Praėjusį savaitgalį, rugsėjo 16-17 d. Panevėžio rajone, Upytės tradicinių amatų centre vyko amatininkų šventė ,,Linų dienos 2023“. Amatininkų šventės metu vyko amatininkų turgus ir meistrystės mokymai. Atvyko amatininkai iš Aukštaitijos regiono – Kėdainių, Ukmergės, Rokiškio, Molėtų, Pasvalio, Kupiškio, Radviliškio, Anykščių rajonų. Kėdainiams atstovavo Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo tradicinių amatų meistrė, juostų pynėja Loreta Steponavičienė.

Demonstravo juostų pynimą

Kaip sakė tautodailininkė Loreta Steponavičienė, šioje tradicinėje šventėje ji dalyvauja ne pirmus metus. Ji visad atsiliepia į kvietimą, mielai dalyvauja, demonstruoja juostų pynimą, pabendrauja, pasidalina patirtimi su kitų kraštų amatininkais.

,,Praėjusį sekmadienį dalyvavau ne tik tradicinėje mugėje, kurioje demonstravau pintinių juostų pynimą, bet sudalyvavau Linarovio talkoje. Iš šventės parsivežiau pačias gražiausias emocijas. Gavau padėką iš Upytės tradicinių amatų centro. Netikėta buvo, kai šventėje dalyvavęs žinomas atlikėjas Vytautas Šiškauskas pasveikino su gimtadieniu,“ – įspūdžiais dalinosi Loreta Steponavičienė.

Veikia kėdainiečių paroda

Upytės tradicinių amatų centre buvo pristatyta Loretos Steponavičienės ir jos dukters Lauros Steponavičiūtės pintinių ir vytinių juostų paroda ,,Aukštaitiškos juostos“, ši paroda veiks iki spalio vidurio.

Puoselėja draugystę

Upytės tradicinių amatų centro direktorė Aušra Sidorovienė pasakojo, kad senokai užsimezgusi nuoširdi bendrystė su Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo tradicinių amatų puoselėtojais.

,,Bendradarbiaujame su amatininkais keisdamiesi parodomis, vieni pas kitus važiuodami, smagu, kad galima dalintis patirtimi, idėjomis, siekiant bendro tikslo – puoselėti senuosius amatus. Nuoširdi draugystė mus sieja su Tradicinių amatų centro Arnetų namo vadove Regina Lukminiene. Ji yra itin kompetentinga, rengiant paraiškas sertifikuotiems amatininkams. Vertiname jos begalinę patirtį renkant savo krašto tautosaką. Jos išleista knyga „Kėdainių krašto tautosaka: kraštotyros užrašai“ vadovaujamės savo darbe, labai džiaugiamės ją turėdami,“ – teigė Upytės tradicinių amatų centro direktorė Aušra Sidorovienė.

Pasidžiaugė tradicijomis

Upytės tradicinių amatų centro direktorė pasidžiaugė ir dėkojo Loretai Steponavičienei, kad ši niekada neatsisako atvykti į jų centro organizuojamas amatininkų šventes, o atvykusi demonstruoja juostų pynimo amatą. Pasak A. Sidorovienės, Loreta yra kaip ugnis, suburianti visus aplinkui, kaip ir dera amatininkams, niekada negailinti patarimų, yra labai nuoširdi.

Prieš šventę Šv. Mišias aukojo Krekenavos parapijos klebonas ir bazilikos rektorius – kun. dr. Gediminas Jankūnas. Jis bendravo su amatininkais, nes pats yra dažnas pirkėjas, kažką būtinai turi nusipirkti turgelyje. Ne tik pats perka, bet ir kitus ragina, klebonas labai vertina amatininkų rankomis sukurtus produktus bei gaminius. Vėliau amatininkai dalyvavo Linarovio talkoje, klausėsi Panevėžio krašto muzikantų bei žinomo atlikėjo Vytauto Šiškausko koncerto.

,,Ačiū, Dievui, kad nepagailėjo gero oro, buvo saulėta diena ir dangus buvo linų mėlynumo. Šventė skirta tam, kad nepamirštume linininkystės tradicijų Lietuvoje, savo žinias perduotume iš kartos į kartą ir galiausiai, ši tradicija atgimtų mūsų raštuose,“ – nuoširdžiai visiems linkėjo A. Sidorovienė.

Vieni pas kitus

Žolinių šventės išvakarėse apie Krekenavos Žolinės atlaidų šventimo tradiciją, kuri įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, kėdainiečius kiemelyje šalia Arnetų namų supažindino Upytės Tradicinių amatų centro vadovė Aušra Sidorovienė paskaitoje „Krekenavos Žolinės atlaidų šventimo tradicija – nematerialaus kultūros paveldo tradicija“.

Krekenavos parapijos klebonas ir bazilikos rektorius – kun. dr. Gediminas Jankūnas papasakojo kuo liturgiškai svarbūs Žolinės atlaidai parapijiečiams.

Žolinės kermošiuje, vykusiame Krekenavoje su Upytės tradicinių amatų centro amatininkais dalyvavo ir Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo tradicinių amatų meistrė, senojo vilnos vėlimo amato puoselėtoja Jūratė Atkočiūnienė.

Dalyvavo mama su dukra

Praėjusį šeštadienį, rugsėjo 16 d. Panevėžyje vyko Europos paveldo dienų baigiamasis renginys ,,Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinės kūrybos“, kuriame dalyvavo tradicinių amatų meistrė Loreta Steponavičienė su dukra Laura. Renginio programoje ,,Tautinių juostų pynimo dirbtuvės senjorams“ mama su dukra edukacijos metu susirinkusiuosius mokė aukštaitiškų pintinių juostų pynimo.

(Gintaro Lukoševičiaus ir Astos Raicevičienės nuotraukos)