Šį mėnesį dvi valstybiniam sektoriui priklausančios įstaigos paskelbė koreguojančios klientų aptarnavimo darbo laiką. VMI Kėdainių padalinyje klientai pagal išankstinę registraciją aptarnaujami tik pirmadieniais ir antradieniais, kitomis dienomis – nuotoliniu būdu, o vienintelis Lietuvos pašto skyrius Kėdainiuose nuo šiol nebedirba pirmadieniais.

„Aptarnavimo padalinių darbo organizavimo pokyčiai įgyvendinami, atsižvelgiant į atvykstančių klientų srauto paskirstymą, taip siekiame efektyviau panaudoti aptarnavimo darbuotojų darbo laiką“, – buvo teigiama VMI išplatintame pranešime.

Panašaus turinio atsakymą pateikė ir Lietuvos paštas.

„Šiuo metu Lietuvos pašte įgyvendiname įvairius darbo organizavimo pokyčius, kuriais siekiame užtikrinti ne tik didesnį veiklos efektyvumą, bet ir pagerinti darbo sąlygas darbuotojams – laiškininkams suteikiame tarnybinius automobilius, koreguojame darbo savaitės trukmę, daug kur įvesdami penkių darbo dienų savaitę“, – informavo Komunikacijos projektų vadovas Lukas Zadarackas.

Sprendimas sumažinti darbo dienų skaičių Kėdainių pašto skyriuje, tai yra nebedirbti pirmadieniais, daug kam buvo netikėta žinia. Patys skyriaus darbuotojai šių pokyčių viešai nenorėjo komentuoti, tik prasitarė, kad po savaitgalio pirmadieniais pašte visada būdavo nemažai klientų. Jų netrūksta ir kitomis dienomis. Tiek pagyvenusieji, tiek ir jaunimas aktyviai kreipiasi dėl siuntų išsiuntimo ar atsiėmimo, perlaidų iš užsienio, leidinių prenumeratos, pensijų ar kitokių išmokų mokėjimo bei kitų pašto teikiamų paslaugų.

Dauguma gyventojų niršta

„Buvau atėjusi pirmadienį, radau užrakintas duris, turėjau dar kartą ateiti. Labai blogai padarė“, –  sakė pašto lankytoja.

„Nežinojau šios naujienos. Negerai, aišku, būtų patogiau, kad dirbtų visomis darbo dienomis“, – antrino Nerijus.

„Atėjau, duris patampiau, paskui žiūriu parašyta, kad paštas pakeitė darbo grafiką. Labai blogai, kad nebedirbs pirmadieniais. Suprantu, įstaigos dabar irgi turi taupyti, betgi ne gyventojų patogumo sąskaita. Gal buvo galima šviesas prigesinti ar mažiau darbuotojų palikti salėje pirmadieniais, bet neuždaryti visiškai. Čia gi vienintelis paštas Kėdainiuose, „Giraitės“ skyriaus juk irgi nebeliko. Labai nuvilia tokie sprendimai.

Ir keblu dabar žmonėms bus – visi buvo įpratę, kad valstybinės įstaigos dirba kiekvieną darbo dieną, o dabar žinok, kuri įstaiga kurią dieną nedirba. Geriau jau paštas nedirbtų šeštadieniais, visi žinotų, kad išeiginė diena, būtų žmonėms aiškiau“,  – savo nuomonę išsakė į paštą dėl siuntos atskubėjusi Valė.

Gražina: „Gaila, kad šiais laikais niekas nebežiūri į žmogų, jo poreikius, svarbu tik, kad būtų kuo didesnis pelnas ir mažiau sąnaudų, o socialinis faktorius lieka nebesvarbus“

„Nežinojau, kad paštas nebedirbs pirmadieniais. Aš nedažnai čia lankausi, bet kiek ateinu, visada randu žmonių, štai, ir šiandien einas vienas po kito, vadinasi, žmonėms pašto paslaugos reikalingos.

Gaila, kad šiais laikais niekas nebežiūri į žmogų, jo poreikius, svarbu tik, kad būtų kuo didesnis pelnas ir mažiau sąnaudų, o socialinis faktorius lieka nebesvarbus. Apskritai, nebevaldoma situacija darosi Lietuvoje, viskas tik brangsta, paslaugų prieinamumas mažėja, infliacija auga…

Visada buvau patriotė, niekada negalvojau apie emigraciją, bet dabar jau tikrai apie tai svarstau“, – kalbėjo Gražina.

Į paštą atėjusi Janina Danutė sakė, kad jai nėra svarbu, dirbs paštas pirmadieniais, ar ne.

„Aš retai čia ateinu, tik kad mokesčius sumokėčiau, man neturi reikšmės kurią dieną ateiti, o paštininkai irgi turi pailsėti.

Pastebėjau, kad pašte daug žmonių būna mokesčių mokėjimo dienomis, tada jau geriau eiti į parduotuvę susimokėti“,  – teigė senjorė.

Jei sumokėti mokesčius ar išsiųsti siuntą galima ir kitur, tai prenumeruojamų leidinių, pensijų ar kitų išmokų be laiškininkų į namus niekas neatneš.

„Geriau jau paštas dirbtų visomis darbo dienomis, o nedirbtų šeštadieniais, tada žmonėms būtų aiškiau“,  – sako Valė.

Ar laiškininkų rajone pakanka?

Lietuvos pašto Komunikacijos projektų vadovas L. Zadarackas informavo, kad Kėdainių rajone šiuo metu yra tik vienas pašto skyrius – Kėdainių miesto centre: „Visą rajoną aptarnauja 24 laiškininkai, kuriems skirti tarnybiniai automobiliai, dar yra keturi pavaduojantys darbuotojai, pakeičiantys laiškininkus ligos arba atostogų atvejais.

Kaimiškųjų vietovių gyventojus taip pat aptarnauja 17 mobiliųjų laiškininkų, kurie yra aprūpinti šiuolaikiška įranga ir gyventojų namuose suteikia visas paslaugas, kurios yra prieinamos pašto skyriuose: įteikia ir paima pašto siuntas, priima prenumeratos užsakymus, įmokas ir mokesčius, parduoda siuntų pakuotes, pašto ženklus, vokus, išmoka vietines pinigų perlaidas ir t.t.

Mobilųjį laiškininką gyventojai gali išsikviesti paskambinę trumpuoju numeriu 1842 arba 8 700 55 400. Jau kitą darbo dieną po iškvietimo konkrečioje teritorijoje dirbantis mobilusis laiškininkas nemokamai atvyks į namus ir suteiks visas reikalingas pašto paslaugas. Siunčiant ar atsiimant siuntas, kviečiame naudotis ir mūsų paštomatais, jų Kėdainiuose yra trys“, – teigia pašto atstovas.

Visą rajoną aptarnauja 24 laiškininkai.

Vėluoja atnešti išmokas, pristato ne visus laikraščius

Sužinojus tokią informaciją, atrodytų, kad pašto paslaugos rajono gyventojams yra prieinamos, bet ar iš tiesų taip yra?

„Jau daug metų man į namus atneša neįgalumo išmoką, paprastai problemų beveik niekada nekildavo. Jei ne ryte, tai popiet išmoką numatytą dieną atnešdavo. Bet jau trečią mėnesį man priklausančių pinigų turiu laukti po dvi dienas, negaliu net šiukšlių eiti išnešti, turiu laukti. Laukiu, o kai trūksta kantrybė, skambinu į paštą. Paaiškėjus, kad pinigų laiškininkas dar net nėra paėmęs, turiu rezervuoti tą sumą ir pati eiti į paštą atsiimti. Jei veiktų „Giraitės“ paštas, būtų patogiau, bet dabar turiu pėdinti per pusę miesto ir stovėti eilėje, kad atgaučiau savo pinigus.

Buvo siūlyta rašyti prašymą „Sodrai“, kad pinigus man pravestų į banko sąskaitą, bet aš jos neturiu ir neplanuoju atsidaryti, nesiruošiu iš savo varganos išmokos mokėti kasmėnesinį mokestį bankams“,  – dėl pašto veiklos sutrikimų iškilusias problemas išsakė viena kėdainietė.

Kita moteris skundėsi, kad per rugsėjo–spalio mėnesius negavo trijų prenumeruojamo rajoninio laikraščio egzempliorių. Tiesa, paskambinus į paštą ir pasiskundus, vienas laikraščio numeris kitą dieną buvo atneštas.

Tuo atveju, jeigu gyventojo nepasiekia jo laukiamas prenumeruojamas leidinys, siunta arba pensija, reikia skambinti bendruoju Lietuvos pašto klientų aptarnavimo telefonu 8 700 55 400 arba 1842 ir registruoti skundą.

Lietuvos pašto atstovas L. Zadarackas tikino, kad tokie atvejai yra pavieniai, esą „tai gali lemti prenumeratą ar išmokas išnešiojančių darbuotojų ligos, pavienės žmogiškosios klaidos ar panašūs atvejai“.

Savo ruožtu kėdainiečiai stebisi: kam tada reikalingi tie 4 pavaduojantys darbuotojai, pakeičiantys laiškininkus ligos arba atostogų atvejais?

Beje, viena iš pašnekovių minėjo, kad, kai paskambino į „Sodrą“ dėl laiku nepristatomų išmokų, išgirdo, kad „Sodra“ sulaukia daugybės panašių skundų dėl Lietuvos pašto veiklos. Ir taip jau ne vieną mėnesį: „Tai gal tas lėšų taupymas, skyrių uždarymas ir darbuotojų skaičiaus mažinimas nėra jau toks efektyvus, kaip planuota?“

Priminsime, kad šiemet Lietuvos paštas buvo paskelbęs, jog atleis 600 savo darbuotojų visoje šalyje, ne paslaptis, kad buvo uždarytas ir ne vienas pašto skyrius. Tokie nemalonūs pokyčiai Kėdainių rajono taip pat neaplenkė.

Bet ne vien tik pašto paslaugos tampa sunkiau prieinamos rajono gyventojams. „Kėdainių mugė“ jau rašė, kad nuo lapkričio mažinamas Greitosios medicinos pagalbos brigadų skaičius – vietoje 5-ių liks tik 4-ios.

Linos Pranckevičiūtės ir bendrovės „Lietuvos paštas“ nuotr.