Praėjusį penktadienį, liepos 30 d., Kėdainių Br. Oškinio vaikų aviacijos akademijoje vyko atvirų durų diena Tarptautinės draugystės dienos proga. Sulaukta ypatingų svečių. Iš Pociūnų aerodromo į Kėdainių vaikų aviacijos aerodromą atskrido dvivietis lėktuvas AMBO II, kurį pilotavo AMBO eskadrilės vadovas Arvydas Šabrinskas ir Valdas Černius, Kauno eskadrilės vaikų skraidymo instruktorius.

Laukia vaikų nuo 9 iki 14 metų

„Mes norime pakviesti kėdainiečius apsilankyti vaikų aviacijos aerodrome ir iš arčiau susipažinti su vaikų aviacija, su mūsų veikla, taip pat laukiame ir naujų mokinių. Deja, šiandien yra didelis vėjas, dėl jo atėję vaikai negalės išbandyti skrydžio su sklandytuvu, bet tikimės, kad vėjas nurims į vakarą, ir kai tėveliai baigs darbą, vaikai galės pabandyti pariedėti, išbandyti savo jėgomis pilotuoti sklandytuvą LAK-16. Mažesni vaikai galės „pasisupti“ sklandytuve „Tununukas“, taip pat yra verdamas plovas ant laužo, kurio galės visi svečiai paragauti. Šalia yra edukacinis gėlynas, kuriame auga vaistažolės. Visi atvykusieji galės užsiplikyti kvapnios arbatos, – sakė Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Br. Oškinio vaikų aviacijos akademijos Kėdainių eskadrilės vedėja Kristina Virgayle.

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Br. Oškinio vaikų aviacijos akademijos vedėja Kristina Virgayle sakė, jog akademijoje laukiama vaikų nuo 9 iki 14 metų.

Br. Oškinio vaikų aviacijos akademija laukia vaikų nuo 9 iki 14 metų, mokslas yra visiškai nemokamas. Žiemos metu jie mokosi aviacijos teorijos, o vasaros laikotarpiu vyksta praktiniai užsiėmimai vaikų aviacijos aerodrome. Mokymų pradžioje vaikai pirmiausia išmoksta riedėti su sklandytuvu, paskui po truputį prasideda šuoliukai ir galiausiai – skraidyti.

Sklandytuvas ,,Tununukas“ skirtas vaikams nuo trejų iki devynerių metų. (A. Raicevičienės nuotraukos)

Šiuo metu Br. Oškinio vaikų aviacijos akademiją Kėdainiuose lanko 15 vaikų, o iš viso Lietuvoje daugiau nei 200 vaikų. Norinčiųjų skristi yra, tikimasi, kad jų bus daugiau.

Buvęs mokinys tapo
skrydžio instruktoriumi

Nuo pačių pirmų dienų tuometinę Br. Oškinio vaikų aviacijos mokyklą lankęs, o šiandien pats vaikus mokantis skrydžio instruktorius Andrius Čechanavičius pasakojo, kad šią mokyklą jam užrodė tėvai, ją lankė ir jo sesės, po to ją pats baigė, o gyvenimas privertė atgal grįžti.

Skrydžio instruktorius Andrius Čechanavičius teigė pats baigęs tuometinę Br. Oškinio aviacijos mokyklą.

Instruktorius sakė laukiantis tokių vaikų, kurie būtų pasiruošę mokytis to, ko čia atėjo, kad klausytų instruktoriaus, kad galima būtų pasiekti rezultatų. „Nuo pačių pirmųjų startų vaikai nori skristi. Po truputį, po truputį mes prieiname prie to, kad vaikai jau skrenda. Kiekvienam individualiai – vienam sekasi greitai suvaldyti sklandytuvą, kitam trunka ilgiau. Kaip ir mokykloje, sausa teorija nelabai vaikams patinka, mes aiškinamės žaisdami, vyresniems perteikiame rimtesnę teoriją. Su jaunesnio amžiaus vaikais mes žaidžiam, paišom ant lentos, aiškinam, kodėl taip yra, kad jam smagiau būtų tą dalyką suprasti. O vasaros pradžioje žiūrim, kaip tą teoriją suprato“, – komentavo A. Čechanavičius.

Devynmetis Armandas tvirtai apsisprendęs lankyti šią mokyklą.

Pakalbintas devynerių metų Armandas sakė, kad apie šią mokyklą sužinojo iš mamos. Su sklandytuvu pabandė važinėti, ir labai patiko. Jau kartą buvo pradėjęs lankyti šią mokyklą, bet liovėsi, dabar bus antras bandymas. Tačiau mokytis čia, kaip pats sakė, jo apsisprendimas dabar bus tvirtas.

Atskrido AMBO II lėktuvu

Iš Pociūnų aerodromo 130 km/val. greičiu į Kėdainių vaikų aviacijos aerodromą atskrido dvivietis lėktuvas AMBO II, kurį pilotavo AMBO eskadrilės vadovas Arvydas Šabrinskas ir Valdas Černius, Kauno eskadrilės vaikų skraidymo instruktorius. Vyrai sakė, kad didelis vėjas skristi jiems netrukdė, tik dėl pernelyg didelio garso kabinoje lėktuvą jie buvo priversti nutupdyti.

Atstatytas 1927 metais sukurtas AMBO II lėktuvas.,

AMBO eskadrilė – kas tai yra? Tai Lietuvos aviacijos instruktorių grupė, kurios tikslas atstatyti aviakonstruktoriaus Antano Gustaičio lėktuvus, su jais skraidyti, rodyti žmonėms, pasakoti istorijas.

„Šiandien atskridome pas vaikus su lėktuvu AMBO II. Šis lėktuvas buvo 1927 metais pastatytas, prieš 4 metus atkurtas. Tai pirmasis Lietuvos lietuviškas karinis mokomasis orlaivis, naudotas karinėse oro pajėgose nuo 1927 metų,“ – pasakojo AMBO eskadrilės vadovas.

Paklaustas, ar sunku jį valdyti, A. Šabrinskas nedaugžodžiavo: „Malonu, nesudėtinga“.

Lėktuvas atkurtas 80 proc.

Arvydas Šabrinskas, AMBO eskadrilės vadovas, informavo, kad lėktuvui atstatyti pakako nuotraukų. „Mes jas išdidinome, mūsų žmonės yra nagingi, skaitėm įvairiausius įrašus, ir štai mums pavyko – 80 proc. AMBO II panašus į tą, koks buvo jo pirmtakas. Medžiagos naudotos tokios pat – drobė, metalas, medis. Drobė apdorota šešiais sluoksniais lako ir dar dviem sluoksniais dažų. Prilietus jausmas toks, lyg tai būtų metalas. Tik spalvos nežinojom, kokia turėtų būti. Ją parinkome maždaug tokią, kokia turėtų būti iš aprašymo“, – teigė pašnekovas.

AMBO eskadrilės vadovas Arvydas Šabrinskas (iš dešinės) ir Valdas Černius, Kauno eskadrilės vaikų skraidymo instruktorius, į Kėdainių vaikų aviacijos aerodromą atskrido dviviečiu lėktuvu AMBO II.

„Lėktuvas AMBO I šiuo metu yra atkuriamas Panevėžyje, vienas chirurgas dirba pats. Šiuo metu taip pat atkuriamas AMBO III lėktuvas. Lietuvoje yra daugiau senovinių lėktuvų, nebūtinai AMBO. Mes subūrėme grupę entuziastų, kurie skraido su senoviniais lėktuvais. Kitą savaitgalį skrendam į Tartu, į aviacijos šou su senoviniais orlaiviais“, – kalbėjo pilotas.

Valdas Černius, Kauno eskadrilės vaikų skraidymo instruktorius, pajuokavo, kad jei paukščiai išmoko savo mažylius skristi, tai ir mes galime išmokyti savo vaikus skristi. O žinios apie aviaciją yra mūsų ateitis.