Kėdainiuose, Lukšio gatvėje įsikūrusiuose VšĮ Gyvenimo namuose sutrikusio intelekto asmenims, veiklą pradėjo socialinės dirbtuvės. Jose negalią turintys žmonės savo rankomis kuria neįtikėtino kruopštumo kokybiškus dirbinius iš tekstilės, popieriaus ir kitų medžiagų. Įgijus pasitikėjimo savo jėgomis, jau dairomasi rinkos gaminiams realizuoti.

Jaučiasi reikalingi

Gegužės pradžioje šalyje startavo Institucinės globos pertvarkos projekto antrasis etapas – projektas „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, finansuojamas iš Europos socialinio fondo. Šį projektą įgyvendina Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bendradarbiaudamas su projekto partneriais įvairiuose regionuose.

„Mes esame šio projekto partneriai ir vystome socialinių dirbtuvių paslaugą proto ir (arba) psichikos negalią turintiems darbingo amžiaus neįgaliesiems, – naujovę pristatė VšĮ Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims direktorė Asta Rekštienė. – Socialinėse dirbtuvės gaminame įvairius gaminius, už šį darbą neįgalieji kiekvieną mėnesį gauna kompensacijas. Tai labai juos motyvuoja – žmonės jaučiasi įvertinti ir reikalingi, kad gali užsidirbti.“

Atsižvelgs į paklausą

Socialinėse dirbtuvėse darbuojasi 10 proto negalią turinčių žmonių. „Gaminame papuošalus, įvairius odinius padėkliukus, siuvame pirkinių krepšelius ir kitus gaminius. Vertiname poreikį, atsižvelgsime į tai, ko reikės norintiems pirkti mūsų gaminius. Stengiamės gaminti kokybišką, gražų, rinkoje paklausų produktą. Žinoma, tam reikia įsigyti priemonių, kurios kainuoja nemažai. Kiekvieną mėnesį iš projekto lėšų galime skirti pinigų sumą medžiagoms, reikalingoms gamybai. Taip pat dėkojame UAB „Texdan“, kuri dovanoja medžiagų mūsų socialinėms dirbtuvėms“, – sakė įstaigos vadovė. 

VšĮ Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims direktorė A. Rekštienė (kairėje) ir užimtumo specialistė V. Gaučienė pristatė socialines dirbtuves.
 

Socialinių dirbtuvių idėjai įgyvendinti įdarbintos keturios darbuotojos. Užimtumo specialistė Virginija Gaučienė dirba su dirbtuvių dalyviais, jai padeda individualios priežiūros specialistė Daiva Povilauskienė. Socialinė darbuotoja Violeta Voznikė vertino negalią turinčių žmonių darbinius gebėjimus, poreikį bei, atsižvelgdama į kiekvieno lūkesčius, sudarė individualius užimtumo planus. 

Nori dalintis grožiu

„Mane sužavėjo tai, kad kiekvienas iš šių žmonių nori dalintis tuo, ką geba. Įsiminė Vaidos, kuri neria vąšeliu nuostabias pirštines ir servetėles,  žodžiai: „Mes norime kurti grožį ir jį atiduoti kitiems“. Iš tiesų tai nepaprasto kruopštumo darbeliai. Pavyzdžiui, Paulius gamina iš odos apyrankes, kurios šiuo metu turi tikrai didelę paklausą. Loreta veria karoliukus, Simona atrado save nėrime, Ingutė apneria vąšeliu odines detales ir jos virsta nuostabiais padėkliukais. Evelina neria taip pat vąšeliu kilimėlius, užvalkalus pagalvėlėms.“, – šiltai apie kiekvieną socialinių dirbtuvių dalyvį pasakojo V. Voznikė.

Ypatingi yra Algio darbai. Sunku patikėti, iš kokių paprastų priemonių jis kuria grožį. Popieriumi apklijuoti ir dekoruoti balionai virsta indais, tualetinio popieriaus kartono ritinėliai – origami technika atliktais paveikslais, šviestuvais, dekoratyvinėmis daiktadėžėmis.

„Algirdas neria karolių pagrindą: ant kieto smailo strypelio apmezga juostelę ir formuoja pagrindą, prie kurio vėliau pridėjus kitų lementų, gimsta nuostabus papuošalas. Kiekvienas žmogus socialinėse dirbtuvėse atlieka darbą ar tam tikrą operaciją pagal savo gebėjimus. Pavyzdžiui, Arvydas atlieka sudėtingesnį vyrišką darbą – šlifuoja kietesnes medžiagas, kad jos įgytų tam tikrą formą, o Apolonija ruošia medžiagines detales kilimėlių gamybai“, – sakė socialinė darbuotoja.

Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims socialinėse dirbtuvėse verda darbas – žmonės džiaugiasi, kad jų gaminiai bus reikalingi bendruomenei.

Ieško rinkos

Šis trejus metus truksiantis projektas plečia neįgaliųjų savarankiškumo ir įsiliejimo į bendruomenę galimybes. „Tai projektas, iš kurio mes ne vien tik gauname naudą, bet turime įnešti ir savo indėlį – turime užsidirbti pinigėlių. Todėl ieškome rinkos, kur galėtume gaminius parduoti“, – sakė įstaigos vadovė A. Rekštienė.

Šiais reikalais rūpinasi nuo liepos 1-osios dirbanti rinkodaros specialistė Miglė Tereikytė. Ji sukūrė puslapį „Dovanok gerumą“ socialiniame tinkle „Facebook“, kuriame galite apžiūrėti gaminius, taip pat bendrauja su mugių organizatoriais, kurie priimtų prekiauti socialinių dirbtuvių dalyvių darbais.

Rinkodaros specialistė M. Tereikytė rūpinasi gaminių realizavimu, o socialinė darbuotoja V. Voznikė vertina negalią turinčių žmonių darbinius gebėjimus, sudaro individualius užimtumo planus.

VšĮ Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims adresas – Kėdainiai, Lukšio g. 16.

/Autorės ir VšĮ Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims nuotraukos/

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.