Sekmadienis, 27 spalio, 2024
7.3 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauPravartu žinotiKvailiau nesugalvosi: malkas džiovino orkaitėje, o po to teko kviesti ugniagesius

Kvailiau nesugalvosi: malkas džiovino orkaitėje, o po to teko kviesti ugniagesius

-

Nors spalis šiemet yra šiltesnis, visgi namuose jau reikia pasišildyti patalpas. Nemažai individualių namų gyventojų vis dar kūrena malkas. Tiesa, jos turi būti išdžiovintos.

Galulaukių kaimo gyventojai tuo laiku nepasirūpino, tad nusprendė malkas išdžiovinti… orkaitėje! Kaip ir reikėjo tikėtis, be ugniagesių čia neapsieita.

Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba informavo apie vakar prieš vidurnaktį kilusį gaisrą Josvainių sen., Galulaukių k., Ilgojoje g.

,,22.40 val. Bendrajam pagalbos centrui pranešta, kad krosnyje dega malkos, negali užgesinti, tad paprašyta ugniagesių pagalbos. Atvykus nustatyta, kad asmenys kūrena krosnį, krauna malkas į orkaitę ir taip bando išdžiovinti.

Būnant vietoje, orkaitėje įkaitusios malkos užsidegė, tad buvo išneštos į lauką ir užgesintos. Įvykis tiriamas“, –teigia Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyresnioji specialistė Džiuginta Vaitkevičienė.

Žmonės elgiasi neapgalvotai

Ugniagesiai gelbėtojai teigia, kad gaisrai labai dažnai kyla dėl pačių gyventojų neatsakingo elgesio, neapgalvotų sprendimų. Jie apkrauna krosnis visokiais degiais daiktais: malkomis, popieriais, drabužiais, batais, nesuvokdami, kad šie daiktai lengvai gali įkaisti ir užsidegti. Būna ir tokių atvejų, kai bandant įkurti krosnį, naudojamas degusis skystis, kas yra labai pavojinga, nes ugnies pliūpsnis gali nudeginti per arti esantį žmogų, uždegti jo drabužius. Tokiu būdu jau yra nukentėjęs ne vienas asmuo, dėl nudegusių rankų, veido ar kojų teko žmones vežti į ligoninę.

Norint apsaugoti save ir savo turtą, būtina laikytis saugumo reikalavimų ir kūrenimo sezonui ruoštis ne tuomet, kai jis prasideda, o kur kas anksčiau. Rūpestingi šeimininkai stengiasi malkų įsigyti bent metams ar dviem į priekį, kad jos tinkamai pradžiūtų. Tiesa, galima nusipirkti jau išdžiovintų malkų, bet jos yra brangesnės, tad ne kiekvienas išgali tokių nusipirkti.

Kodėl malkos turi būti sausos?

Pasak specialistų, šlapias malkas sunku įkurti, sunkiau pakyla katilo degimo temperatūra, jos išskiria mažiau šilumos. Tinkamas malkų drėgnumas siekia iki 20 %, o ką tik pjautoje medienoje drėgnumas būna apie 50%. Norint tinkamai išdžiovinti, gali prireikti ne kelių mėnesių.

Kėnių ir topolių mediena naudojimui tinka jau po metų, liepa, beržas, alksnis džiūsta pusantrų metų. Buko, uosio ir vaismedžių malkas pageidautina džiovinti dvejus metus. Perlaikius malkas keletą metų, jų kaitrumas mažėja.

Kaip teisingai laikyti malkas?

Malkas geriausia laikyti po stogu, patalpos turi būti gerai vėdinamos, kitaip malkos ims pelyti.

Galima laikyti ir lauke, bet rietuvės turi būti sukrautos sausoje vietoje, svarbu palikti tarpus, kad būtų geresnė ventiliacija. Drėgnu oru rietuves reikėtų apdengti, kad nepatektų vanduo. Jokiu būdu neapvyniokite rietuvės polietilenine plėvele! Į rūsį rekomenduojama krauti ne šviežiai suskaldytas malkas, o tik gerai išdžiūvusias, iš rietuvės.

,,Kėdainių mugės“ ir Kauno PGV inf.

Asociatyvi nuotr.

reklama

Taip pat skaitykite