Sekmadienį labūnaviškius iš vėlyvo miego pažadino šaudymai ir sprogimai. Prie langų suskubę gyventojai akylai stebėjo, kas vyksta. O čia vyko Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės 207 pėstininkų kuopos pratybos.
Iš viso Labūnavoje ir jos apylinkėse įvairias kariškas užduotis vykdė per 50 karių iš Kėdainių, Raseinių, Kauno ir kolegos amerikiečiai.
Pasak 207 kuopos vado kapitono Mariaus Magylos, šios tarptautinės pratybos, kuriose dalyvavo ir Jungtinių Amerikos Valstijų kariai su sraigtasparniais „Juodieji vanagai“, turėjo du pagrindinius tikslus: „Pirmiausia tokiais mokymais mes norime priartėti prie visuomenės. Kariai nori parodyti, kad jie yra, kad sugeba reikiamu metu atsirasti reikiamoje vietoje. O nutikus pačiam netikėčiausiam faktui, galėtų ginti Tėvynę. Be to, mums labai svarbu treniruotis ne tik miškuose, palaukėse, bet ir apgyvendintose vietovėse. Turime pažinti savąjį kraštą, privalome susigyventi su jo žmonėmis. Galų gale turime išmokyti kraštiečius pažinti savus karius.“
Valgė košę, pažino ginklus
Bene labiausiai karių pasirodymu džiaugėsi jaunieji labūnaviškiai ir pagyvenę vyrai. Šeštadienio pavakare vaikai būriavosi kaimo centre, kur kariai buvo įsirengę laikinąją stovyklą, ir vis rasdavo progų tai kažko paklausti, tai prašė leisti palaikyti ginklus. „Labai geri šitie kariai. Mums parodė ginklus, leido juos palaikyti, papasakojo, kaip šaudo. Galėjome ir kareiviškos košės paragauti. Manau, kad paaugęs tikrai norėsiu pabūti kariu“, – sakė ir antrąją pratybų dieną tarp karių sukiojęsis Laurynas. Jo draugas Darijus taip pat liko patenkintas draugyste su kariais: „Viskas labai įdomu. O kokios karių kuprinės, jas net sunku pajudinti iš vietos – sakė, kad sveria beneik keturiasdešimt kilogramų.“
Sekmadienio rytą kareivių pratybų sūkuryje atsidūrę vyresni labūnaviškiai sakė suprantą, kad tokių mokymų reikia: „Truputį išsigandau, kai dūmus paleido, bet vėliau nusiraminau. Čia reikia vadovautis posakiu, kad sunku pratybose, bet lengviau bus mūšiuose. Karo tikrai nelaukiame, bet gerai, kad kariai mokosi ir yra pasiruošę bet kokiems netikėtumams.“
Mokėsi įveikti tariamą priešą
Pratybų metu kariai atliko įvairiausias užduotis. Vieni užsiėmė žvalgyba, kiti ruošėsi atremti susigrūmimus su tariamu priešininku, treti tyrinėjo apylinkes. Dalis karių užduotis vykdė ne tik Labūnavoje, bet ir netoliese esančiose vietovėse. „Turime būti viskam pasiruošę. Tokios ir panašios pratybos rengiamos bent jau kartą per mėnesį. Šįkart pasitelkėme ir kolegas amerikiečius su sraigtasparniais, tad vietos gyventojams buvo ką pamatyti. Pagrindinis mūsų tikslas – išvaduoti tariamų priešų užimtas vietas. Su užduotimis susitvarkėme neblogai“, – sakė 207 kuopos vadas M. Magyla.
Pratybose ne tik vyrai
Labūnaviškiai neslėpė susižavėjimo pamatę, kad tarp karių savanorių netrūksta merginų. Jos drąsiai ima ginklus į rankas ir neturi kada skųstis nei sunkumais, nei lietumi. Jaunesnioji eilinė kaunietė Lina Bačėnaitė sakė, kad tokiose pratybose nėra nei vyrų, nei moterų – yra kariai: „Mes tampame visi lygūs. Atliekame patikėtas užduotis ir nebandome niekuo skųstis. Į savanorių gretas atėjau savo noru. Man čia patinka – po pratybų kartais jaučiu fizinį nuovargį, bet kitom prasmėm pailsiu. Manau, kad kiekvienas savo šalį mylintis tautietis neturėtų nusigręžti nuo pareigų – o būti pasiruošus apginti Tėvynę – svarbiausia.“
207 kuopos vadas M. Magyla negaili pagyrų Kėdainių krašto savanoriams: „Šioje kuopoje savanoriai iš Kėdainių ir Raseinių. Dabar turime apie 100 karių. Apie dešimt procentų iš jų – moterys. Visi savanoriai labai pareigingi, aktyvūs, patriotiški. Ne paslaptis, kad susidomėjimas savanoryste padidėjo prieš gerus metus, kai prasidėjo neramumai Ukrainoje ir vis garsiau pradėta kalbėti, jog ir mūsų šalis gali atsidurti pavojuje. Galiu tik priminti, kad kariais savanoriais gali tapti visi veiksnūs Lietuvos piliečiai nuo 18 iki 55 metų. Reikia turėti noro tarnauti Tėvynei, būti fiziškai pajėgiam, sveikam ir tyčia nepažeidusiam įstatymų.“