Ketvirtadienis, 27 kovo, 2025
5.6 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauKraštiečiaiKraštiečių pomėgis - šokdinti specialiųjų tarnybų darbuotojus

Kraštiečių pomėgis – šokdinti specialiųjų tarnybų darbuotojus

-

Melagingi skambučiai – opi problema pagalbą teikiančioms tarnyboms. Numeriu 112 skambina ir tarnybas šokdina žmonės, pavyzdžiui, norėdami į namus gauti picų, gėlių, išsikviesti taksi ar tiesiog norėdami su pareigūnais padaryti tiesioginę transliaciją „Tik Tok” platformoje. Tačiau dažniausiai tokie nesupratingi asmenys gauna kelias dešimtis siekiančią baudą.

Baudos – šimtui kraštiečių

„Kėdainių mugė” jau rašė, kad šią savaitę, pirmadienį pagalbos telefonu 112 buvo sulaukta įtartino skambučio. Paskambinęs asmuo pranešė, kad Labūnavos kaime kilo gaisras, kad kažkas dega ir nepatikslinęs informacijos baigė pokalbį. Ugniagesiai privalo reaguoti į visus pranešimus, tad buvo vykta ir į šį. Spėjimai pasitvirtino – nuvykus patikrinti, gaisro požymių rasta nebuvo.

Odeta Vaitkevičienė (Asm. archyvo nuotr.).

Kaip informavo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato komisariato poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė, praėjusiais metais komisariate buvo pradėta 340 administracinių nusižengimų teisenų dėl Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymo, specialiųjų tarnybų iškvietimo žinant, kad pagalba nereikalinga.

Iš 340 tokių administracinių teisenų, net 101 pradėta Kėdainių rajono policijos komisariate.

Melagingi skambučiai – mėgiama girtų žmonių atrakcija

Bendrojo pagalbos centro (BPC) atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiutė sakė, kad dažniausiai skambinantieji būna stipriai apgirtę asmenys.

„Mūsų informacinėje sistemoje 2024 m. iš Kėdainių rajono yra užregistruota 40 pranešimų, kurie įvardinti kaip melagingi (t. y., yra gauta grįžtamoji informacija iš į įvykio vietą nuvykusių tarnybų). Bet tai yra tik ledkalnio viršūnė, nes pranešimų kortelėse pažymėta, kad melagingai tarnybas iškvietę asmenys yra tarnyboms (policijai, GMP) gerai žinomi kaip nuolat pranešantys apie realybės neatitinkančius įvykius. Daugeliui tokių melagingai skambinančių asmenų nustatytas sunkus girtumas (daugiau nei 2,5 promilės)”, – sakė pašnekovė ir pateikė tokio skambučio, įvykusio prieš metus, pavyzdį: praėjusių metų vasario 24 d. skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 paskambinęs asmuo prašė greitosios medicinos pagalbos tarnybos ir policijos pagalbos, bet nuvykus joms į įvykio vietą nurodė, kad jam nei medikų, nei policijos nereikia.

Esą jis tik norėjo pabendrauti su policija, nes vienam yra liūdna. Policijos pareigūnai minėtam asmeniui nustatė 3,75 prom. girtumą.

BPC nuotr.

Nuolat melagingi pranešimai gaunami iš Pernaravos seniūnijos Paaluonio kaimo. Ten gyvenantis asmuo, būdamas neblaivus, daro tiesiogines transliacijas „Tik Tok“ ir specialiai skambina skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112, kad jam kažkas nutiko.

Nors dažniausiai melagingai tarnybas kviečia neblaivūs asmenys, pasitaiko ir išdykaujančių vaikų. Praėjusiais metais sausio 8 d. buvo gautas skambutis, kad dega Kėdainių „Ryto“ progimnazija. Kaip paaiškėjo, melagingai skambino toje mokykloje besimokantis vaikas”, – sakė V. Juozevičiūtė.

Skambina norėdami išsikalbėti

BPC informacinės sistemos duomenimis, 2024 m. iš Kėdainių rajono gauta daugiau kaip 600 netikslinių skambučių, kai pranešėjai kreipėsi dėl paslaugų, kurių BPC ir skubiosios pagalbos tarnybos neteikia.

„Pavyzdžiui, buvo kreiptasi dėl pagalbos kelyje sugedus automobiliui, užsiblokavus mobiliojo telefono SIM kortelei, užsitrenkus durims, prireikus taksi. Gana dažnai skambina žmonės, kuriems reikia psichologinės pagalbos telefonu. Dėl šios priežasties mes net savo interneto svetainėje esame paviešinę informaciją, kokiais telefono numeriais galima skambinti ieškant emocinės ir psichologinės paramos. Iš netradicinių skambučių, kurie buvo gauti 2024 metais, galima paminėti, kad dar yra žmonių, kurie nežino, ką reikėtų daryti, jei yra teigiamas Covid-19 testas. Arba skambino pilietis, kuris piktinosi ir skundėsi Airijos policijos darbu”, – kelis pavyzdžius pristatė pašnekovė.

Yra paskaičiuota, kad 2024 metais vienam operatoriui per metus teko atsakyti vidutiniškai į 12 tūkstančių skambučių. Tačiau vienas Vilniaus skyriaus operatorius atsakė į daugiau nei 19 tūkstančių skambučių. Per 1 pamainą, kuri trunka 12 valandų, operatorius priima apie 130 skambučių.

BPC nuotr.

Gresia piniginės baudos

Pasak V. Juozevičiūtės, deja, bet pasitaiko ir skambinančiųjų, kurie ne tik kad teikia melagingą informaciją arba kitaip trukdo operatorių darbą, bet ir juos įžeidinėja.

„Deja, tokių skambinančiųjų yra, ir nemažai. Dažniausiai įžeidinėja neblaivūs ir tyčia numeriu 112 skambinantys asmenys, kuriems pagalbos visai nereikia. Tačiau pasitaiko ir žmonių, kurie net skambindami ištikus bėdai neklauso mūsų operatorių, pradeda juos mokyti kaip dirbti, įžeidinėti. Nors mūsų operatoriai nuolat mokomi bendravimo psichologijos ir kaip valdyti pokalbius telefonu, tokius keikūnus norėtume įspėti, kad už operatorių įžeidinėjimą yra numatytos baudos, kurios gali siekti iki 300 eurų”, – įspėjo V. Juozevičiūtė.

Pasak O. Vaitkevičienės, Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymas žinant, kad pagalba nereikalinga, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo devyniasdešimt iki dviejų šimtų eurų. Priešgaisrinės apsaugos, policijos, greitosios medicinos pagalbos ir kitų specialiųjų tarnybų iškvietimas žinant, kad pagalba nereikalinga, užtraukia baudą nuo dviejų šimtų iki dviejų tūkstančių eurų.