Tradiciškai kiekvienais metais visame pasaulyje kovo mėnuo yra skirtas paminėti Frankofonijai. Kas ta Frankofonija? Šį žodį nelengva apibūdinti, nes tai tam tikra politinės valios išraiška. Frankofonija simbolizuoja solidarumą, taiką ir bendrystę prancūzų kalba.

Oficialiai Frankofonija – tarptautinė organizacija, vienijanti šalis ir regionus, kuriuose ši kalba yra paplitusi arba kurių nacionalinė kalba yra prancūzų. Tarptautinei Frankofonijos organizacijai priklauso 88 valstybės ir Vyriausybės narės. Nuo 1999 metų Lietuva šioje organizacijoje turi stebėtojos statusą.

Tarptautinė Frankofonijos diena kovo 20 d. visame pasaulyje minima nuo 1990 metų. Šia proga organizuojama daugybė šventinių ir kultūrinių renginių. Taigi dar viena reikšmė – tai frankofonų (prancūzakalbių) šventė. Šiandien pasaulyje skaičiuojama 300 milijonų prancūzakalbių. Ką apie Frankofoniją mano garsūs žmonės?

Erikai Umbrasaitei, rašytojai ir žurnalistei, gyvenančiai Prancūzijoje, Frankofonija – tai kasdienis prancūziškas gyvenimo būdas, tai aukštoji mada ir aukštoji virtuvė, tai puiki literatūra ir poezija.

Vidai Ramoškienei, Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ direktorei, Frankofonija – tai prancūziški filmai ir Kanų festivalis. Filmuose ji atranda kultūrinį identitetą, kalbą, muziką ir gastronomiją.
Profesorei, pianistei Mūzai Rubackytei prancūzų kalba – tai muzika, kuri išplečia Frankofonijos ribas.

Joffrey Lauvergne, Kauno „Žalgirio“ žaidėjui iš Prancūzijos, smagu, kad nemažai žmonių Lietuvoje kalba prancūziškai. Jis didžiuojasi būdamas vienu iš Frankofonijos ambasadorių Lietuvoje.

Nerijus Aleksiejūnas, Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje, teigia, kad Frankofonija suteikia puikią galimybę pažinti skirtingas kultūras ir išbandyti prancūzų kalbą, dalyvaujant įvairiuose projektuose bei dalijantis ateities idėjomis.

Šiais metais realiai susitikti dar negalima, bet Prancūzų institutas Lietuvoje, LR Užsienio reikalų ministerija, frankofoniškųjų šalių ambasados siūlo turtingą programą: konferencijas, paskaitas, konkursus, filmus, parodas, edukacines veiklas, viktorinas, kurių metu galima atrasti ir naujai pažinti kultūras, kurias vienija prancūzų kalba.

Kėdainių kalbų mokyklos ir Šviesiosios gimnazijos moksleiviai bei TAU lankytojai frankofonai taip pat paminės Frankofoniją trečią kovo savaitę per prancūzų kalbos pamokas, dalyvaus diskusijose ir lingvistiniuose žaidimuose.

Kalbų mokykloje, šiais metais mininčioje 30 metų gyvavimo sukaktį, visada buvo mokoma prancūzų kalbos. Malonu prisiminti smalsius, motyvuotus moksleivius, kurie noriai organizuodavo prancūzų kalbai skirtus renginius ir dalyvaudavo Frankofonijos dienose. Dabar tenka apgailestauti, kad pavyksta suformuoti tik po vieną A1 ir A2 lygio prancūzų kalbos mylėtojų grupę. Šaunu, kad mūsų mieste atsiranda prancūzų kalbos entuziastų.
Ta proga galite paklausyti Prancūzijos ambasadorės Lietuvoje Claire Lignières-Counathe sveikinimo, kviečiančio pajusti bendrystę virtualiai ir švęsti Frankofoniją!
Prancūzų kalbos mokytoja
Laimutė Rumbienė