Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, iki šių metų liepos 27 d. Lietuvoje registruoti 44 tymų atvejai, iš jų 11 vaikų (nuo 3 savaičių amžiaus iki 5 metų) ir 33 suaugusių asmenų (nuo 20 iki 56 m.) tarpe.

tymai-61496634Pernai per tą patį laikotarpį registruota 11 tymų atvejų, didžioji dalis – suaugusių asmenų tarpe. 2015 m. tymų protrūkiai registruoti daugelyje Europos bei pasaulio šalių.

Dauguma susirgusiųjų – suaugę asmenys, kurie buvo neskiepyti arba skiepyti tik viena vakcinos doze. Susirgę vaikai buvo neskiepyti dėl įvairių kontraindikacijų, tėvų atsisakymo skiepyti, keli – per jauni skiepyti. Dauguma vaikų užsikrėtė nuo sergančiųjų suaugusiųjų asmenų.

Pasak Daivos Mickevičienės, Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistės, nei 2014 m., nei 2015 m. Kėdainių rajone susirgimo tymais atvejų registruota nebuvo.

Specialistai primena: jei nežinote savo skiepijimo būklės, arba esate skiepyti tik kartą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepykite. Nepamirškite paskiepyti savo vaikų, dvejomis kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozėmis.

Vienintelė apsaugos priemonė – skiepai. Tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po dviejų vakcinos dozių.

Tymais užsikrečiama:

Aerogeniniu (aerozoliniu ir oro lašeliniu) keliu. Per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ir aplinkos daiktus.

Pirmieji tymų požymiai: karščiavimas, sloga, kosulys, akių junginės uždegimas, Kopliko dėmelės, makulopapulinis bėrimas (prasideda veido srityje, po to išplinta po visą kūną).

Kaip elgtis susirgus ar įtarus, kad susirgote tymais:

Kuo skubiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą;suteikti informaciją gydytojui apie buvusias keliones į užsienio šalis ar po Lietuvą praėjusių dviejų – trijų savaičių laikotarpyje;vengti kontakto su kitais žmonėmis.

Tymai pavojingi, nes gali sukelti komplikacijas: pneumoniją, vidurinės ausies uždegimą, viduriavimą, encefalitą, mirtį.

Panašios naujienos