Žaliojo kurso kryptis, darbuotojų sauga, išmaniosios technologijos laukuose ir tradiciniai dalykai, suteikiantys tvirtą pagrindą ūkininkavimui, – apie tai ir kitais aktualiais klausimais kalbėjo ir diskutavo cukrinių runkelių augintojai, pirmą kartą virtualiai susirinkę į kasmetinę konferenciją.
Link pavasario
Tradicinės konferencijos organizatorės – akcinės bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ Žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris šypsosi, kad karantinas visiems diktuoja sąlygas, ne išimtis ir pramonininkai ar ūkininkai.
„Net ir tokiu sunkiu laiku, kai negalime susitikti gyvai, partnerių ir augintojų nepaliekame vienų su savo sprendimais ir informacijos alkiu, todėl virtualiai suorganizavome žiemos seminarą, kurio perkėlimą link pavasario sąlygojo dėl COVID-19 pasikeitusios sąlygos“, – sakė S. Mozeris.
Diskutavo, klausinėjo
Kasmet didelį būrį cukrinių runkelių augintojų pritraukianti konferencija ir šiemet buvo populiari. Į ją nuotoliniu būdu pakviesta apie 250 ūkininkų, mokslo ir kitų agrosektoriaus partnerių, kurie išklausė pagrindinius pranešimus, diskutavo ir uždavė klausimų, kartais ir ne visai patogių, apie taršą, darbų saugą ar nesaugiai – ant važiuojamosios dalies, parkuojamus sunkvežimius su runkeliais priešais priėmimo vartus.
„Be mūsų cukraus fabriko atstovų, taip pat pranešimą skaitė įmonės partneris iš Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos, docentas Vytautas Lekas, diskusijas inicijavo ir jose aktyviai dalyvavo profesorius Kęstutis Romaneckas, taip pat Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslo darbuotojai. Aptarėme aktualiausią informaciją. Džiugu, kad sulaukėme daug klausimų, komentarų. Manau, kad konferencija pavyko“¸ – pasakojo S. Mozeris.
Dominuojančios temos
Viena pagrindinių temų, labiausiai dominančių Kėdainių cukraus fabriko partnerius – rinka, kaip atrodo cukraus kainos, į kurią pusę jos juda, ko galima tikėtis, kontraktų sudarymas, sezono aptarimas. Kita svarbi tema – žalioji krytis.
„Svarbią reikšmę turi tai, jog labai daug pesticidų išimame iš rinkos, nes žemės ūkis juda žalinimo kryptimi. Visi nori kuo mažiau teršti aplinką. Tai sveikintina. Žinoma, susiduriame su iššūkiais, kai nėra alternatyvų, o puola kenkėjai ar auga specifinės piktžolės, su kuriomis sunkiai sekasi kovoti. Tačiau svarbiausia tai, kad sąlygos visoje Europos rinkoje yra vienodos, ne išimtis ir Lietuva. Tiesą sakant, mes esame geresnėse sąlygose – šiaurinėje klimato zonoje, o tai mums leidžia jaustis šiek šiek ramiau, nes kenkėjų pasitaiko mažiau“, – kalbėjo S. Mozeris.
Apžvelgė metus
Konferencijoje „Nordic Sugar Kėdainiai“ Žemės ūkio direktorius pristatė visų „Nordzucker“ grupės fabrikų perdirbimo sezoną, įskaitant ir „Nordzucker“ cukraus gamybą iš cukranendrių Australijoje, išsitęsusį net iki aštuonių mėnesių, kalbėjo apie įmonės rezultatus ir finansinę situaciją, kuri buvo geresnė nei prognozuota.
„Nepaisant geros situacijos, tęsiama taupymo programa, vykdomi nauji efektyvinimo projektai. Didelis dėmesys skiriamas darbuotojų pasitenkinimui ir darbo vietų gerinimui. Žemės ūkio dalyje akcentuojamas kai kurių auginimo priemonių išėmimas iš rinkos. Tęsiamos investicijos į alternatyvių sprendimų paiešką, bandymus („Smart Beet“) ir skaitmenizavimo priemones bei aplinkosaugos gerinimą“, – dėstė S. Mozeris.
Įmonės atstovas tikisi, kad šie metai taip pat bus geri, nors pasaulinė rinka yra sudėtinga ir nestabili dėl orų kaitos, COVID–19, naftos kainų ir valiutų svyravimų.
Tiesiai iš laukų!
Agronomė-konsultantė Erika Navickaitė padarė pranešimą apie išmaniųjų technologijų pritaikymą cukrinių runkelių auginime. Skaitmenizacija – išmaniosios programos, pasiekė ir cukrinių runkelių laukus, kuriuose ūkininkai gali naudotis „AgriPortal“ mobiliąja programėle.
„Tai – naujas įrankis augintojams. Šioje mobilioje programėlėje galima stebėti savo cukrinių runkelių laukus, fotografuoti ligų pažeistus šakniavaisius, fiksuoti kenkėjus. Tereikia išsaugoti duomenis, o kilusius klausimus nusiųsti agronomui-konsultantui ir gauti profesionalų patarimą“, – programėlės privalumus paaiškino E. Navickaitė.
Daugiau galimybių
Pasak bendrovės atstovės, yra ir dar vienas naujas naudojimosi įrankis – kintamos normos programa, kurioje matyti automatinės lauko ribos, galima nusibraižyti laukus, palydovo pagrindu sukurti lauko potencialo žemėlapį, pasirinkti zonas ir dozavimo normas.
„Išmaniosios programėlės suteikia galimybes ne tik stebėti cukrinių runkelių laukus ar sekti ligas, bet ir peržiūrėti kontraktus, sužinoti naujausią informaciją, rezultatus, pristatymo grafikus,“ – pabrėžė E. Navickaitė.
Sezono aktualijos
Cukraus fabriko vyr. agronomas Algimantas Kasparas kalbėjo apie 2020 metų runkelių augimo ir gamybos sezono aktualijas, „Smart Beet“ iniciatyvą – lauko bandymus, ir pristatė pasiruošimą 2021-ųjų sezonui.
„2020 metais sėja pradėta kovo 27 dieną, tai yra keturiomis dienomis anksčiau nei 2019-aisiais. Intensyviausias sėjos laikas – balandžio antroji savaitė, vidutinė jos data – balandžio 24 diena. Sudėtingos sąlygos cukriniams runkeliams yra augimo pradžioje, nes gegužės oras labai kontrastingas: naktinės šalnos, sniegas, vėjo erozija, vėliau antra vasaros pusė – sausringas laikotarpis. Derliui įtakos turi ir šiltas ruduo, intensyvus lapų ligų plitimas“, – kalbėjo A. Kasparas.
Darbų sauga – Nr. 1
Įmonės atstovas pabrėžė, kad šiuo metu vienas svarbiausių fabriko prioritetų – darbo ir sveikatos sauga fabriko teritorijoje runkelių pristatymo metu, todėl griežtai stebima, kaip laikomasi darbo saugos taisyklių.
„Fabriko teritorijoje ribojamas transporto judėjimo greitis –20 km/h, reikia dėvėti šviesą atspindinčias liemenes ir veidą dengiančias kaukes, vairuotojas turi būti kabinoje iškraunant runkelius, žmonės gali vaikščioti tik specialiai pėstiesiems skirtais pažymėtais takais“, – vardijo A. Kasparas.
Atliko bandymus
Pasak bendrovės vyr. agronomo, populiarėja „Smart Beet“ iniciatyva – lauko bandymai. Tai – runkelių auginimas, stengiantis naudoti mažiau pesticidų, kovoje su piktžolėmis, ligomis ar kenkėjais, derinant mechaninius ir cheminius priežiūros metodus.
„Ši iniciatyva pradėta vykdyti visoje „Nordzucker“ įmonių grupėje. Buvo vykdomi bandymai: herbicidų naudojimas derinant su tarpueilių purenimu, taip pat herbicidų skirtingų kombinacijų naudojimas ir efektingumo vertinimas. Tarpueilių purenimas geriausiai pasitvirtino, kai buvo atliktas su pirmu herbicidų purškimu, ankstyvesnėje runkelių augimo stadijoje. Tarpueilių purenimas yra ne tik kova su piktžolėmis, bet ir palankaus mikroklimato sukūrimas runkelių šaknims“, – kalbėjo A. Kasparas.
Ruošiasi sezonui
Šiuo metu bendrovėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ vyksta pavasario darbai. Kovą cukrinių runkelių augintojus pasieks užsakytos sėklos. Supirkimo kontraktai su šalies ūkininkais sudaryti visiems 2021 metams.
„Darbai juda į priekį. Fabrike ruošiamės sezonui, žiūrime, kur nukreipti investicijas, rūpinamės remontu. Daug dėmesio skiriame aplinkosaugos reikalams, teritorijos aplinkos gerinimui ir asfaltavimui, švarai. Siekiame dirbti efektyviau, mažiau švaistyti ir naudoti resursus. Pastebėjau, kad visos šios priemonės duoda rezultatus, todėl šiandien jaučiamės finansiškai ir ekonomiškai stipresni nei anksčiau. O į priekį norime judėti sveikesni ir švaresni“, – optimistiškai užbaigė S. Mozeris.