Jau dešimtus metus Kėdainių krašto muziejaus organizuojamas kultūros ir istorijos festivalis „Radviliada“, skirtas kunigaikščių Radvilų laikotarpio istorijai ir kultūrai, kviečia į gausybę nemokamų įvairių renginių – nuo istorikų diskusijos, teatro pasirodymų, koncertų iki istorinių valgių ragavimų.
Šiemet festivalio renginiai vyksta net 4 miestuose – pirmasis renginys dar rugpjūčio mėnesį įvyko Svėdasuose, rugsėjo 6 – 8 dienomis tęsis Kėdainiuose ir Raudondvaryje, o baigsis rugsėjo 13 d. Biržuose.
Kėdainių krašto muziejus kartu su partneriais kiekvienais metais festivalio „Radviliada“ renginiuose dalyvauti sukviečia atlikėjus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš įvairių užsienio šalių. Šiemet jų sulauksime iš Latvijos, Lenkijos, Estijos, Italijos.
Pagrindinė festivalio programa vyks Kėdainiuose, kur 2015 m. ir gimė šio festivalio idėja.
Rugsėjo 6 d., penktadienį, 15.30 val. Kėdainių krašto muziejuje (Didžioji g.19) festivalis tradiciškai prasidės profesorių Raimondos Ragauskienės, Aivo Ragausko ir Deimanto Karvelio diskusija, kurios tema „Prieš 400 metų Kėdainiuose pirmą kartą paminėti žydai. Tautinių bendruomenių reikšmė miesto raidai“.
Po diskusijos, 17.30 val. visi kviečiami į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią, kur jaunų baroko operos kūrėjų kolektyvas Lieto fine (Lietuva, Latvija, Lenkija, Italija) specialiai šiam festivaliui ruošia interaktyvią Henry Purcell semioperos „Fėjų karalienė“ (The Fairy Queen, 1692, pagal W. Shakespeare komediją „Vasarvidžio nakties sapnas“) interpretaciją.
Henry Purcell laikomas vienu originaliausių kompozitorių tarp savo amžininkų Europoje. Jis kompozicijos subtilybių mokėsi tiek iš senųjų muzikos meistrų, tiek iš savo laikmečio kūrėjų. Įdomu tai, kad H. Purcell rašytos operų uvertiūros pasižymi prancūzišku stiliumi.
Svarbiausia jo kūrybinio palikimo dalis – daugiau nei šimtas dainų, tragiškoji opera „Didonė ir Enėjas” ir semiopera „Fėjų karalienė”.
Kūrybinės komandos žiniomis, ligi šiol „Fėjų karalienė“ nebuvo statyta Lietuvos scenoje, turbūt dėl savo didžiulės apimties. „Radviliados“ festivaliui ruošiama sutrumpinta interaktyvi semioperos versija suteiks progą kūrėjams ir publikai prisiliesti prie šio daugialypio kūrinio. Pasirodyme suskambės ir labai retai Lietuvos scenoje girdimas instrumentas – virginalis.
Jis laikomas mažuoju klavesino broliu dėl švelnaus ir subtilaus tembro.
Rugsėjo 7 d. nuo pat 10 val. ryto Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centre Arnetų name kieme (Radvilų g. 21) visi kviečiami susipažinti su XVII a. LDK ginkluote ir to laikmečio karyba.
11 val. Arnetų namo kiemelyje skambės ir Gvido Kovėros dūdmaišiu atliekamos lietuvių karo dainos.
12.30 val. prof. Rimvydas Laužikas ir Anželika Laužikienė Arnetų namo kiemelyje kvies į Radvilų kulinarinio paveldo mokymus, kurių metu turėsite išskirtinę galimybę ne tik išmokti pasigaminti batvinių barščių pagal XVII a. receptą, bet ir jų paragauti.
Pavakarę, 16 val. visi festivalio svečiai bus pakviesti stebėti lenkų renesanso poeto J. Kochanowskio poezijos rinkinio „Niekai“ teatralizuoto pristatymo Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje.
Dalyvauja: aktoriai – Vladas Bagdonas, Birutė Mar. Atlikėjai – Saulius Petreikis, Aistė Bružaitė, Maria Pomianowska, Aleksandra Kauf – Tyrała, Anna Klimczyk. Režisierius – Jaroslaw Kilian (Lenkija).
Šios dienos festivalio renginius užbaigs 18 val. Daugiakultūriame centre (Paeismilgio g. 12b), kur skambės ir žavės nuostabus kvarteto „Baroque Contempo“ (Lietuva) koncertas „Kai barokas suskamba kitaip“ su vizualine instaliacija, sukurta menininkų A. Žudžio ir D. Mikonytės.
Paskutinę „Radviliados 2024“ dieną Kėdainiuose, rugsėjo 8 d., sekmadienį, sulauksime svečių iš kaimyninių šalių.
15 val. Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g.3) vyks senosios muzikos ansamblio Festa Di Corte (Estija) koncertas „Rūmų šventė“, o vakare, 17 val. Daugiakultūriame centre kviesime pasiklausyti vieno profesionaliausių, originaliausių ir įspūdingiausių Latvijos kamerinių ansamblių ART-I-SCHOCK kartu su prof. Guntars Pranis koncerto „ARTI-I-CLASSIC“.
Festivalio renginiai nemokami.
Visa kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada 2024“ programa (rugsėjo 6-13 dienomis)
Rugsėjo 6 d., penktadienį
Kėdainių krašto muziejuje (Didžioji g. 19)
15.30 val. PROF. RAIMONDOS RAGAUSKIENĖS, PROF. AIVO RAGAUSKO IR PROF. DEIMANTO KARVELIO DISKUSIJA „PRIEŠ 400 METŲ KĖDAINIUOSE PIRMĄ KARTĄ PAMINĖTI ŽYDAI. TAUTINIŲ BENDRUOMENIŲ REIKŠMĖ MIESTO RAIDAI“.
Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 3)
17.30 val. HENRY PURCELL SEMIOPEROS „THE FAIRY QUEEN“ („FĖJŲ KARALIENĖ“, 1692, PAGAL W. SHAKESPEARE‘O KOMEDIJĄ „VASARVIDŽIO NAKTIES SAPNAS“) INTERPRETACIJA. DALYVAUJA: BAROKO OPEROS KŪRĖJŲ KOLEKTYVAS LIETO FINE (LIETUVA,LATVIJA, LENKIJA,ITALIJA).
Rugsėjo 7 d., šeštadienį
Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name kieme (Radvilų g. 21)
10.00 val. VIDURAMŽIAI LT VIDURAMŽIŲ GINKLŲ IR ŠARVŲ EKSPOZICIJOS PRISTATYMAS.
11.00 val. VIDURAMŽIAI LT XVII A. LDK KARYBOS PRISTATYMAS.
GVIDO KOVĖROS DŪDMAIŠIU ATLIEKAMOS LIETUVIŲ KARO DAINOS.
12.30 val. RADVILŲ KULINARINIO PAVELDO MOKYMAI IR PRISTATYMAS VISUOMENEI. PROF. RIMVYDAS LAUŽIKAS IR ANŽELIKA LAUŽIKIENĖ.
Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g.3)
16.00 val. LENKŲ RENESANSO POETO, VALDOVO ŽYGIMANTO AUGUSTO SEKRETORIAUS J. KOCHANOWSKIO (1530-1584) POEZIJOS RINKINIO „NIEKAI” TEATRALIZUOTAS PRISTATYMAS. DALYVAUJA: AKTORIAI – VLADAS BAGDONAS, BIRUTĖ MAR, ATLIKĖJAI – SAULIUS PETREIKIS, AISTĖ BRUŽAITĖ, MARIA POMIANOWSKA, ALEKSANDRA KAUF – TYRAŁA, ANNA KLIMCZYK. REŽISIERIUS – JAROSLAW KILIAN (LENKIJA).
Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre (Paeismilgio g. 12b)
18.00 val. KAI BAROKAS SUSKAMBA KITAIP. KVARTETO BAROQUE CONTEMPO (LIETUVA) KONCERTAS SU VIZUALINE INSTALIACIJA, SUKURTA MENININKŲ ADOMO ŽUDŽIO IR DALIOS MIKONYTĖS.
Kauno rajono muziejuje (Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r.)
15.00 val. SENOSIOS MUZIKOS ANSAMBLIO „FESTA DI CORTE“ (ESTIJA) KONCERTAS „RŪMŲ ŠVENTĖ“
17.00 val. PROF. RIMVYDO LAUŽIKO IR ANŽELIKOS LAUŽIKIENĖS RADVILŲ KULINARINIO PAVELDO MOKYMAI IR PRISTATYMAS VISUOMENEI
Rugsėjo 8 d., sekmadienį
Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g.3)
15.00 val. RŪMŲ ŠVENTĖ. SENOSIOS MUZIKOS ANSAMBLIO FESTA DI CORTE (ESTIJA) KONCERTAS.
Kėdainių krašto muziejus Daugiakultūriame centre (Paeismilgio g. 12b)
17.00 val. ARTI-I-CLASSIC. ANSAMBLIO ART-I-SCHOCK IR PROF. GUNTARS PRANIS (RATUKINĖ LYRA) KONCERTAS (LATVIJA).
Rugsėjo 13 d., penktadienį
Biržų krašto muziejuje „Sėla“ (Radvilos g.3)
18.00 val. PROF. RIMVYDO LAUŽIKO IR ANŽELIKOS LAUŽIKIENĖS RADVILŲ KULINARINIO PAVELDO MOKYMAI IR PRISTATYMAS VISUOMENEI.
Visi festivalio renginiai nemokami.
Festivalio renginių metu bus filmuojama ir fotografuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai bus naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir kt.
Festivalio organizatorius – Kėdainių krašto muziejus
Festivalį finansuoja – Lietuvos kultūros taryba, Kėdainių rajono savivaldybė
Festivalio partneriai – Instytut Adama Mickiewicza (Lenkija), Uus Kontsert (Estija)
Plačiau apie renginius: www.kedainiumuziejus.lt/parodos-ir-renginiai/
Festivalio socialinis tinklas Facebook – www.bit.ly/festivalisradviliada
Šaltinis ir nuotraukos: Kėdainių krašto muziejaus
(Viršelio nuotr.: „Radviliada 2023” / fotografas Algimantas Barzdžius)