Kad ir kaip būtų liūdna, laukuose besibūriuojantys gandrai jau pranašauja rudenį. Nuo seno sakoma, kad gandrai išskrenda rugpjūčio 24-ąją, per šv. Baltramiejų. Sirutiškiečiai turi tradiciją šį įvykį paminėti prasmingai. Šį penktadienį, rugpjūčio 26-ąją, Sirutiškio kaime jau tryliktą kartą rengiamos Gandrų palydos.

Renginio sumanytojas sirutiškietis Kęstutis Volkus kviečia dalyvauti visus norinčius kraštiečius, mūsų rajone apsistojusius ukrainiečius ir žada smagią šventinę programą.

Bendra malda ir vaišės

Šiemet renginyje plevėsuos Lietuvos ir Ukrainos vėliavos, skambės abiejų šalių himnai. Žinoma, nebus apsieita be tradicinio Gandrų palydų himno, kurį užves sirutiškiečių folkloro ansamblis „Radasta“.

Laimės simbolių įmetimo į puodus ritualu bus pabaigtos virti vaišės: „Baltramiejaus šiupinys“ ir ukrainietiški barščiai, kuriais vaišinsis visi renginio dalyviai.

Ilgametė Surviliškio seniūnijos seniūnė Vanda Petrauskienė maišo ir su gerais linkėjimais užkalba Baltramiejaus šiupinį.

Bendrai maldai už Ukrainą pakvies, šventės dalyvius ir vaišėms paruoštą maistą palaimins Kėdainių šv. Jurgio parapijos klebonas Artūras Stanevičius.

Tolerantiškiausias kaimynas

Šventės organizatoriai turi gražią tradiciją – kasmet įteikia nominaciją „Tolerantiškiausias kaimynas“ ir pasidžiaugia gandrų atneštais naujagimiais. Šiemet „Tolerantiškiausio kaimyno“ nominacija skiriama žmonėms, atliekantiems prasmingą darbą – padedantiems nuo karo bėgantiems Ukrainos žmonėms. Taip pat bus pasveikinta šeima, kurią aplankė gandrai ir dovanojo nuostabią mažylę.

Vėliau, apie 18.30 val., prasidės koncertas, kuriame smagiomis dainomis linksmins folkloriniai ansambliai „Radasta“ ir „Tyrulė“, liaudiški vokaliniai instrumentiniai ansambliai „Senamiestis“ ir „Giedra“, „Miegėnų kapelija“, popmuzikos atlikėjai Asta Mažuolienė, Albertas Ramanauskas ir Danguolė Barauskienė. Vyks šokių vakaras.

Koncerto metu bus vaišinamasi šiupiniu, barščiais, kepinta duona, „Baltramiejaus žolelių“ arbata bei maistu, kurį atsinešite lauknešėliuose.

Dovanos ukrainiečiams

Renginio metu svečiams bei žiūrovams bus sudaryta galimybė atvežtą labdarą asmeniškai perduoti ukrainiečiams – karo imigrantams. Reikalinga geros būklės buitinė technika, virtuvės bei stalo reikmenys, ilgai negendantys maisto produktai, šviežios daržovės bei vaisiai ir kita.

Vienas iš tradicinių Gandrų palydų organizatorių bei vedančiųjų Kęstutis Volkus.

„Renginio metu bus galima užmegzti asmenines pažintis su ukrainiečiais ir, esant galimybėms, juos globoti ateityje. Laukiame visų: mažų ir didelių, jaunesnių ir vyresnių, kaimynų bei iš toliau atvykstančių“, – nuoširdžiai kviečia K. Volkus.

Tradicinėje vietoje

Gandrų palydos vyks tradicinėje vietoje: Sirutiškio ekologiniame-botaniniame skvere, Kruosto gatvėje, ties 9-uoju ir 10-uoju numeriais paženklintomis sodybomis. Svečiai atvykti ir už stalų įsikurti kviečiami nuo 17 val., renginio pradžia 17.30 val.

Įamžintas seniausiojo Sirutiškio kaimo gandralizdžio jauniklių pulkelis.

Pagrindiniai renginio organizatoriai bei rėmėjai: Kęstutis Volkus ir Alberto bei Gražinos Ramanauskų šeima. Renginį taip pat remia Surviliškio seniūnija, Sirutiškio bendruomenės centras, Kėdainių kultūros centras, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių draugijos Kėdainių skyrius, Violetos ir Algio Urbonavičių, Henriko ir Violetos Docių šeimos.

Išperėti ir išauginti 76 gandriukai

Gandrai ir gandralizdžiai – neatskiriamas Lietuvos peizažo, namų, šeimos simbolis. Tad pagarba šiam paukščiui puoselėjama ir Sirutiškyje. Štai Violeta Dociuvienė prisimena gandralizdžio istoriją: senasis Sirutiškio gandralizdis buvęs ant vandens bokšto, tačiau 1999 m. rudenį šis nuvirto. Kitų metų pavasarį Violetos vyras Henrikas padarė gandralizdžio pagrindą, pasikvietė kaimyną Antaną Radvilavičių ir trise įkėlė į šalia buvusį elektros stulpą. Pasakojama, kad tris dienas gandrai skraidė aplink, kol ėmė krauti lizdą. Tais metais jie išperėjo 4 gandriukus. Pasak V. Dociuvienės, per 22 metus tame lizde buvo išperėti ir išauginti 76 gandriukai, iš jų tris kartus buvę po 5, aštuonis kartus po 4, o štai šiemet gandrai išperėjo ir užaugino 2 gandriukus.

K. Volkaus asmeninio archyvo nuotraukos

Titulinė nuotrauka:

Kėdainių KC Sirutiškio kaimo folklorinis ansamblis „Radasta“ – nuolatinis Gandrų palydų dalyvis.