Gal ir nėra nieko keista, kad spalvingi ir linksmieji paukštukai nutūpė ant lentynos Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos Surviliškio struktūriniame teritoriniame padalinyje. Nes kovas – sugrįžtančių paukščių mėnuo.
Šiuos paukštukus pagamino Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinės mokyklos pradinukai, vadovaujami mokytojos Aušros Kuliešienės.
Pamoka apie paukščius
Kad pavasario būtų laukti smagiau, buvo vykdomas projektas „Kovas – sugrįžtančių paukščių mėnuo“.
Pavasarinius paukštukus nutupdė Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinės mokyklos pradinukai su savo mokytoja Aušra Kuliešiene.
Ir ne be reikalo – kovas Lietuvoje laikomas paukščių sugrįžimo mėnesiu. Kovą minime vieversio, 40 sugrįžtančių paukščių dieną ir kt.
Pristatę savo rankomis pagamintų paukštukų parodą, mokinukai džiaugėsi savo kūriniais, o pristatydami juos pasakojo apie kiekvieną paukštį – kaip, kur ir kada jį galima pamatyti, kuo lesinti.

Paukščius ne tik gamino
Aušra Kuliešienė, pradinių klasių mokytoja, kurios klasėje mokosi 2 trečiokai ir 10 ketvirtokų, pasakojo apie iššūkius, su kuriais susidūrė jos ugdytiniai: „Tai buvo puiki pamoka, kai vaikai pasinaudojo įvairiomis technologijomis.
Reikėjo su gręžimo staklėmis prasigręžti stovelį, ant kurio laikysis paukščiukai, iš putplasčio ir gipsinio tvarsčio pagaminti paukštį, pasitelkus erdvinį mąstymą, nudažyti jį, pasirinkti informacijos apie jį ir viešai pristatyti”.
Paukštukai buvo pagaminti per keletą dienų ir, kaip tik baigus kūrybinį procesą, jie buvo bibliotekoje pristatyti.
„Vaikai turėjo surinkti įdomiausius faktus apie savo paukštį, kad draugai galėtų pamatyti jį iš kitos pusės ir sužinoti, kodėl svarbu jį pažinti. Tai buvo visi Lietuvos paukščiai: musinukės, šarkos, sniegenos, net vištaitės kelios buvo“, – komentavo mokytoja.





Mokinukai rinkosi medžiagą
Mokiniai apie paukščius medžiagą rinkosi patys. Jie rašė informacinius pranešimus, juos apipavidalino, tačiau tekstus turėjo išmokti mintinai.
Paruošti pranešimai liko pas mokytoją, o pristatydami paukščius, lavindami atmintį, jie pasakojo tiek, kiek atsimena. Vaikams buvo smagu ir vieniems kitų pasiklausyti.
Tūrinių kūnų dažymas taip pat buvo didelis iššūkis – reikėjo pasirinkti tokią poziciją, kad paukštis atrodytų taisyklingai ir būtų pastebimi paukščio judesiai.
Paukščių kūnų formavimas iš gipsinio tvarsčio taip pat kėlė iššūkių.
Pasak A. Kuliešienės, tai buvo kūrybinis darbas, toks buvo mokinių požiūris.
„Dekoravimas buvo sunkiausia darbo dalis. O vėliau jau sekė informacijos rinkimas ir gebėjimas pristatyti. Tai buvo ir viešo kalbėjimo pamoka, kurios niekada nėra buvę“, – pasakojo mokytoja.








Paukščiai suskris į mokyklą
„Mes klasėje turime labai daug žurnalų „Lututė“. Kai kuriems vaikams pavyko rasti informacijos iš šių žurnalų, nors daugiausia jie naudojosi internetu, nes informacija čia pasiekiama greičiau“, – pasakojo mokytoja Aušra.
Savaitę praleidę bibliotekoje, paukščiai „suskris“ į mokyklą, jie tikrai ras vietą kur „nutūpti“, papuošdami mokyklos erdves.
„Ruošiamės Mamos dienos koncertui, kuriame pristatysime savo geriausius darbus – filmuosime, rodysime ir džiaugsimės visais pasiekimais, dailės darbais. Šie paukščiai taip pat bus skirti tai dienai”, – teigė mokytoja.
Kelia inkilus
Į inkilų gamybos ir kėlimo akciją įsijungė visi Surviliškio V. Svirskio pagrindinės mokyklos mokiniai.
Nuo praėjusio trečiadienio inkilai buvo pradėti kelti į medžius.
Visi mokiniai namuose su tėveliais gamina inkilus, o atskiromis dienomis skirtingos klasės juos kelia į šalia mokyklos esančius medžius.
Pradinukai netgi patys pasirinko medžius, į kuriuos norėtų kelti inkilus.
Vyrai sulipo į medžius, o mokinukai su inkilais rodė, kur juos kelti. Paaiškinta, kad inkilas turi „žiūrėti“ į pietus arba rytus, nors vaikai norėjo, kad jie būtų atsukti į šiaurę.






(A. Kuliešienės nuotr.)