Liepos 17-osios vakarą kėdainiečiai buvo pakviesti į Maestro Vaclovo Šablevičiaus 100-ųjų gimimo metinių atminimo koncertą, vykusį Daugiakultūriame centre. Pilnutėlėje salėje koncertavo Vaclovo Šablevičiaus vaikai ir anūkai: Lauryna Šablevičiūtė, Edvinas Šablevičius, Morta Šablevičiūtė, Merkys Šablevičius ir Laurynas Lance Davis.
Nustebino žiūrovų gausa
Kėdainių Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė pasakojo, kad ji buvo maloniai nustebinta susirinkusių paminėti Maestro Vaclovo Šablevičiaus žmonių gausa.
,,Prieš koncertą buvo paruošta 100 -120 sėdimų vietų, paskui dar papildomai pristatyta iki180 kėdžių, bet ir jų pritrūko. Galiausiai žiūrovų buvo tiek, kad net stovėti jiems nebuvo kur“, – teigė ji, atminimo koncerte trumpai pristačiusi V. Šablevičiaus biografiją. – Galvojom kiek ateis žmonių, tiek užteks, bet buvo tiek daug žmonių, net patys nesitikėjom, kad tiek jų galėjo susirinkti, jau prieš valandą vietos buvo užimtos. Susirinko toks gausus būrys žmonių, kad neliko nei kėdžių, nei vietos patogiai stovėti.”
Iš tiesų, jis buvo toks žmogus, kurį, nors jo nebėra daugiau nei dvidešimt metų, žmonės jį šiltai prisimena“, – pats šiltai tėtį visad prisimenantis sakė jo sūnus Edvinas Šablevičius, pridūręs, kad jam žmona vis sakydavo, kad reikia surengti atminimo koncertą, – šį pavasarį į Lietuvą buvo atvykusi sesuo, ji koncertavo Kaune, Vilniuje.
Vakare sėdom pasikalbėti, sakom, reikia kažkaip padaryti tėčio gimimo metinių paminėjimą, Ji išvyko į savo namus, ten programą pradėjo ruošti, aš irgi, apsitarėm, ką anūkai pagrotų – ir taip susidėliojo programa.
Repertuaras parinktas toks, kur tėčiui patikdavo, o jam patikdavo visokia muzika, todėl ir koncerte buvo įvairios muzikos – skambėjo klasika, buvo truputį džiazo,“ – apie idėją surengti atminimo koncertą pasakojo Edvinas Šablevičius.
Vaclovas Šablevičius gimė 1923 m. rugsėjo 25 d. Lančiūnavoje, Kėdainių rajone. Anksti netekusį tėvo Vaclovą globojo dėdė, kuris ir buvo pirmasis būsimojo muziko mokytojas. 1945 m. Vaclovas Šablevičius įstojo į Kauno politechnikumą. Tačiau muzika nugalėjo, tad tais pačiais metais įstojo į J. Gruodžio muzikos technikumą, kur pasirinko smuiko ir chorvedybos specialybes. Besimokant ketvirtame kurse, 1949 m. Vaclovas Šablevičius buvo suimtas ir dešimčiai metų įkalintas Komijoje.
1955 m. grįžo į Lietuvą, į Kėdainius. 1959 m. pradėjo dirbti Kėdainių muzikos mokykloje smuiko specialybės mokytoju, taip pat taisė ir derino muzikos instrumentus. 1996 m. jo pastangomis buvo suburtas politinių kalinių ir tremtinių choras, kuris dalyvavo įvairiose tremtinių šventėse ir susibūrimuose. V. Šablevičius sukūrė nemažai lyrinių ir patriotinių dainų. 1996 m. Vaclovui Šablevičiui buvo įteikta Kėdainių Krašto kultūros premija.
Mirė Vaclovas Šablevičius 2002 m. sausio 12 d.
Repertuaras būtų patikęs Maestro
Mokytojui, kompozitoriui ir dirigentui Vaclovui Šablevičiui būtų sukakę 100-tas metų. Ar būtų sulaukęs tokio amžiaus, nežinia, Tačiau jo, kuris net dešimt metų, kaip politinis kalinys, buvo įkalintas ir sunkiai dirbo Sibire, gyvybę 2002- ųjų sausio 11-ąją netikėtai nutraukė jauni piktavaliai. Todėl Maestro artimieji mirties metinių niekada nenorėjo – jiems skaudu iki šiol.
O gražus gimimo metinių jubiliejus buvo ta proga, kai Maestro vaikai – Edvinas Šablevičius ir Lauryna Šablevičiūtė sugalvojo surengti prisiminimų koncertą ir surinkti visus, kurie pažinojo ir mylėjo Vaclovą Šablevičių.
,,Repertuaras parinktas toks, kur tėčiui patikdavo, o jam patikdavo visokia muzika, todėl ir koncerte buvo įvairios muzikos – skambėjo klasika, buvo truputį džiazo,“ – apie idėją surengti atminimo koncertą pasakojo Edvinas Šablevičius.
Vaclovo Šablevičiaus mėgstamus kūrinius atlikto jo sūnus – smuikininkas Edvinas Šablevičius, pianistė Lauryna Šablevičiūtė, taip pat Maestro anūkai – Edvino vaikai Morta ir Merkys, bei Laurynos sūnus Lance.
Muzikavo visi Maestro šeimos nariai
Edvinas Šablevičius, kaip ir jo tėvas Vaclovas Šablevičius, dirba Kėdainių muzikos mokyklos mokytoju, vaikus moko smuiku, kontrabosu, būgnais, taip pat ir kuria muziką, yra multiinstrumentalistas.
Pianistė Lauryna Šablevičiūtė, baigusi M. Čiurlionio meno mokyklą, Lietuvos muzikos akademiją ir Škotijos Karališką akademiją, ištekėjusi už kompozitoriaus ir šiuolaikinės muzikos profesoriaus Stephen Davismoon, šiuo metu gyvena Anglijoje, dirba Šiaurės Karališkajame muzikos koledže, Mančesterio universitete, BBC filharmonijos orkestre ir nuolat koncertuoja.
Maestro anūkė Morta Šablevičiūtė, jau penktame kurse Vilniaus universitete studijuojanti teisę, koncerte grojo pianinu ir dainavo savo kūrybos dainas, Merkys – būsimasis dvyliktokas, Kėdainių šviesiosios gimnazijos gimnazistas, grojantis bent penkiais instrumentais, koncerte grojo fortepijonu, gitara ir būgnais, o 12 metų Laurynos sūnus Lance, ypatingai mėgstantis futbolą, nustebino puikiai grodamas už save didesniu kontrabosu.
Visi sudainavo ,,Ramunėlę“
Koncertas, kuris truko net dvi valandas, buvo labai jautrus. Be vaikų, linksmais prisiminimais apie Vaclovą Šablevičių, dalinosi ir jo bendražygiai bei kolegos.
Koncerto pabaigoje Edvinas Šablevičius žiūrovams išdalino tekstą, parašytą paties Maestro ranka ir visi atsistoję sudainavo gerai Lietuvoje žinomą Vaclovo Šablevičiaus sukurtą dainą „Ramunėlė“. Daina nuskambėjo taip gražiai, lyg ją būtų dainavęs profesionalus choras: ,, Girdisi dainos, girdis toli, Tėviškę brangią širdy jauti, Kur tu bebūtum, kokioj šaly, nieko brangesnio nesurasi…“
Maestro nebėra, bet liko šviesūs prisiminimai apie jį. Liko jo parašyti kūriniai, groti išmokyti mokiniai, tik šiltai jį prisimenantys draugai ir kolegos, ir muzikų keliu, kaip jis ir svajojo, toliau einantys jo vaikai bei muzikuojantys anūkai.
Viršelio nuotr.: Maestro Vaclovo Šablevičiaus atminimo koncerte muzikavo jo vaikai ir anūkai – (iš kairės) anūkas Merkys, duktė Lauryna, anūkas Lance, sūnus Edvinas ir anūkė Morta. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)