Antrasis elektros rinkos liberalizavimo etapas artėja link pabaigos, liko labai nedaug laiko, tačiau dalis gyventojų vis dar nėra pasirinkę nepriklausomo elektros tiekėjo. Norintiems nepasimesti pasiūlymų gausybėje, ekspertai rekomenduoja atsakingai įvertinti siūlomą kainą, sutarties sąlygas bei klientų aptarnavimo galimybes.

Natūralu, kad elektros energijos kaina gyventojams yra vienas svarbiausių kriterijų renkantis tiekėją. Tačiau kodėl tiekėjų pasiūlymuose matome skirtingas elektros tiekimo kainas, jei biržoje jie perka elektrą už tą pačią?

„Atsakymas ganėtinai paprastas. Visų pirma, reikėtų žinoti, kad valstybės nereguliuojamą elektros tiekimo kainą sudaro dvi dedamosios – elektros kaina biržoje bei tiekėjo nustatyta tiekimo kaina. Pastaroji natūraliai skiriasi tiekėjams įvertinus savo kaštus“, – teigia Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) atstovas A. Buivydas.

Tiekėjai vykdydami savo veiklą prognozuoja, kokios gali būti energijos gamybos kainos ateityje, vertina iš kokių šaltinių ir kokiais kiekiais galima bus nusipirkti energiją dvišaliais kontraktais, stebi energijos paklausos ir gamybos pasiūlos tendencijas, kai kurie tiekėjai galbūt patys statosi savo generacinius pajėgumus, ir remdamiesi visa šia informacija, teikia fiksuotos kainos pasiūlymus klientams.

Besikeičiančioje aplinkoje, kuomet klientas turi fiksuotą kainą, jis visuomet bus ramus kad ilgalaikėje perspektyvoje sumokės optimalią kainą. Tuo tarpu pasirinkus nuo kainos biržoje tiesiogiai priklausantį kainos tarifą, už elektrą teks mokėti tokią kainą, kokia tą mėnesį ji bus biržoje. O paskutinių dviejų metų istorija rodo, kad metų eigoje galimi labai dideli kainos svyravimai.

Fiksuota ar kintanti kaina?

Svarstydami, rinktis fiksuotą ar nuo kainos svyravimų biržoje priklausančią kainą, gyventojai norėtų žinoti viena – kuris pasirinkimas geresnis. Įvertinus tiekėjų siūlomus planus galima matyti, kad kintamos kainos tarifas yra mažesnis nei fiksuotos.

„Galima sakyti, kad abu pasirinkimai turi panašius šansus. Kainai biržoje augant, „laimės“ tie, kurie bus užfiksavę mažesnę kainą, tuo metu kainai biržoje krintant labiau džiaugsis jos nefiksavę, o ilgalaikėje perspektyvoje ir vienų, ir kitų rezultatas, tikėtina, bus ganėtinai panašus“, – paaiškina ESO ekspertas.

Daugiausiai šis pasirinkimas priklauso nuo asmeninio požiūrio į finansų planavimą. Pasirinkus fiksuotos kainos elektros energijos planą bei įsivertinus savo suvartojamos elektros energijos kiekį, ganėtinai tiksliai žinosime ir tai, kiek išleisime elektrai artimiausius metus ar dvejus.

Tuo metu priimti sprendimą rinktis kintamą kainą gali padėti domėjimasis elektros rinka, jos dinamika bei įtaką darančiais veiksniais, ekspertų prognozės.

Marža ar mėnesio mokestis?

Svarstant rinktis kintamą elektros kainą, dėmesį reikėtų atkreipti į kainodarą. Vieni tiekėjai siūlo mokėti biržoje prekiaujamos elektros kainą bei mėnesinį mokestį, kiti mėnesinio mokesčio netaiko, tačiau taiko kainos maržą.

Įvertinti, kokį pasiūlymą verta rinktis – su plano mėnesio mokesčiu ar tiekėjo marža – padės paprasti skaičiavimai. Tam tereikia žinoti, kiek paprastai sunaudojate elektros energijos ir padauginti skaičių kilovatvalandėmis iš tiekėjo maržos.

„Jei sunaudojamos elektros energijos kiekio ir tiekėjo maržos sandaugos suma yra mažesnė nei mėnesio mokestis, greičiausiai verta rinktis pasiūlymą, kur biržos kainai taikoma tiekėjo marža. Tačiau jei savo namuose sunaudojate didelius kiekius elektros, tikėtina, mažesnes išlaidas elektrai užtikrins fiksuotas mėnesinis mokestis“, – komentuoja A. Buivydas.

Nenumokite ranka į sutarties sąlygas

„Reikia įdėmiai perskaityti pasiūlymą ir sutartį, įsitikinti ar nenutiks taip, kad žema kaina galios itin trumpą periodą. Derėtų atsargiai vertinti itin žemos kainos pasiūlymus, nes tai kai kuriais atvejais tai gali būti tik trumpalaikis pasiūlymas, kuris keisis, ir nebūtinai vartotojo naudai. Ilgesniam nei 24 mėnesių laikotarpiui fiksuoti elektros kainos neverta, nes prognozuoti, kokios kainos bus už poros metų labai sudėtinga“, – teigia šios srities ekspertai.

Taip pat reikia atidžiai pasidomėti specialiųjų pasiūlymų sąlygomis. Pavyzdžiui, kas nutinka tuo atveju, jei tiekėjas siūlo nuolaidą – galimybę nemokėti už pirmąjį savo sutarties mėnesį, tačiau po kurio laiko sugalvojate pakeisti tiekėją. Verta išsiaiškinti, ar tuomet teks grąžinti tokią tiekėjo dovaną, būtina atkreipti dėmesį ir į kitas sutarties nutraukimo sąlygas.

Rinktis vienos ar dviejų laiko zonų tarifus?

Pasirinkusieji vienos laiko zonos tarifą, mokės vienodą elektros kainą darbo dienomis ir savaitgaliais, naktį ir dieną. Jei tarifas dviejų laiko zonų, už darbo dienomis suvartotą energiją mokėsite brangiau, naktimis ir savaitgaliais – pigiau. Specialistai ragina nepamiršti ir pasiskaičiuoti, kuris variantas jūsų atveju būtų naudingesnis, o tuomet palyginti skirtingų tiekėjų siūlomus planus.

Laikas senka

Elektros energijos tiekėją visi, kurie per metus sunaudoja ne mažiau nei 1000 kWh elektros, turi pasirinkti iki birželio 18 d. To nepadariusiems, elektra nuo liepos 1 d. bus automatiškai pradedama tiekti garantiniu tiekimu su 25 proc. antkainiu, taikomu elektros kainai elektros biržoje.

Išsami informacija apie nepriklausomus elektros tiekėjus ir jų siūlomus planus pateikiama svetainėje pasirinkitetiekeja.lt. Tai pat galima skambinti klientų aptarnavimo telefonu +370 626 55 565 nuo 8 iki 18 val.(išskyrus šventines dienas).

Parengta pagal pranešimus spaudai

Shutterstock.com nuotrauka