Didžiosios metų šventės visai čia pat, tad šeimi­ninkės jau ruošiasi joms. Šventiniam stalui reikalingų produktų dairomasi ne tik prekybos centruose, bet ir turguje.

Didžiausia pirkėjų apgultis centrinėje miesto turgavietėje buvo prie žuvies bei mėsos gaminių prekystalių. Prekybininkai net sukaitę rinko pirkėjų pageidaujamus produktus, juos svėrė, skaičiavo grąžą.

Kadangi Kūčioms labiausiai tinka pasninkiški valgiai, tai nemažai žmonių pirko šaldytos arba rūkytos žuvies. Ant prekystalio matėsi ir įvairiais kiekiais išfasuotos silkės. Pardavėjas juokavo, kad turi „tinginių“ silkės, kainuojančios 7 eurus, kuri nei galvos, nei kaulų neturi – „dedi ant stalo ir valgai“.

„Pirkau tilapiją ir šamą. Bus šventėms. Turguje perku, nes parduotuvėse nėra tokio didelio pasirinkimo, be to, ten žuvis atšildo, po to vėl užšaldo…

Galvoju, šiemet Kūčių stalas bus brangesnis, nes kainos pakilusios, truputį kažką pasiruošiu, 12-os patiekalų jau tikrai nebus“, – tikino žuvies pirkusi Zanė.

Turguje – ir džiovinti produktai

Ruošiant Kūčių stalą, neišsiverčiama be aguonų, spanguolių, džiovintų vaisių ir, žinoma, grybų.

„Baravykai – lenkiški, 2 eurai už 20 g. Pas mus šiemet jų nebuvo, Žemaitijoj augo, o čia – ne. Turiu lietuviškų voveraičių – 4 eurai už 40 gramų.

Dar žmonės iš manęs perka džiovintus obuoliukus, už 100 g – 1,50 Eur. Obuoliukus džiovinu pats, juos visada nulupu, išimu visas sėkliukes. Už 200 g kriaušių prašau 2,50 Eur, panašiai ir už slyvas, bet galima dar pasiderėti“, – sakė Vytautas.

Kūčioms turguje taip pat galima nusipirkti aguonų, spanguolių, kviečių, džiovintų vaisių bei grybų.

„Pusė litro spanguolių – 2 eurai. Tiek pat ir už džiovintus baravykus. Perkamumas matot koks (rodo į pustuštį turgų). Šeštadienį pirkėjų šiek tiek daugiau, o taip tai – mirtis alyvose. Nuo rugsėjo vidurio – visiška krizė“, – apie sudėtingą situaciją kalba turguje jau daug metų prekiaujanti Gražina.

„Pamenu, pernai taip gerai pirko spanguoles, o šiemet tik kelis litrus pardaviau. Gal žmonės galvoja, kad ir be jų apsieis? Jaučiasi, kad žmonės taupo, būna, prašo bent kelis centus nuleisti, sunku pragyventi.

Dabar dažniau perka raugintus produktus, lazdyno ir graikinius riešutus, jų kaina – vienoda, po 3 Eur. Džiovintų slyvų kilogramas 6 eurai. Džiovinti baravykai šiemet tik lenkiški, bet pirkėjai jų labai nesibaido, koks skirtumas, miškas yra Lietuvos ar Lenkijos teritorijoje. Turiu ir lenkiškų aguonų – už stiklinę prašau po 1,20 Eur. Perka neblogai. Turėjau 5 kilogramus, tai visai nedaug liko.

Pastebiu, kad į turgų dažniau ateina apsipirkti vyresnio amžiaus žmonės, jaunimo reta, nebent ukrainiečiai jaunesni užsuka.

Daugiausia pirkėjų prieš šventes būriuojasi prie žuvies arba mėsos gaminių prekystalių.

Apskritai, kol parduodi, tenka pašalti. Pavyzdžiui, šiandien ryte buvo 9 laipsniai šalčio, o kai dar vėjas papučia, žvarbu. Prekybą užbaigiam 12 val. Aš pradedu prekiauti apie pusę aštuntos, o kiti tai net nuo 6 ryto viską dėlioja ant prekystalių“, – apie nelengvą turgaus prekeivių kasdienybę pasakoja Asta.

Galima nusipirkti ir retesnių produktų

„Kiekvieną šeštadienį ateinu į turgų. Čia perku daržoves ir svarainių sirupo arbatai. Visa kita perku parduotuvėse, bet ten nebūna korėjietiškų morkyčių – jų randu turguje. Čia nusiperku ir sausainių, raugintų kopūstų. Kokybė mane tenkina“, – tvirtino Aurelijus.

Pasidairiusi po centrinę turgavietę, ant vieno prekystalio radau ir kviečių (už stiklinę prašė 80 centų). Jais prekiavusi senolė pasakojo, kad kviečiai irgi tinka Kūčių stalui.

„Juos reikia išvirti. Įdedi aguonų, užpili sirupu ir kviečius valgai taip pat, kaip ir kūčiukus. Mes anksčiau visada taip darydavome.

Perka daugiau pagyvenę žmonės, nes jaunimas tai dažniausiai pas tėvus arba uošvius eina Kūčių valgyti. Jie gal nemoka pasigaminti Kūčių patiekalų, o gal ir pritingi, tai eina ant gatavo“, – šypteli senjorė.

L. Pranckevičiūtės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Į turgų nusipirkti maisto produktų dažniau užsuka vyresnio amžiaus žmonės.

Panašios naujienos