Ne visada žmogus, rinkdamasis gyvenimo kelią, iš karto pasirenka tą profesiją, kurią gali pavadinti gyvenimo svajone. Taip atsitiko ir kėdainiečiui Deivydui Žukui, gerai žinomam Kėdainių ligoninės masažo specialistui. Savo vietos jis ieškojo ir išvykęs į užsienį, net turėdamas gerai apmokamą darbą, jį metė, nes jautė, kad ne tai jį traukė. Vėl grįžo į gimtuosius Kėdainius. Įgijęs gydomojo masažo specialisto kvalifikaciją, profesines žinias ir įgūdžius gilinęs daugybėje kursų, šiandien dirba širdžiai mielą darbą. Paragintas draugų, pacientų, šeimos bei pažįstamų, Deivydas Žukas apsisprendė po Naujųjų metų atidaryti privatų masažo kabinetą. 

Esate kėdainietis, kur rinkotės studijuoti baigęs mokyklą?

Kėdainiuose gimiau ir užaugau. Po vidurinės baigimo išvykau studijuoti į Kauną. Po studijų iškart išvykau į Didžiąją Britaniją ir daug metų ten dirbau klientų aptarnavimo srityje.

Ar ilgas buvo ieškojimų kelias, kol pagaliau atradote – būtent ši veikla yra Jūsų gyvenimo svajonė?

Visą gyvenimą domėjausi tradicine ir netradicine medicina, sveiku gyvenimo būdu, bet kartais gyvenime taip susiklosto, kad pasirenki ne tą profesiją. Mane visada traukė veikla, susijusi su žmogaus sveikata, savanorystė, pagalba kitiems. Todėl supratau, kad gydomasis masažas ir yra būtent ta veikla, kuria noriu užsiimti ir su ja sieti tolimesnį savo gyvenimą.

Kas vis tik labiausiai traukė sugrįžti į gimtuosius Kėdainius, nors turėjote galimybę įleisti šaknis Didžiojoje Britanijoje?

Anglijoje darbas tapo per daug monotoniškas ir vieną dieną, metęs gerai apmokamą darbą, susikroviau lagaminus ir grįžau į gimtuosius Kėdainius. Vėl stojau mokytis ir po dvejų metų Kaune, išsilaikęs egzaminus, įgijau gydomojo masažo specialisto kvalifikaciją.

Kaip sekėsi siekti profesinės karjeros aukštumų? Kur daugiausia įgijote praktikos?

Po baigimo sekė daug masažo kursų ir įvairios praktikos. Profesines žinias gilinau ir įgūdžius tobulinau Klaipėdoje esančiame SPA centre „Grožio karalija“, kur baigiau dar ir SPA masažo kursus ir taip įgijau kvalifikaciją. Taip pat patirties sėmiausi iš savo srities profesionalų ir aukštos kvalifikacijos dėstytojų „Ispado akademijoje“, „Femina Bona meistrų akademijoje“, „Kineziterapijos akademijoje“, Žinių laboratorijoje „Empatija“ ir kt. Po visų kursų įsidarbinau Birštone esančioje „Eglės“ sanatorijoje gydomojo masažo specialistu. Važinėdavau iš Kėdainių į Birštoną, o tai labai vargindavo. Buvau beveik apsisprendęs su šeima visam laikui kraustytis, dirbti ir gyventi Birštone, bet netikėtai atsirado galimybė dirbti Kėdainių ligoninėje, fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje, gydomojo masažo specialistu. Iš karto apsisprendžiau ir taip likau savo mylimuose Kėdainiuose, kur gyventi tikrai labai patinka. Malonūs, pažįstami ir draugiški šio gimtojo krašto žmonės.

Nuolatos save tobulinate – nemažai esate sukaupęs įvairių masažo kursų baigimo sertifikatų. Išvardinkite juos…

Be gydomojo masažo diplomo, turiu įgijęs ir SPA masažuotojo, giliųjų audinių, anticeliulitinio, limfodrenažinio, švediško, terapinio pėdų, kūdikių, nėščiųjų, sportinio, įvairių klinikinių masažų sertifikatus. Įgūdžius ir žinias nuolat gilinu ir dalyvauju įvairiuose masažo kvalifikacijos tobulinimosi kursuose.

Dirbdamas Kėdainių ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje, Deivydas Žukas savo pacientams atlieka tik gydomuosius masažus.

Neabejoju, kad ir pats turite išlaikyti sportinę formą, domėtis sveiku gyvenimo būdu. Kaip tai atsispindi Jūsų kasdienybėje?

Kiekvieną rytą pagal galimybes stengiuosi atlikti bent trumpą mankštą ir į darbą kartais apie 6 km einu pėsčiomis, kadangi darbą ligoninėje pradedu anksti ryte. Masažuotojo darbas reikalauja daug jėgų, visada pats turi būti geros savijautos ir sveikatos. Taip pat reikia išlaikyti ir gerą emocinę savijautą, kadangi dirbi su pacientais, yra tiesioginis kontaktas per rankas su žmogaus kūnu, tai ir energetiškai viskas persiduoda. Rytinis pasivaikščiojimas prieš darbą tam labai padeda.

Ar pastebite, jog dauguma darbingo amžiaus žmonių nelinkę savarankiškai investuoti į savo sveikatą. Jie greičiau prašo gydytojų išrašyti vaistų nuo…, o atėję į masažo kabinetą nori, kad specialistas ,,išjudintų“ jų kūną, užuot patys keitę gyvenimo būdą bei daugiau judėję?

Tikrai taip, neretas ieško stebuklingos tabletės, užuot keitęs gyvenimo būdą, mitybą. Jei skirtų daugiau laiko pasivaikščioti gryname ore, atliktų kasdienę bent minimalią mankštą, tų sveikatos problemų ir organizmo veiklos sutrikimų būtų žymiai mažiau. Vien masažuotojas ar kitas sveikatos specialistas visų paciento problemų neišspręs, daug priklauso nuo paties žmogaus, jo požiūrio į save.

Kokias išskirtumėte masažo rūšis?

Masažas nuo 2021 metų LR Sveikatos apsaugos ministerijos yra diferencijuojamas į du tipus: masažą (SPA tipo, atpalaiduojantis ir t.t.) ir gydomąjį masažą (atliekamas sveikatos priežiūros, gydymo įstaigose ir turinčiose licenciją sanatorijose).

Kuo skiriasi gydomasis masažas nuo atpalaiduojamojo?

Atpalaiduojantis masažas yra atliekamas SPA centruose ir įvairiuose grožio, veido ir kūno priežiūros kabinetuose. Jis labiau tinka sveikiems žmonėms, bendram kūno atsipalaidavimui, gerina kraujo apytaką, normalizuoja medžiagų apykaitą, gerina organizmo tonusą ir pakelia nuotaiką, gerina visų organų ir jų sistemų darbą, padeda įveikti peršalimą ir tiesiog pagerina nuotaiką. Estetinėje medicinoje atpalaiduojantis masažas taikomas siekiant panaikinti riebalines–baltymines sankaupas. Tinka po sunkios darbo dienos.

Gydomąjį masažą gali atlikti tik kvalifikuotas masažo specialistas, turintis šį išsilavinimą atitinkantį diplomą, licenciją ir dirbantis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (ASPĮ): tai ligoninės, sanatorijos ir privatūs masažo kabinetai, taip pat turintys ASPĮ licenciją ir galintys verstis šia veikla. Gydomąjį masažą gali paskirti ir rekomenduoti po konsultacijos, atliktų tyrimų tik šeimos gydytojai, neurologai ar reabilitologai pagal nustatytas ir esamas paciento diagnozes. Gydomieji masažai rekomenduojami sėdimą darbą dirbantiems žmonėms, profilaktiškai, esant raumenų ir sąnarių sąstingiui, sergant stuburo ir sąnarių, širdies ir kraujagyslių, centrinės ir periferinės nervų sistemos ligomis, taip pat sergant vidaus ligų, kvėpavimo sistemos, virškinimo organų, urologinėmis, ginekologinėmis ligomis, po operacijų, taip pat įvairių ligų profilaktikai.

Kokį poveikį žmogaus kūnui gali padaryti gydomasis masažas?

Gydomasis masažas pagerina sutrikusios vietos kraujotaką ir funkcionalumą – pašalina skausmą ir raumenų nuovargį, įtampą, pagerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, naikina spazmus, atkuria sąnarių judrumą. Net trumpas masažas atstato organizmą, pašalina pieno rūgštį iš raumenų, didina audinių tonusą ir elastingumą. Profesionaliai atlikto masažo poveikis raumenims, sąnariams, raiščiams, sausgyslėms kur kas didesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Masažuojant suminkštėja randai, sąaugos po operacijų. Masažas sustiprina sausgysles bei raiščius, pagerina sąnarinės kapsulės mitybą, sąnarių paslankumą, pašalina iš sąnarių nereikalingą druskų kiekį ir atitolina uždegiminius procesus. Masažas didina raumenų elastingumą, suaktyvina medžiagų apykaita juose, pašalina trigerius, didina tonusą, gerina susitraukimo funkcijas. Masažuojant kūną mažėja pavojus atsirasti raumenų atrofijai. Masažas gerina raumenų darbingumą bei jų atsistatymą po krūvių, nes pašalinamas nuovargis, įtempimas ir pieno rūgštis. Masažas teigiamai veikia vykstančius fizikinius cheminius procesus raumenyse, gerindamas deguonies ir įvairių cukrų tiekimą raumeninėms skaiduloms. Sporto medicinoje masažas rekomenduojamas tiek profilaktiškai, tiek po traumų.

Ar žmogus gali pats ,,nusistatyti“, kokio masažo jam reikia?

Yra tam tikros indikacijos ir kontraindikacijos, į kurias būtina atkreipti dėmesį prieš atliekant masažą.

Atpalaiduojantis (higieninis) ar klasikinis masažas tinka visiems sveikiems žmonėms ir vaikams. Kontraindikacijos, kurių metu masažo nerekomenduojama atlikti, yra pakilusi kūno temperatūra, ūmus uždegimas, pūliniai kūno paviršiuje, odos bėrimas, daugybinės karpos, polinkis į kraujosruvas, venų uždegimas, išsiplėtusios kojų venos, tulžies pūslės ir inkstų akmenys, inkstų akmenligė, kirkšnies išvarža, menstruacijos, nėštumas.

Gydomąjį masažą masažuotojas gali atlikti tik po mano minėtų gydytojų ir specialistų konsultacijų. Jis paskiriamas sergant širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo organų, judėjimo aparato, CNS, PNS, odos, lėtinių virškinimo sistemų ligomis, esant vyrų ir moterų lytinių organų lėtiniams uždegimams (atlieka gydytojai), nuo medžiagų apykaitos ir miego sutrikimų, galvos skausmų, padidėjusio jautrumo, lytinio silpnumo.

Šis masažas skiriamas tik praėjus ūmiai organizmo būklei.

Kokį masažą dažniausiai atliekate savo pacientams?

Kadangi jau beveik ketveri metai, kai dirbu VšĮ Kėdainių ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje, savo pacientams atlieku tik gydomuosius masažus su gydytojų paskyrimu.

Ar masažus galima skirstyti pagal lytį, amžių, metų laiką?

Taip, be abejo. Vyrų ir moterų organizmas, oda, raumenys dažniausiai būna kitokios būklės, skiriasi ir jų kūno sudėjimas. Kūdikiams, vaikams, suaugusiems ir senjorams masažo atlikimo technika irgi skiriasi pagal stiprumą, naudojamus masažo judesius, atlikimo trukmę ir t. t.

Kokie simptomai įspėja, kad reikia kreiptis į masažo specialistą?

Jei dažnai kartojasi raumenų, sąnarių, neurologinės kilmės skausmai, esant bendriems organizmo sutrikimams, nuo kurių pablogėja kasdieninė gyvenimo, darbo, poilsio ir miego kokybė.

Ar žmogus pats gali masažuoti save?

Taip, yra tam tikra masažo rūšis, vadinama savimasažu. Jei neturite laiko ir pinigų kreiptis į masažuotoją, galima išmokti atpalaiduojantį masažą pasidaryti pačiam. Savimasažas taip pat gerina kraujo bei medžiagų apykaitą, visų organų ir jų sistemų darbą, pakelia organizmo tonusą, padeda įveikti peršalimą ir tiesiog pagerina nuotaiką. Masažuoti save geriausia ryte tik nubudus arba vakare prieš miegą. Netinkamiausias metas masažui – tik pavalgius. Savimasažo negalima daryti, jei pakilusi kūno temperatūra, jei oda išberta, jei sergate kraujo ligomis, turite problemų su venomis, sergate limfmazgių uždegimu, jaučiate susijaudinimą arba, atvirkščiai, nuovargį po fizinio krūvio. Pilvo negalima masažuoti sergant mėnesinėmis, kai yra pilvo išvarža, jei inkstuose ar tulžies pūslėje yra akmenų.

Papasakokite, kokias priemones naudojate, atlikdamas masažą?

Masažui turi būti naudojamas tik kokybiškas (pagal ISO standartus) ir sertifikuotas masažo aliejus. Taip pat naudoju silikonines masažines vakuumo taures, masažo šepečius bambuko ir kaktuso šereliais.

Ar masažas gali pakenkti?

Taip, gali, tiek atliekant atpalaiduojantį, tiek gydomąjį masažą, nekreipiant dėmesio į mano išvardytas kontraindikacijas.

Turite gerų žinių tiems, kurie dėl įvairių priežasčių negali darbo metu patekti į Jūsų kabinetą Kėdainių ligoninėje, papasakokite apie tai plačiau?

Paragintas draugų, pacientų, šeimos bei pažįstamų žmonių, apsisprendžiau užsiimti privačia masažo praktika. Jau greitai, po Naujųjų metų, visus norinčius, pasibaigus mano darbui Kėdainių ligoninėje, priimsiu adresu J. Basanavičiaus g. 27–1 nuo 15.30 iki 20.30 val., www.diagnoze.lt patalpose (buvęs „Armedika“ filialas). Visi norintys bus priimami tik su išankstine registracija tel. +370 600 98205, asmenine žinute ar per Facebook messenger (Deivydas Žukas). Darbo laikas bus labai patogus tiems, kuriems sunku suderinti darbą ir asmeninius reikalus, dirbantiems ilgą darbo dieną ar pamaininį darbą.

Kiekvienam pas mane apsilankiusiam klientui masažas bus pritaikytas pagal asmens poreikius ir sveikatos būklę. Kadangi esu ne vienos srities masažo specialistas, kiekvienam taikysiu individualią masažo terapiją klasikinio masažo pagrindu įtraukdamas sportinio, gydomojo, giliųjų audinių, limfodrenažinio, anticeliulitinio, švediško, taškinio, terapinio pėdų, SPA ir kitų masažo atlikimo technikų elementus.

Tikriausiai prieš Kalėdas ar Naujuosius metus ieškodami artimiesiems materialių dovanų pamirštame, kad geriausia jiems dovanoti… sveikatos? Kaip, Jūsų padedami, galėtume tai padaryti?

Tikrai taip. Visi norintys gali susisiekti su manimi prieš tai išvardytais kontaktais ir įsigyti dovanų kuponą masažui šeimos nariams, draugams ar kolegoms. Kupono galiojimo laikas neribojamas, kad žmogus galėtų jį panaudoti bet kuriuo metų laiku, vasarą, per atostogas ir t.t. Naujojo kabineto atsidarymo proga klientams bus taikomos nuolaidos. Artėjančių švenčių proga masažo dovanų kuponas būtų puiki dovana kiekvienam. Linkiu visiems gražių, jaukių ir šiltų, o svarbiausia, sveikų artėjančių Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų…

Titulinė nuotrauka: Masažo specialistas Deivydas Žukas nuolatos tobulinasi, yra sukaupęs nemažai įvairių masažo kursų baigimo sertifikatų. (A. Raicevičienės nuotr.)