Nuo praėjusio savaitgalio Kėdainių krašto muziejuje eksponuojama tarptautinė paroda „Pusbroliai Mikalojai (Rudasis ir Juodasis) Radvilos − didingos kunigaikščių epochos pradžia“. 

Parodoje eksponuojama įvairių daiktų iš Radvilų buities – tarp jų ir didikų stalo įrankiai.

Parodoje eksponuojama įvairių daiktų iš Radvilų buities – tarp jų ir didikų stalo įrankiai.

Paroda skirta Mikalojaus Radvilos Rudojo ir Mikalojaus Radvilos Juodojo 500-osioms gimimo metinėms.
Projektas dovanojo parodą
Ši paroda gimė iš prieš porą metų vykdyto tarptautinio projekto „Kunigaikščių Radvilų keliais“. Kėdainių krašto muziejaus inicijuotas projektas kultūriniam bendradarbiavimui kvietė Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos muziejus, turinčius sąsajų su vienos garsiausių ir iškiliausių Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės giminių – kunigaikščių Radvilų – paveldu.
2013 metais Kėdainiuose buvo organizuota įžanginė į „Kunigaikščių Radvilų kelią“ besiburiančių institucijų konferencija, parengtas turistams vadovas po vietoves, susijusias su kunigaikščiais Radvilomis, esančias istorinėse Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės žemėse.
Dvigubas Radvilų gimtadienis

Norinčiųjų išgirsti apie Radvilas niekada netrūksta.

Norinčiųjų išgirsti apie Radvilas niekada netrūksta.

„Šiais metais minime dviejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybės vyrų, kariuomenės etmonų, kunigaikščių Mikalojaus Radvilos Rudojo ir Mikalojaus Radvilos Juodojo 500-ąsias gimimo metines. Mikalojaus Radvilos Juodojo gimimo data istorikams abejonių nekelia − 1515 metų vasario 4 diena, tačiau nėra rastas dokumentas, liudijantis Mikalojaus Radvilos Rudojo gimimo datą, todėl ši data istorikų traktuojama skirtingai. 500-ąsias jo metines buvo bandyta minėti 2012 metais, tačiau dalis akademinės visuomenės laikosi nuomonės, kad abu pusbroliai Mikalojai − Juodasis ir Rudasis − yra gimę tais pačiais 1515 metais. Tad 2015-ieji, kaip tarptautinio „Kunigaikščių Radvilų kelio“ tąsa inicijuojamas kultūrinių mainų projektas, kuriuo kviečiama pagerbti šias iškilias asmenybes drauge“, – sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.
Pasak istorikų, šie du Radvilų giminės atstovai gerbtini už jų nuopelnus valstybei. Jie pradėjo kunigaikštiškąją Radvilų epochą, 1547 m. gaudami kunigaikščio titulus: Mikalojus Radvila Rudasis − Biržų−Dubingių, Mikalojus Radvila Juodasis − Nesvyžiaus−Olykos.
Parodoje – didikų didybės aidai

Maždaug per pusmetį doc. dr. Deimantas Karvelis parengė kelionių vadovą  „Tarptautinis kunigaikščių Radvilų kelias“.

Maždaug per pusmetį doc. dr. Deimantas Karvelis parengė kelionių vadovą „Tarptautinis kunigaikščių Radvilų kelias“.

Tad parodos koncepcija – atspindėti giminės klestėjimo laikotarpį − XVI−XVII a.
Parodoje eksponuojami artefaktai iš Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos muziejų: Biržų krašto muziejaus „Sėla“, Kėdainių krašto muziejaus, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų, Nacionalinio Baltarusijos istorijos muziejaus, muziejaus „Myro pilies kompleksas“, Pietų Palenkės muziejaus Palenkės Bialoje bei Lietuvos dailės muziejuje (Radvilų rūmuose) eksponuoti Dubingių piliavietės radiniai (Lietuvos etnokosmologijos muziejus).
Tarp eksponatų matomi ir Radvilų stalo įrankiai – taurė bei šaukštas ir jų namų aplinkos daiktų detalės.
Paroda 2Paroda į Kėdainių krašto muziejų atkeliavo iš Biržų, o lapkričio viduryje kelsis į nacionalinį Lietuvos dailės muziejų − kunigaikščių Radvilų rūmus.
Kultūrinį dialogą planuojama tęsti 2016 m., parodą eksponuojant ir pristatant Baltarusijos ir Lenkijos muziejuose.
Kartu su paroda – kelionių vadovas

Muziejaus direktorius R. Žirgulis (kairėje) Radvilų gyvenimo smulkmenomis dalijosi su savivaldybės administracijos direktoriumi Ovidijumi Kačiuliu ir rajono meru Sauliumi Grinkevičiumi.

Muziejaus direktorius R. Žirgulis (kairėje) Radvilų gyvenimo smulkmenomis dalijosi su savivaldybės administracijos direktoriumi Ovidijumi Kačiuliu ir rajono meru Sauliumi Grinkevičiumi.

Kartu su parodos atidarymu pristatytas ir kitas tarptautinio projekto vaisius – doc. dr. Deimanto Karvelio parengtas kelionių vadovas „Tarptautinis kunigaikščių Radvilų kelias“. Pasak knygos autoriaus, šis leidinys yra skirtas plačiajai visuomenei. „Vienoje vietoje apžvelgiu kelių valstybių Radvilų paveldą. Yra prirašyta nemažai mokslinių straipsnių apie šių didikų gyvenimą, bet paprastiems žmonėms jie nėra įdomūs. Aš norėjau viliojančiai ir suprantamai pristatyti Radvilas ir jų gyventas vietas. Rengiant knygą, planai keitėsi ne kartą – jos apimtis nuo suplanuotos išaugo tris kartus. Iš viso knygoje yra pristatomos 52 vietovės keliose skirtingose šalyse. Nemažai vietos tenka ir Kėdainiams. Man pačiam buvo nemažų atradimų. Ypač nustebino Baltarusijoje esantis nedidelis Liubčės miestelis netoli Naugarduko, kuriame išlikusi didinga Radvilų pilis ant Nemuno kranto. Pasirodo vietos bendruomenė iki šiol rūpinasi pilimi ir brangina Radvilų atminimą. Knygoje galima rasti ir kitų vertų dėmesio vietovių, kuriose ryškus Radvilų pėdsakas. Manau, kad atsiras ne vienas keliautojas, kuris pavartys knygą ir sumanys pakeliauti aprašytais Radvilų keliais“, – sakė knygos autorius D. Karvelis.

Panašios naujienos