Trečius metus gyvenant COVID-19 viruso sąlygomis bei baiminantis dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje, trečią kartą atliktas Lietuvos gyventojų nerimo indeksas atskleidė: lietu­viai dėl ateities nerimauja ir bijo kaip niekad anksčiau. Prie visų negandų prisidėjus rekordinei infliacijai bei karo grėsmei, didžioji dalis apklaustųjų nurodė, kad nerimą jaučia nuolat. 

Gyvybės draudimo bendrovės „SB draudimas“ užsakymu UAB „Spinter tyrimai“ 2022 m. kovo 17–25 d. atliko reprezentatyvią, kiek daugiau nei 1000 respondentų apklausą, kurios metu paaiškėjo, jog net 96 proc. lietuvių jaučia nerimą dėl savo ar savo šeimos gerovės. Nerimaujančių skaičius paaugo, lyginant tiek su 2020 metų, tiek su 2021 metų apklausomis.

Nerimo kreivė – didėja 

Lyginant su 2021 m., kasdien nerimaujančių žmonių skaičius padidėjo nuo 9 iki 13 proc. O atsakiusiųjų, jog nerimauja dažnai, skaičius nuo pernykščių 23 proc. padidėjo net iki 36 proc. 

„Nerimo klinikų“ psichologė Vaida Stankutė sako, jog šiuo metu vyraujantys pagrindiniai jausmai – nerimas ir baimė – yra tarsi susimaišę dėl išorinių veiksnių. Anot jos, natūralu, kad šiuo metu lietuviai patiria daugiau neigiamų jausmų, tokių kaip nerimas, stresas, baimė nei prieš dvejus metus.  

Mažesnes pajamas gaunantys respondentai teigia nerimą jaučiantys kasdien. Moterys bei žemesnio išsilavinimo apklaustieji labiau rinkosi atsakymą „dažnai“, o tarp rečiau jaučiančių nerimą – vyrai bei aukštesnio išsilavinimo apklausos dalyviai.

„Panašu, kad išoriniai veiksniai neleidžia ramiai gyventi, ir akivaizdu, kad apie nerimą ir stresą kalbama vis dažniau. Daugiau žmonių geba atpažinti savo būsenas. Yra nemažai žmonių, kurie anksčiau dar galėjo su stresu ar nerimu tvarkytis, tačiau dabar, įvykus tam tikroms išorinėms aplinkybėms, tų vidinių resursų nebepakanka. Tad nerimo ir baimės reakcijos tampa stipresnės“, – sako V. Stankutė. 

Labiausiai neramina karas Ukrainoje 

Nerimo indekso tyrimas atskleidė, kad šiuo metu lietuvius labiausiai neramina karas Ukrainoje. Net 78 proc. respondentų nurodė, kad karas sukelia nuolatinį nerimą. Be karo, apklaustuosius neramina sunkios ligos, šeimos narių nelaimės, grėsmė netekti darbo bei sunki finansinė padėtis senatvėje. 

„Rusijos sukeltas karas Ukrainoje yra arti mūsų tiek geografiškai, nes Rusija ir Baltarusija mūsų kaimynės, tiek emociškai. Informacijos sklaida padeda informaciją gauti čia ir dabar, pamatyti visus tragiškus vaizdus. Natūralu, kad tai sukelia neigiamas emocijas, kartais paniką”, – sako buvęs specialiųjų operacijų pajėgų karininkas, gynybos ir saugumo ekspertas bei psichologas Aurimas Navys.

Paklausus, kodėl nerimauja dėl karo Ukrainoje, net 77 proc. respondentų nurodė, jog jaučia tiesioginę karo grėsmę ir Lietuvoje, o 73 proc. apklaustųjų baiminasi branduolinio ginklo panaudojimo. 

„Rusija sukėlė ne tik fizinį karą, tačiau aktyviai vysto informacinį ir propagandos karą. Būtent agresorės grasinimai apie branduolinį ginklą mums sukelia baimę. Ir tai yra priešiškos valstybės vienas iš karinių tikslų – baimė. Reikia suprasti, kad šio režimo ketinimus sunku nuspėti, tačiau tiek JAV, tiek ES yra aiškiai iškomunikavusios, kad branduolinio ar cheminio ginklo panaudojimas bus linijos peržengimas. Šių ginklų panaudojimo tikimybė, tikiu, yra maža. Ir tai, kad mes nerimaujame, rodo, kad mums rūpi, todėl būtina ir veikti”, – sako A. Navys. 

Demografinio tyrimo duomenys atskleidžia, jog karo Lietuvoje labiau bijo moterys, prekių trūkumo – vyrai, pabėgėlių antplūdžio – žemesnio išsilavinimo respondentai, o lėtėjančios Lietuvos ekonomikos – vyresni apklaustieji.

Panašios naujienos