Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) su Miškų ir ekologijos fakultetu priešakyje vykdo akciją „1000 ąžuolų giria Lietuvos mokyklose“. Akcijos idėja – minint miškininkystės mokslų šimtmetį ir akcentuojant Pasaulinės žemės dienos reikšmę, skleisti žinią apie medžių svarbą planetai ir mūsų visų ateičiai darnoje su gamta. Tuo tikslu šalies mokykloms dovanojami sodinukai, išauginti iš kilmingų Lietuvos ąžuolų gilių.

Ąžuoliukai išauginti VDU ŽŪA medelyne iš ąžuolų-gamtos paminklų – Kauno rajone esančio Karvelių ąžuolo, Kėdainių rajone augusio Šaravų ąžuolo bei kitų Kėdainių krašto rinktinių ąžuolų gilių.

Karvelių ąžuolas gamtos paminklu paskelbtas prieš daugiau nei pusę amžiaus. Kilmingojo ąžuolo kamieno apimtis siekia bemaž 7,5 m. Manoma, kad ąžuolas-gamtos paminklas skaičiuoja ne mažiau kaip 700 metų.

Iš Šaravų ąžuolo gilių išauginti sodinukai žaliuos ne tik prie Lietuvos mokyklų. Šio ąžuolo palikuonys jau auga Šaravų miške, VDU Botanikos sode bei kitose šalies vietose. (VMU nuotr.)

Šaravų ąžuolas – botaninis gamtos paveldo objektas, kaip manoma, išaugęs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais ir menantis daug svarbių istorinių įvykių, tokių kaip 1863 m. sukilimas, – prieš daugiau kaip pusamžį buvo paskelbtas saugomu. Deja, miškininkų duomenimis, maždaug 600 metų senumo, daugiau nei 2 m skersmens ir 30 m aukščio galiūnas ąžuolas, neatlaikęs vėjo, praėjusiais metais išvirto, tad dabar galima pamatyti tik jo kamieną. O jo didybė lieka iš ąžuolo gilių išaugintuose palikuonyse, kurie ir papuoš šalies mokyklų teritorijas.

Ši akcija – tai prisidėjimas prie Lietuvos gamtos išsaugojimo, stiprybės ženklas mokyklose ir mūsų – VDU Žemės ūkio akademijos ir ugdymo įstaigų – bendrystės simbolis. Kiekvienas didingos kilmės ąžuolas mokyklos kieme ne tik simbolizuos ryšį su žeme, gamta, bet ir simboliškai teiks stiprybės kasdieniuose darbuose bei ryžto siekiant didingų tikslų.

Dalyvauti akcijoje ir savo mokyklos kieme pasodinti ąžuolus panoro per 30 ugdymo įstaigų iš visos Lietuvos. Kartu su mokiniais ir mokytojais ąžuolus akcijos metu sodina VDU Žemės ūkio akademijos bendruomenės nariai.

Kilmingų ąžuolų palikuonys įsitvirtins aprėpiant kone visą šalies teritoriją – ąžuoliukai bus sodinami Klaipėdos, Plungės, Mažeikių, Šiaulių, Joniškio, Panevėžio, Ukmergės, Rokiškio, Visagino, Ignalinos, Švenčionių, Širvintų, Vilniaus, Trakų, Kaišiadorių, Kauno, Šakių, Jurbarko, Raseinių, Šilalės apylinkėse.

Parengta pagal VDU ŽŪA ir VMU inf.

Panašios naujienos