Kėdainių fosforo trąšų gamyklai „Lifosa“ gegužės pabaigoje pranešus, kad po metų pertraukos pratęs veiklą, nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Varnas Eltai patvirtino, kad darbuotojai jau atšaukiami iš prastovų. Anot jo, šiuo metu gamykla ruošiama tolimesniam veiklos vykdymui. Tačiau „Lifosos” vadovybė šių žinių nei patvirtina, nei paneigia.

„Artimiausiu metu tiesiog pradėsime veiklą. Darbuotojai po truputį atšaukiami iš prastovų ir pradedame vykdyti pasiruošimo darbus“, – Eltai pirmadienį patvirtino V. Varnas.

„Grynai vyksta remonto ir pasiruošimo darbai, kad galėtume toliau vykdyti veiklą“, – pridūrė jis. Profsąjungos pirmininkas negalėjo atsakyti, kada bus vėl pradėta vykdyti veikla.

„Dėl planų – kurią tiksliai dieną, tai tik vadovybė galėtų atsakyti“, – sakė jis.

Visgi „Lifosos“ administracija teigė, kad visą informaciją kurią galėjo pateikti tai padarė gegužės pabaigos pranešimu, kuriame pranešė pradedanti palaipsniui rengtis atnaujinti gamybą.

Bendrovė tuomet informavo, kad veiklos tęstinumas priklausys nuo įvairių ekonominių ir teisinių aplinkybių.

„Šiuo metu bendrovė neturi daugiau naujienų, negu kad buvo paskelbusi savo pastarajame pranešime“, – Eltai teigė komunikacijų agentūros „Fabula“ atstovai.

Kad ruošiasi veiklos atnaujinimui, „Lifosa“ pranešė gegužės 27 d.

ELTA primena, kad 2023 m. liepą „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, jog bendrovė gali būti laikinai konservuojama nuo spalio mėn. Taip buvo nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir amoniako trūkumo, Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.

Visgi lapkričio mėn. „Eurochem“ pranešė, kad vyksta derybos dėl gamybos atnaujinimo. Tuo metu „Eurochem Group AG“ direktorių valdybos pirmininkas Samiras Brikho teigė, kad sankcijos bendrovei netaikomos, o Europos Sąjunga gegužę dar kartą patvirtino, kad trąšų pramonei neturėtų būti taikomos sankcijos. Tam pritaria ir JAV, ES bei Jungtinė Karalystė.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė oligarchui Andrejui Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į Europos Sąjungos sankcionuojamų asmenų sąrašą.

„Sodros“ duomenimis, birželio 1 d. gamykloje dirbo 880 žmonių.

(„K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Rolanas Valionis)