Lietuvos kelių policijos tarnyba kasmet skaičiuoja bent po kelis tūkstančius atvejų, kai į kelią išbėgę žvėrys sukelia eismo įvykius. Per 2021 m. iš viso fiksuoti 2809 eismo įvykiai, kuriuose žuvo ar buvo sužeisti žmonės. 2 proc. visų incidentų, kai žuvo žmonės, nulėmė būtent susidūrimai su gyvūnais. Nors tokių įvykių pasitaiko visus metus, ypač jų padaugėja pavasarį ir rudenį, kai žvėrys migruoja. Draudikai sako, kad žvėrys gali kelią pastoti net ir didmiesčių gatvėse.

Pasak vienos iš draudimo bendrovių atstovo Raimondo Bieliausko, 2020 m. vidutinė klientų patirta žala po susidūrimo su žvėrimis siekė 1930 eurų, pernai – beveik 1800 eurų, o šiemet per pirmąjį ketvirtį – apie 1500 eurų.

„Nors vidutinė patiriama žala susidūrus su laukiniu gyvūnu kasmet palaipsniui mažėja, bet tuo pačiu augantis tokio tipo incidentų skaičius keliuose išties kelia nerimą. Be abejo, pastarąją tendenciją galima sieti su tuo, jog laukinių gyvūnų populiacija mūsų gamtoje auga, tad akistatos su automobiliais neišvengiamai įvyksta vis dažniau“, – pažymi R. Bieliauskas.

Laukiniai gyvūnai – net ir miesto centre

Pavasarį kone kiekvieną parą Lietuvoje fiksuojama bent po kelis ar netgi keliolika atvejų, kai susikerta transporto priemonių ir laukinių gyvūnų keliai.

„Tiesą sakant, šiandien jau netgi nereiktų nustebti žvėrį pastebėjus miestų gatvėse. Tarp vairuotojų populiariose socialinių tinklų grupėse netrūksta įrašų su perspėjimais, kad briedžiai ar stirnos buvo pastebėti viduryje Vilniaus, Klaipėdos ar kito Lietuvos miesto.

Išvažiavus į gatvę svarbu stebėti ne tik kitas transporto priemones, el. paspirtukų vairuotojus, dviratininkus ar pėsčiuosius, bet ir laukinius žvėris“, – įspėja draudimo ekspertas.

Kad žvėrys užsuka ir į miestus, patvirtina kėdainietis Algis. Prieš porą savaičių anksti ryte išsiruošęs į žvejybą jis sako pastebėjęs lyg niekur nieko po Didžiąją Rinką vaikštinėjančią stirną.

Nėra saugios vietos ir laiko

Nors mokslininkai apskaičiavo, kad žvėrys intensyviausiai migruoja anksti ryte nuo 4.45 iki 6.15 val. ir vakare nuo 19 iki 20.30 val., policijos duomenys byloja, kad susidūrimai su gyvūnais keliuose įvyksta net ir vidury dienos, kai eismas būna gana intensyvus, tad vairuotojai turėtų neprarasti atidumo.

Staiga į kelią iššokančių gyvūnų reikia itin saugotis užmiesčio keliuose, ypač miškingose vietose. Tą patį antrina draudikai. Jie sako, kad vairuotojai negali jaustis visiškai saugūs net ir magistralėse, kur specialiai nuo žvėrių yra įrengtos tvoros.

Ką pataria specialistai?

Svarbiausias patarimas – pasirinkti saugų greitį ir vairuojant neužsiimti pašaline veikla. Reikia atidžiai stebėti ne tik kelią, bet ir šalikelę.

Ekspertai sako kad, iš tolo pamačius ant kelio išbėgusį gyvūną, nereikia bandyti jo apvažiuoti, dar blogiau – bandyti jį nubaidyti garsiniu sig–nalu ar mirksint šviesomis. Tai gali tik dar labiau išgąsdinti žvėrį, o tuomet jis elgiasi neprognozuojamai.

Grubi vairuotojų klaida – kai per kelią perbėgus žvėrims galvojama, kad pavojus nebegresia.

„Jei gyvūnas sėkmingai kerta važiuojamąją kelio dalį, vairuotojui atsipalaiduoti nereikėtų ir tą atkarpą pravažiuoti labai atsargiai. Šernams ar stirnoms iš paskos neretai eina ir daugiau jų gentainių, todėl išlieka pavojus, kad į kelią gali iššokti ir jie“, – teigė R. Bieliauskas.

Dažniausiai, anot draudikų, vairuotojai susiduria su į kelią išbėgusiais briedžiais, stirnomis, šernais, kiškiais, tai pat paukščiais.

Paprastai kuo gyvūnas stambesnis, tuo susidūrimo pasekmės būna skaudesnės – stipriai aplamdomi automobiliai, dūžta jų stiklai, sužalojami transporto priemonėje esantys žmonės.

Jei susidūrimo metu buvo sužeistas ar nugaišo gyvūnas, buvo aplamdytas automobilis, nukentėjo juo važiavę žmonės, buvo apgadinti kelio ženklai ar kiti kelio elementai, informaciją apie eismo įvykį būtina pateikti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Parengta pagal pranešimus spaudai

Titulinė nuotrauka: Laukiniai žvėrys į kelią gali išbėgti ne tik miškingose vietose, bet ir miestų gatvėse. Kuo žvėris didesnis, tuo susidūrimas su juo yra pavojingesnis. (Miske.lt nuotr.)

Panašios naujienos