Jau trečią rudenį krakiškiai kviečiami į žydų kultūros dienas. Miestelio gyventojai ir svečiai jau turėjo progą pamatyti Alytaus miesto teatro spektaklį „Žydiška gatvelė“, netrukus bus atidaroma paroda, o po to dar laukia paskaita ir žydiškų patiekalų degustacija.

Krakėse žydų kultūros dienos rengiamos neatsitiktinai, mat šis miestelis ne vieną dešimtmetį buvo šios tautybės žmonių namais. Čia buvo įsikūręs štetlas, žydai čia gyveno, mokėsi, vystė savo verslus, turėjo jų religiniam gyvenimui pritaikytą infrastruktūrą. Tačiau nuo XVIII amžiaus Krakėse gyvenusių žydų bendruomenė buvo sunaikinta Antrojo pasaulinio karo metais. 1941-aisiais, užėjus vokiečiams, Krakių miestelyje buvo įkurtas getas, į kurį buvo suvaryti žydai iš Krakių, Grinkiškio, Baisogalos, Dotnuvos ir kitų aplinkinių kaimų.

Rugsėjo 2 dieną netoli miestelio buvo įvykdyta egzekucija, kurios metu sušaudyti 1 125 įvairaus amžiaus žydų tautybės žmonės. Norint pagerbti holokausto aukų atminimą ir puoselėti šios tautos kultūros paveldo pažinimą, jau trečius metus vykdomas projektas „Žydų kultūros dienos Krakėse“.

Žydų kultūros dienas šiemet papuoš litvakų palikuonio Simono Karczmaro litografijų paroda, kuri atskleidžia žydiško gyvenimo momentus. (Organizatorių nuotr.)

„Ankstesniais metais mes irgi organizavome ne vieną renginį, kurie gal daugiau buvo susiję su muzika. Buvo kviečiami klezmer muzikos atlikėjai, rengiamos edukacijos jaunimui, vyko koncertai, filmų peržiūros, diskusijos, pagal Kėdainių ir Krakių žydų prisiminimus buvo parengtas ir muzikinis pasakojimas-spektaklis.

Taip pat Krakėse atsirado trys Stolpersteine akmenys (atminimo lentelės), skirti mūsų miestelyje gyvenusiems iškiliems žydams: gydytojams B. Alperavičiui ir A. M. Volpovičiui bei vaistininkui A. Polunskiui atminti. Taip tapome didžiausio pasaulyje memorialinio muziejaus dalimi. Tokių atminimo akmenų Lietuvoje yra vos kiek daugiau nei 50, o Krakėse – net 3“, – su pasididžiavimu kalbėjo Krakių kultūros centro direktorius Robertas Dubinka, kviesdamas ne tik krakiškius, bet ir rajono gyventojus dalyvauti ir šiųmetėse žydų kultūros dienose.

Dar bus du renginiai

Rugsėjo mėnesį prasidėjęs projektas turi tęsinį. Spalio 14 d. 16 val. Krakių kultūros centre bus atidaryta litvakų palikuonio, dailininko Simono Karczmaro litografijų paroda „Štetlas. Malda mėnuliui“. Šio menininko darbai iliustruoja ikiholokaustinę litvakiškų štetlų kultūrą, jie atveria žydų gyvenimo kasdieninius, darbinius, paprotinius ir religinius epizodus. Tapybos darbai tarsi atrakina duris į kadaise buvusį, bet dabar jau prarastą žydų pasaulį.

Spalio 21 d. – trečioji projekto dalis. Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas, prof. dr. Rimvydas Laužikas (kuris, beje, dažnai sutinkamas Kėdainių miesto renginiuose, kur dalijasi savo žiniomis) pristatys litvakų ir lietuviškos etnografinės gastronominių tradicijų sąveiką. Bus galima sužinoti apie ingriedientų ir patiekalų migraciją iš skirtingų virtuvių ir jų adaptavimą konkrečiai tradicijai.

Krakių miestelyje trijose vietose įrengtos atminimo lentelės (Stolpersteine akmenys), skirtos čia gyvenusiems iškiliems žydams atminti.

Renginyje taip pat dalyvausianti istorikė Anželika Laužikienė atskleis beigelių – žydiškų bandelių kepimo paslaptis. Visi susirinkusieji bus kviečiami degustuoti žydiškus valgius ir jaukiai praleisti vakarą svetainėje. Renginys yra nemokamas, tačiau vietų skaičius ribotas. Norintieji dalyvauti turėtų užsiregistruoti tel. 8 614 55 862.

Jei nepavyks dalyvauti šiuose renginiuose, visada galima atvykti į Krakių bendruomenės svetainėje organizuojamas edukacines programas vaikams ir suaugusiesiems „Žydų kaimynystėje 150 metų: kodėl „žydiškai“ reiškia atvirkščiai“?

Bus proga iš arčiau susipažinti su žydų tautos kultūra, papročiais, tradicijomis, paskanauti žydiškų patiekalų: „žydišku penicilinu“ vadinamo sultinio, foršmako, humuso, žydiško kugelio ar chalos, kai ką net galėsite pabandyti pagaminti savo rankomis. Į edukacines programas, kuriose gali dalyvauti šeimos, nedideli darbo kolektyvai, moksleivių klasės ar draugų grupelės, reikia užsiregistruoti iš anksto tel. 8 614 55 862 (edukatorė Daiva).

Titulinė nuotrauka: Žydų kultūrai pažinti Krakėse organizuojamos edukacinės programos, kuriose taip pat galima paskanauti žydiškų patiekalų. (Tito Valionio nuotr.)