„Mano sukurtos laimės paukštės iš tiesų neša laimę – tuo esu tikra, nes pati esu labai laiminga moteris“, – tikino tautodailininkė iš Marijampolės Danutė Saukaitienė. Ji bene vienintelė Lietuvoje kuria įspūdingus kūrinius iš šieno. 

Darbų iš šieno kūrėja D. Saukaitienė prie savęs glaudžia laimės paukštį – pirmąjį savo pačioms rankomis padarytą kūrinį. Dabar jis moterį lydi visose parodose.

Darbų iš šieno kūrėja D. Saukaitienė prie savęs glaudžia laimės paukštį – pirmąjį savo pačioms rankomis padarytą kūrinį. Dabar jis moterį lydi visose parodose.

Tradicinių amatų Arnetų name buvo atidaryta jos skulptūrų paroda „Žolynų virsmas“. Vėliau menininkė visus susirinkusiuosius mokė, kaip patiems pasigaminti šienu kvepiančią skulptūrą.

Kūryboje – tradiciniai simboliai
D. Saukaitienė kūrinius iš šieno gamina jau daugiau nei dešimtmetį.
„Pradžia buvo labai paprasta – tiesiog norėjau kurti. Pradėjau mąstyti: medžio pridrožta, gaminių iš molio prigaminta, pritapyta paveikslų – visko pilna. Bet kūrinių iš šieno nesimatė. Pabandžiau ir patiko – kurti iš šieno ir paprasta, ir pigu, mat žaliavą užsiauginu pati. Darbuose naudoju tik siūlą, jokių klijų“, – pasakojo moteris.
Kėdainiuose atidaryta jau 51-oji marijampolietės paroda. Joje galima išvysti gausybę laimės paukščių (beje, jie yra mėgiamiausi moters darbai), taip pat zodiako ženklų ciklą, kelias prakartėles, angelų.
„Noriu parodyti, kad iš paprasto žolyno galima sukurti įspūdingų darbų. Kuriu tradicinio liaudies meno motyvais, nesiekiu kurti moderniai. Mane įkvepia mūsų tautos vidinės šaknys, gamta, žemė, tikėjimas, Aukščiausiasis. Visa kūryba eina iš mano vidinės būsenos. Kurdama iš šieno, aš nieko naujo neišradau – taip kurdavo ir mūsų senoliai, tačiau ši žaliava turi mažą išliekamąją vertę“, – pasakojo moteris.

Sėkmės talismanas – pirmasis kūrinys iš šieno
Nemažai darbų yra iškeliavusių į kitas pasaulio šalis. „Daugiausiai – laimės paukščių. Prisimenu, kad vienais metais Kaziuko mugės metu prie manęs priėjo Amerikos lietuvė ir nusipirko paukštelių. Vėliau tais pačiais metais per Dainų šventę prie manęs priėjo du aukšti vyrai ir sako: „Mus mama siuntė nupirkti paukščių“. Iš pat pradžių nustebau, tačiau vėliau prisiminiau tą moterį – ji taip susižavėjo darbais, kad atsiuntė savo vaikus, kad šie tų paukščių nupirktų ir vėl“, – šypsojosi D. Saukaitienė.
Parodos pristatymo metu moteris prie savęs glaudė paukštį – pirmąjį, prieš daugiau nei dešimtmetį sukurtą savo kūrinį, kuris dabar jai tapęs tarsi sėkmės talismanu. Paukštis menininkę lydi į visas parodas.
Po parodos vyko kūrybinės dirbtuvės, kurių metu menininkė mokė, kaip patiems pasigaminti dirbinių iš šieno.
„Pastebiu, kad vyrai geresni kūrėjai iš šieno nei moterys“, – šyptelėjo ji.

Panašios naujienos