo šių metų minimali išmoka negalės būti mažesnė nei 6 bazinės socialinės išmokos, tai yra, ne mažiau kaip 228 eurai (vienos bazinės socialinės išmokos dydis šiuo metu yra 38 eurai).

Vaikų išlaikymui – didesnė suma

Nuo sausio 1 d. kiek daugiau nei 11 eurų didėja valstybės išmokos tėvų alimentų nesulaukiantiems vaikams. Nuo šiol vienam vaikui per mėnesį mokama išmoka negalės būti didesnė negu 1,8 bazinės socialinės išmokos dydžio, tai yra, 68,4 Eur. Be to, vaikų išlaikymo išmokų skyrimo, mokėjimo ir išieškojimo funkcijas, kurias vykdė Vaikų išlaikymo fondo administracija, nuo šių metų vykdo „Sodra“.

Panašios naujienos